Nu startar årets hyresförhandlingar i 31 skånska kommuner
Idag inleds hyresförhandlingarna om nästa års hyror i 31 kommuner i Skåne. Fastighetsägarna Syd menar att hyrorna behöver höjas mellan 11-12 procent. Utgångspunkten är att hyrorna måste utvecklas i takt med kostnaderna för att våra hyresrätter ska fortsätta förvaltas på ett långsiktigt och hållbart sätt. Även hyresgästerna är inställda på att hyrorna i år kommer att behöva höjas visar en aktuell Novusundersökning.
Med en gemensam vägledning tillsammans med Hyresgästföreningen och Sveriges Allmännytta som grund, går Fastighetsägarna idag ut och påkallar hyresförhandlingar i 31 skånska kommuner där Fastighetsägarna yrkar att hyran höjs mellan 11-12 procent under nästa år (se nivåer för samtliga kommuner nedan). I förra veckan startade hyresförhandlingarna i Malmö och Helsingborg.
Inom ramen för den så kallade trepartsmodellen är Hyresgästföreningen, Sveriges Allmännytta och Fastighetsägarna överens om vilka faktorer som ska ligga till grund för att beräkna kostnadsutvecklingen för att äga och förvalta hyresrätter. De senaste tre åren har kostnaderna, enligt modellen, ökat med 14 procent.
– Hyran måste utvecklas i takt med kostnaderna. Både branschen och hushållen är hårt pressade, men om fastighetsbranschen inte får kostnadstäckning är det våra hyresgäster som drabbas när fastighetsägare tvingas till neddragningar och måste skjuta fram åtgärder som bidrar till trivsel, trygghet och nöjdhet, säger Magnus Hulthe Andersson, näringspolitiskt ansvarig, Fastighetsägarna Syd.
Även hyresgästerna förväntar sig höjda hyror. I en aktuell Novusmätning*, på uppdrag av Fastighetsägarna, uppger 82 procent av de tillfrågade hyresgästerna att de förväntar sig en höjning som är lika stor eller större än föregående år. Av dem som förväntar sig mer i hyreshöjning än förra året uppger sex av tio hyresgäster att de skulle ha lätt för att klara det ekonomiskt. En av tio hyresgäster uppger att skulle ha mycket svårt att klara en större höjning än förra året.
– Undersökningen visar att hyresgästerna är förberedda på att hyran kommer att behöva höjas mer än vad vi varit vana vid de senaste åren. Men för de hyresgäster som befinner sig i en väldigt ansträngd ekonomisk situation måste det finnas ett starkt socialt skyddsnät, till exempel behöver bostadsbidraget utvecklas och moderniseras, säger Magnus Hulthe Andersson.
Även om förhandlingarna förväntas bli tuffa hoppas Fastighetsägarna att årets förhandlingar kan bli klara snabbare än tidigare år. Bakgrunden är de tidsfrister och den tvistelösning som sedan årsskiftet införts och som nu kan tillämpas för första gången i händelse att parterna inte kommer överens. Därtill finns en vägledning för förhandlingarna som parterna gemensamt utarbetat. Fastighetsägarna hoppas därför att förhandlingarna ska avslutas i god tid innan årsskiftet, så att hyresgästerna vet hur hög hyran blir inför nästa år.
Yrkanden per kommun i Skåne
|
Kommun |
Yrkande i % |
|
Bjuv |
11 |
|
Bromölla |
11 |
|
Burlöv |
11 |
|
Båstad |
12 |
|
Eslöv |
11 |
|
Helsingborg |
12 |
|
Hässleholm |
11 |
|
Höganäs |
12 |
|
Hörby |
11 |
|
Höör |
12 |
|
Klippan |
11 |
|
Kristianstad |
11 |
|
Kävlinge |
11 |
|
Landskrona |
11 |
|
Lomma |
11 |
|
Lund |
11 |
|
Malmö |
12 |
|
Osby |
11 |
|
Perstorp |
11 |
|
Simrishamn |
11 |
|
Sjöbo |
11 |
|
Skurup |
12 |
|
Staffanstorp |
11 |
|
Svalöv |
11 |
|
Svedala |
11 |
|
Tomelilla |
11 |
|
Trelleborg |
11 |
|
Vellinge |
12 |
|
Ystad |
11 |
|
Åstorp |
11 |
|
Ängelholm |
12 |
|
Örkelljunga |
11 |
|
Östra Göinge |
11 |
*Undersökningen är genomförd bland 500 svenska hyresgäster och är gjord av Novus på uppdrag av Fastighetsägarna innan årets hyresförhandlingar inleddes (den 7-12 september 2023). Målgruppen är i åldrarna 18-84 år och hyr i första hand sitt boende. Undersökningen är genomförd via webb-intervjuer i Novus slumpmässigt rekryterade Sverigepanel.
Kontakter
Magnus Hulthe AnderssonNäringspolitiskt ansvarig, Fastighetsägarna Syd
Tel:040-35 01 93magnus.andersson@fastighetsagarna.seOm oss
Vi arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Höjda elnätsavgifter i Falköping – Falbygdens Energi ligger högre än grannkommunerna19.12.2025 05:00:00 CET | Pressmeddelande
Falbygdens Energi - en del av Nordion Energi - höjer elnätsavgifterna i Falköping med i gensomsnitt 6,5 procent. Höjningen innebär att elkunder i kommunen får betala mer för sitt elnät än invånare och företag i flera närliggande kommuner.
Fastighetsägarna beviljar projektmedel för framtidens stadskärna i Västervik18.12.2025 09:52:25 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR:s styrelse har beslutat att bevilja projektmedel till satsningen ”Framtidens stadskärna – Etableringssamverkan Västervik City”. Projektet ska bidra till att vända den negativa utvecklingen i Västerviks stadskärna och skapa bättre förutsättningar för nya verksamheter, minskade vakanser och ett mer levande city.
EU:s åtgärdsprogram mot bostadskrisen svårt att använda i Sverige16.12.2025 15:55:16 CET | Pressmeddelande
EU-kommissionen presenterade i dag innehållet i sin första samlade agenda för bostadsförsörjning inom unionen. Fastighetsägarna välkomnar att utmaningarna på de europeiska bostadsmarknaderna adresseras på EU-nivå, men konstaterar att viktiga delar av kommissionens åtgärder är svåra att förena med regelverk och tradition på den svenska bostadsmarknaden.
Anna Waxin kvarstår som VD för Fastighetsägarna Service Stockholm16.12.2025 15:06:00 CET | Pressmeddelande
I december förra året tillträdde Anna Waxin, utöver sin roll som vd för Fastighetsägarna Stockholm, även som tillförordnad vd för Fastighetsägarna Service Stockholm. Anna Waxin kvarstår nu som vd för båda organisationerna och en COO, Chief Operating Officer, rekryteras med ansvar för den operativa verksamheten i servicebolaget.
Fastighetsägare om Fehmarn Bält: Politiken måste matcha potentialen16.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
När Fehmarn Bält-förbindelsen står klar runt 2030 väntas den få en betydande inverkan på regional tillväxt och innovation i södra Sverige. En ny rapport från Fastighetsägarna Syd understryker fastighetsägarnas betydelse för en växande region.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum