Omdragningen av bussar i Heby förlängs

Dela

UL har tillsammans med Heby kommun och polisen fattat beslut om att förlänga omdragningen av bussarna i Heby till och med 04.00 natten till fredag. Beslutet innebär att bussarna under kvällstid enbart kör längs väg 72 och inte kör in i Heby. Skälet är att bussar utsatts för sten- och äppelkastning vid återkommande tillfällen i Heby. Nytt beslut fattas på fredag.

Beslutet har tagits för att säkerställa säkerhet och trygghet för förare och resenärer.

Tillsammans med polisen och Heby kommun arbetar UL för att få en rad trygghetsskapande åtgärder på plats.

Det första beslutet om att inte köra in i Heby fattades i fredags och förlängdes första gången i måndags.

Kontakter

Följ Trafik och samhälle

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Trafik och samhälle

Bussresandet ökar i Uppsala län4.2.2025 09:32:50 CET | Pressmeddelande

Bussresorna i länet ökade ifjol med sju procent jämfört med 2023. Det innebär att det gjordes fler än 39 miljoner påstigningar i busstrafiken. I Uppsala har antalet påstigningar ökat med 1.5 miljoner, och antalet resande i Enköping har ökat med 38 procent i jämförelse med 2023. Det framgår av UL:s statistik för helåret 2024. Fler resenärer upplever samtidigt att det är enkelt att resa med UL, 75 procent mot 72 procent året innan.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye