Vision kommenterar höstbudgeten: ”Välfärden riskerar att inte klara sitt uppdrag”
20.9.2023 10:06:49 CEST | Vision | Pressmeddelande
Regeringens satsningar på välfärden med totalt 16 miljarder kronor är långt ifrån tillräckliga för att täcka de stora underskotten i kommuner och regioner. Det menar fackförbundet Vision och befarar att kommuner och regioner kommer ha svårt att klara sitt välfärdsuppdrag.

- Förväntningarna på äldreomsorgen, vården och skolan växer för varje år men finansieringen följer inte med. Med dagens tuffa ekonomiska läge riskerar välfärden att inte klara sitt uppdrag. När förutsättningarna saknas måste politikerna vara tydliga med vad som ska prioriteras bort, säger Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision.
Vision anser att regeringen behöver ge långsiktiga budgetbesked och värdesäkra de generella statsbidragen så att de räknas upp med pris- och löneökningar och samtidigt tar hänsyn till demografin.
Statens budget för klimat och miljö minskar med 259 miljoner kronor nästa år. Därmed minskar anslagen för andra året i rad. Det drabbar kommunernas klimatomställning med anpassningar till bland annat extremväder.
- Regeringen missar helt kommuners och regioners viktiga roll i omställningen till hållbara transporter och att förebygga översvämningar och extremväder. Kommunerna står redo att ställa om och öka takten i klimatarbetet och behöver få klara besked hur planeringsförutsättningarna ser ut, säger Veronica Magnusson.
Att regeringen avsätter totalt 8 miljarder kronor fram till 2028 för kommuner att arbeta med kompetens- och bemanningssatsningar inför införandet av ny socialtjänstlag välkomnas av Vision.
- Det är positivt att regeringen hörsammar det stora behovet av ökade resurser till socialtjänsten som befinner sig i en allvarlig kris. Nu förväntar vi oss att kommunpolitiker budgeterar så att socialtjänsten kan utveckla det förebyggande arbetet och behålla och attrahera personal, säger Veronica Magnusson.
För ytterligare kommentarer, kontakta Veronica Magnusson, förbundsordförande i Vision, tfn 070- 746 21 24.
Kontakter
Caroline CederquistPress - och opinionschef
Tel:076 130 89 97Tel:08 789 63 42caroline.cederquist@vision.seMaria MartinssonPressekreterare
Tel:08 789 64 77Tel:070 655 50 48maria.martinsson@vision.seBilder
Visions medlemmar leder, utvecklar och administrerar välfärden och jobbar i kommuner, regioner, privata företag eller kyrkan. Många är också studenter med siktet inställt på arbete inom välfärden.
Våra 207 000 medlemmar finns inom tusentals olika yrken och bildar tillsammans ett värdefullt nätverk. Vi är en feministisk organisation, partipolitiskt obundna och ingår i TCO.
Följ Vision
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vision
Stärkt rättssäkerhet i socialtjänsten kräver tillräckliga resurser29.6.2026 15:41:09 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision välkomnar regeringens utredning om en rättssäker och kunskapsbaserad socialtjänst, men betonar att rättssäkerhet inte bara handlar om lagar och styrning. Det handlar framför allt om resurser och förutsättningar att göra ett professionellt arbete.
Vision: Cosmic försämrar arbetsmiljön och minskar effektiviteten i vården22.6.2026 10:17:41 CEST | Pressmeddelande
Införandet av nya journalsystem, så som Cosmic, har i flera regioner kantats av problem. En ny undersökning från fackförbundet Vision larmar om en pågående arbetsmiljökris där brister i journalsystemen minskar effektiviteten och skapar stor stress – vilket även slår mot patienterna.
Vision i Almedalen 2026: Fokus på välfärdens finansiering17.6.2026 15:59:32 CEST | Pressmeddelande
Hur ska resurserna räcka till för att ge välfärdens medarbetare rimliga förutsättningar och en god arbetsmiljö? Och vad vill politikerna med välfärden? Fackförbundet Vision är på plats i Almedalen för att se till att välfärdsfrågorna toppar dagordningen.
Vision kritiskt till nytt brott: “Riskerar skapa rädsla bland våra medlemmar”15.6.2026 17:17:00 CEST | Pressmeddelande
Riksdagen har i dag beslutat att införa ett nytt brott i brottsbalken, Missbruk av offentlig ställning. Fackförbundet Vision är starkt kritiskt till den nya lagen och ser en risk att den leder till rädsla och osäkerhet bland medlemmarna.
Bra att regeringen backar om 13-åringar i fängelse11.6.2026 10:39:37 CEST | Pressmeddelande
Fackförbundet Vision välkomnar regeringens besked om att dra tillbaka propositionen som föreslår att 13-åringar ska kunna straffas med fängelse. I stället vill regeringen sänka åldern till 14 år – vilket Vision är kritiskt till och vill istället se satsningar på förebyggande åtgärder.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
