Möt Sveriges första e-basketlandslag
För första gången någonsin kommer Sverige att mönstra ett e-basketlandslag, när eFIBA Season 2 har premiär 3 oktober. Vårt landslag kommer att tävla i Europakvalet om en plats i den stora världsfinalen, som avgörs live på Dreamhack i Jönköping.

E-sport i stort och e-basketen i synnerhet växer fort. FIBA har startat en egen underorganisation, eFIBA, som är officiell organisatör av NBA 2K-tävlingar för landslag, med regionala och globala mästerskap. Under pandemin genomfördes de första tävlingarna, och i januari i år var det premiär för FIBA:s officiella NBA 2K-turnering, eFIBA Season 1, med 30 deltagande länder.
När eFIBA Season 2 har premiär 3 oktober har antalet deltagande landslag fördubblats. 61 länder deltar, däribland Sverige. Det är första gången som Svenska Basketbollförbundet deltar med ett e-landslag, och sex spelare får nu chansen att representera Sverige på den digitala arenan.
- Fantastiskt! Plattformen för e-basketen i Sverige är inte den största (ännu) så det är roligt att vi fått igång detta initiativ och kan visa, framförallt för det svenska folket, att vi finns och att finns möjligheten att spela på en hög nivå även inom e-basket, säger Marco Pedocchi, en av lagkaptenerna i det historiska landslaget.
- Är såklart en stor ära att få representera sitt land i sådana här situationer, det ska bli jätteroligt att få slås mot andra länder om en biljett till världsfinalen.
Laguppställning
# |
Namn |
Gamertag |
Position |
Hemort |
17 |
Mark Bato |
Messimusen_ |
Small Forward |
Jönköping |
27 |
Kalid Abdulle |
Slatt163 |
Shooting Guard |
Rinkeby |
30 |
Andreas Marklund |
Anteq_15 |
Shooting Guard |
Skellefteå |
77 |
Marco Pedocchi |
Violizzimo |
Center |
Skellefteå |
94 |
Akad Aji |
ShorbaWalla |
Power Forward |
Jönköping |
94 |
Pontus Hultin |
pontushultin- |
Point Guard |
Örebro |
Spelschema
3 oktober inleds eFIBA Season 2, med sju regionala kval och mästerskap (Europa, Sydamerika, Nordamerika, Mellanöstern, Afrika, Oceanien och Sydostasien) som spelas under sex veckor (3 oktober-9 november).
De vinnande lagen från varje regionsfinal samt topp-två från Europa säkrar en plats i eFIBA Season 2 World Finals.
För första gången någonsin kommer det att genomföras en världsfinal live, en finalhelg med svensk prägel, då den avgörs live under DreamHack Winter i Jönköping. De åtta finalländerna tävlar live 25-26 november om världstiteln och prispotten på 50 000 euro.
Sverige har följande möjliga speldatum:
Europe Qualifiers: 3 oktober, 17 oktober, 24 oktober, 31 oktober
Europe Finals: 8 november
Livesändningar
Precis som vid övriga FIBA-evenemang kommer eFIBA-matcherna att sändas live på Youtube och Twitch, både på FIBA:s och eFIBA:s respektive kanaler.
Följ Sweden Basketball på sociala medier
Vi kommer att rapportera från vårt e-landslags alla matcher på våra sociala medier, så se till att följa Sweden Basketball nedan.
Instagram: @swe.basketball >>>
Facebook: Basketlandslagen >>>
Twitter: @swebasketball >>>
Nyckelord
Följ Svenska Basketbollförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Basketbollförbundet
Basketlandslaget äntligen tillbaka i Göteborg14.11.2023 10:15:00 CET | Pressmeddelande
Den 25 februari 1998 spelade Sveriges basketherrar senast EM-kval i Göteborg. Nästan på dagen 25 år senare är det äntligen dags igen. Den 22 februari inleder Sverige EM-kvalet mot Bulgarien inför ett förhoppningsvis fullsatt Partille Arena.
Välkommen till pressträff inför Sveriges EM-kvalmatcher mot Storbritannien och Danmark!19.10.2023 10:58:42 CEST | Pressinbjudan
Den 9 november inleder Sveriges basketdamer EM-kvalet borta mot Storbritannien i Manchester för att sedan den 12 november klockan 14:00 spela hemma i Stadium Arena i Norrköping mot Danmark.
Damlandslagets EM-kvaltrupp uttagen16.10.2023 09:10:33 CEST | Pressmeddelande
Damlandslaget är tillbaka för att inleda en ny resa, mot EM 2025. Här är de 14 spelare som kallats till EM-kvalfönstret i november, inför matcherna mot Storbritannien och Danmark.
Herrlandslaget trupp till OS-förkvalet uttagen17.7.2023 15:34:26 CEST | Pressmeddelande
I slutet på juli samlas herrlandslaget igen, och precis som vid senaste VM-kvalfönstret får flera yngre spelare chansen att göra debut på seniorlandslagsnivå. Förbundscoacherna har tagit ut 15 spelare till truppen som samlas för träningsläger och träningsmatcher inför det historiska OS-förkvalet 12-20 augusti.
Streetbasket tar över Heden i helgen!8.6.2023 12:55:50 CEST | Pressmeddelande
På lördag och söndag kommer det skrivas historia i Göteborg då Heden kommer förvandlas till en streetbasketfest! Hela 80 lag i 9 olika klasser äntrar Heden i NOCCO Sweden 3x3 Tours tredje tourstopp och ungdomsturneringen Pizza Hut Streetbasket Challenge.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum