Polisen går på magkänsla – Civil Rights Defenders kommenterar JO:s granskning
Kroppsvisitationer görs på magkänsla och personer som bor eller vistas i så kallade utsatta områden utsätts för godtyckliga polisingripanden i större utsträckning än andra. Det visar JO:s granskning som släpptes igår. Civil Rights Defenders ser allvarligt på att de rättssäkerhetsgarantier som ska skydda personer mot obefogade tvångsåtgärder inte upprätthålls.

Civil Rights Defenders har under lång tid bedrivit påverkansarbete mot polisen och politiker för att motverka diskriminerande poliskontroller. Igår publicerades Justitieombudsmannens (JO) granskning av polisens användning av kroppsvisitationer och husrannsakan i fordon.
– En slutsats som kan dras av granskningen är att personer som bor eller vistas i så kallade utsatta områden utsätts för godtyckliga polisingripanden i större utsträckning än andra personer, säger Aida Samani, senior jurist på Civil Rights Defenders.
Litar "till sin känsla"
Granskningen som bygger på dokumentation från 650 ingripanden i fyra lokalpolisområden bekräftar Civil Rights Defenders analys av polisens användning av kroppsvisitation. Poliser litar i stor utsträckning “till sin känsla” vid bedömningen av om en kroppsvisitation bör genomföras snarare än att analysera de konkreta omständigheter som lagen kräver. Granskningen visar också att personer som bor eller vistas i så kallade utsatta områden utsätts för den sortens godtyckliga polisingripanden i större utsträckning än personer i andra områden och att endast 10–15 procent av polisens ingripanden resulterat i att ett vapen eller andra farliga föremål identifierats.
– Att så få polisingripanden resulterat i att vapen eller något annat farligt föremål identifierats bekräftar att godtyckliga polisingripanden utgör en ineffektiv metod för att förebygga och bekämpa brott, säger Aida Samani, senior jurist på Civil Rights Defenders.
Allvarligt ur ett rättssäkerhetsperspektiv
JO har utifrån underlaget inte kunnat uttala sig om huruvida ingripanden skett på diskriminerande grund. Man observerar dock att majoriteten av de som utsätts för kroppsvisitation är unga män med icke-europeiskt klingande namn och att många ingripanden sker i så kallade utsatta områden. Detta visar på att polisens arbetsmetoder i praktiken leder till strukturell diskriminering.
– Det som framkommit i granskningen är allvarligt ur ett rättssäkerhetsperspektiv. Det behövs bättre lagstiftning och bättre arbetsmetoder inom polisen. Alla människor ska vara skyddade mot obefogade polisingripanden, oavsett var de bor, säger Aida Samani, senior jurist på Civil Rights Defenders.
Civil Rights Defenders ser positivt på att polisen har påbörjat ett arbete med att digitalisera polisers dokumentation av beslut om kroppsvisitation och att Polismyndigheten nu ska överväga att införa ett internt system för kvalitetsgranskning av beslut. Civil Rights Defenders har länge påpekat behovet av bättre arbetsmetoder för att undvika godtyckliga polisingripanden och bättre lagstiftning för att skydda människor mot diskriminerande polisingripanden.
Kontakta oss
Civil Rights Defenders har många års erfarenhet av att bevaka frågan om etnisk rasprofilering och diskriminerande kontroller i polisens brottsförebyggande och brottsbekämpande arbete. Våra juridiska experter finns tillgängliga för att kommentera JO:s granskning, bristerna i polisens arbete och hur detta tummar på rättssäkerheten.
Seminarium i höst
Den 23 november arrangerar vi på Civil Rights Defenders ett seminarium i Stockholm med anledning av att Brottsförebyggande rådet (BRÅ) släpper en rapport i oktober om diskriminering i polisens arbete. Under seminariet kommer rapportförfattarna från BRÅ att medverka. Civil Rights Defenders kommer även att bjuda in Polismyndigheten att delta i seminariet för att diskutera rapportens slutsatser.
Nyckelord
Bilder

Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Sverige granskas av FN:s kommitté mot rasdiskriminering18.11.2025 14:49:32 CET | Pressmeddelande
Den 20–21 november granskas Sverige av FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) i Genève. Civil Rights Defenders har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden. Vi kommer vara på plats under granskningen och är tillgängliga för intervjuer.
12-årige Trond överlämnar 10 000 namn till regeringen: "Ge barn rätt att klaga"17.11.2025 12:24:37 CET | Pressmeddelande
På Barnkonventionens dag, den 20 november, kommer 12-årige Trond från Solna lämna över 10 000 namnunderskrifter till socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall. Kravet: att Sverige ratificerar det tredje tilläggsprotokollet till barnkonventionen så att barn får rätt att klaga till FN när deras rättigheter kränks och de inte fått rättvisa på hemmaplan.
Yttrandefriheten på tillbakagång – Civil Rights Defenders skapar ny arena för samtal med spelet ”Käften!”12.11.2025 15:46:33 CET | Pressmeddelande
Yttrandefriheten är på tillbakagång, både globalt och i Sverige. Enligt den senaste demokratirapporten från V-Dem-institutet vid Göteborgs universitet är demokratiska länder nu i minoritet och yttrandefriheten minskar i en fjärdedel av världens länder – den högsta siffran hittills. Rapporten visar också att utvecklingen går i små steg, ofta genom ökad polarisering, desinformation och begränsningar av fria medier.
Civil Rights Defenders JO-anmäler Polisen27.5.2025 15:47:17 CEST | Pressmeddelande
Under två tillfällen våren 2024 använde polisen i Lund brottsmisstanken blåljussabotage mot demonstranter. Civil Rights Defenders anser att polisens agerande har inskränkt demonstrationsfriheten och att användningen av blåljussabotage mot demonstranter inte är proportionerlig. Därför lämnar vi idag in en anmälan till Justitieombudsmannen (JO) för att pröva om polisen agerat korrekt. – Vi ser generellt ett nytt användande av grövre brottsrubriceringar mot demonstranter, och fall där de åtalas eller misstänks även för brott som kan ge fängelse. Detta är en oroande utveckling, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Året människorättspris går till den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) tilldelas Civil Rights Defender of the Year Award 2025. Organisationen är ledande i arbetet för att ställa förövare till svars för krigsbrott och grova folkrättsbrott i Syrien. Deras arbete har lett till gripanden av högt uppsatta syriska tjänstemän och till och med en arresteringsorder mot den störtade diktatorn Bashar al-Assad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum