Ryttarna är min inspirationskälla, säger förbundskapten Henrik Ankarcrona
24.2.2023 18:24:00 CET | Gothenburg Horse Show | Pressmeddelande

Det är bråda dagar nu för Henrik Ankarcrona, förbundskapten för det svenska hopplandslaget. Samtidigt som han stöttar de svenska hoppryttarna under tävlingarna i Gothenburg Horse Show, arbetar han med en långsiktig planering inför OS i Paris 2024.
– Jag ingår i ett större supportteam som arbetar med förberedelser inför alla tävlingar som våra svenska ryttare deltar i. Man kan säga att vi lägger ett stort pussel, med många olika delar. Det handlar ju om stora tävlingar i flera världsdelar. Vi kan inte lämna något åt slumpen – i vissa fall skickar vi till exempel över hästfodret i god tid i sjöcontainers!
Under Gothenburg Horse Show finns Henrik med i bakgrunden, alltid till hands om någon ryttare behöver.
– Min funktion är att vara en coach och ett bollplank. Jag tänker mig att en ledare inom elitidrotten ska vara som ett välfyllt kylskåp: man finns där och det är bara att komma om något behövs!
Trots allt praktiskt arbete och alla förberedelser som ingår i hästsporten, menar Henrik att man måste göra det enkelt. Att alltsammans egentligen handlar om en extremt kort tidsrymd om 80 sekunder.
– Det tar inte mer än högst 80 sekunder att hoppa en bana. Väl inne på arenan, när klockan börjar ticka, ska ryttaren vara trygg i att precis allt som går att göra för att påverka slutresultatet är gjort, oavsett hur det går sen under tävlingen.
Just nu är svensk hoppsport inne i den mest framgångsrika perioden någonsin. Men inom elitsporten går det inte att slå sig till ro.
– Vi är inne i en guldålder nu, med helt galna framgångar. Men varje år är ett nytt år! Nu siktar vi mot Paris 2024 och arbetar långsiktigt för vår prestation där.
Kunskap och många förmågor krävs för att ta sig till hästsportens världselit
För att nå världseliten krävs många olika färdigheter, menar Henrik.
– Det räcker inte med att vara en otroligt skicklig ryttare – du behöver också kunna leda personal, ta hand om dina sponsorer, få in finansiärer, driva företag, hitta en duktig hovslagare.
– Därför känner jag en sådan oerhörd respekt för ryttarna jag jobbar med. De lägger ned enormt mycket arbete för att vara på toppen. Deras driv, inställning – ryttarna är min stora inspirationskälla!
Ett medskick till alla aspirerande tävlingsryttare är rida så mycket som möjligt, men också att ta tillvara på det kunnande som finns.
– Det största hotet mot hästarnas välfärd är brist på kunskap. Om du vill lyckas i hästsporten behöver du vara nyfiken, att du verkligen försöker förstå dig på hästen. Vilket grovfoder behöver den, vilket kraftfoder, hur mycket dricker hästen, vad säger veterinären, hovslagaren och så vidare. Ta hjälp av någon med kunskap! Se till att den du tränar för är utbildad och variera träningen.
– Sverige ligger långt fram i hästvälfärden, men vi är inte fulländade. Vi behöver fortfarande höja kunskapen kring hästarnas mentala och fysiska hälsa. Det gör vi bäst genom att ta vara på forskning och beprövad erfarenhet.
Fotograf: Louise Dahlström, L.D Photographys
Skribent: Anna Hammarbäck
Om Gothenburg Horse Show
Gothenburg Horse Show är en av världens ledande inomhustävlingar i ridsport och är ett evenemang som återkommer årligen. Sedan starten våren 1977 har över 3 miljoner hästälskare besökt evenemanget. Tävlingarna arrangeras av Got Event AB på uppdrag av FEI, det internationella ridsportförbundet, samt Svenska Ridsportförbundet. Vi samarbetar även med hästsportmässan EuroHorse i Svenska Mässan.
2024 års tävlingar genomförs 21-25 februari.

Följ Gothenburg Horse Show
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gothenburg Horse Show
Lövsta Future Challenge International Dressage Tour förlängs två år27.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Lövsta Future Challenge International Dressage Tour, en U25 Grand Prix-tour som rids i samband med FEI Dressage World Cup™-tävlingarna i Herning, Amsterdam och Göteborg, förlängs fram till 2028.
Lövsta Future Challenge International Dressage Tour extended for two years27.3.2026 13:00:00 CET | Press Release
The Lövsta Future Challenge International Dressage Tour, a U25 Grand Prix tour held alongside FEI Dressage World Cup™ events in Herning, Amsterdam and Gothenburg, has been extended for a further two years.
Samarbetet mellan Lövsta Future Challenge Jumping och Gothenburg Horse Show förlängs 3 år18.3.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Sedan starten 2015 har satsningen gett unga hästar och U25-ryttare möjlighet att tävla i samma miljö som världseliten under Gothenburg Horse Show. Flera hästar och ryttare som tagit sina första steg i Lövsta Future Challenge i Scandinavium har senare gått vidare till internationell femstjärnig toppsport.
Tack för i år!27.2.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Inför en kokande, fullsatt arena bjöd Gothenburg Horse Show 2026 på fem dagar fyllda av jubel och internationell toppsport. Publik, hästar och ryttare har tillsammans återigen skapat den där magiska Scandinavium-känslan - och nu blickar vi framåt mot trippla världscupfinaler och ett 50-årsfirande 2027.
Greve tog säsongens tredje världscupseger i Göteborg22.2.2026 19:11:53 CET | Pressmeddelande
Holländaren Willem Greve var sist ut i omhoppningen i Longines FEI World Cup. Han lade i gasen och planen höll – Greve säkrade segern i världscupklassen före landsmannen Kim Emmen och svenska Malin Baryard-Johnsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum