Längdskidor och skidskytte i samarbete – unik livesändning tillsammans med Bonnier News
Svenska Skidskytteförbundet och Svenska Skidförbundet, längd, gör en gemensam uppladdning inför säsongen. 7-8 oktober sänds flera timmar live hos Bonnier News – med världsstjärnor som Elvira Öberg och Maja Dahlqvist på startlinjen.
– Den perfekta uppladdningen inför vinterns alla tävlingar, säger Mattias Wallström, sportkoncept- och rättighetschef på Bonnier News.

Expressen och de lokala titlarna inom Bonnier News Local sänder flera skidskyttetävlingar och ett 30-tal längdtävlingar kommande vinter. Nu gör de tre parterna en gemensam satsning för att lyfta intresset ännu mer.
Helgen 7–8 oktober tävlar skidskyttestjärnor som Hanna Öberg, Elvira Öberg och Sebastian Samuelsson i Östersund och samtidigt tävlar flera längdskidstjärnor, bland andra Maja Dahlqvist, i Falun.
Det handlar om rullskidskytte och rullskidor och allt sänds i flera timmar långa livesändningar på Expressen och på de lokala sajterna inom Bonnier News Local.
Expressens skidreportrar Philip Gadd och Tomas Pettersson finns på plats i Falun med studio och Expressens skidskyttereporter Frida Olsson finns på plats i Östersund med studio. Rickard Olsson kommenterar tävlingarna, precis som han gjort hos Bonnier News de senaste säsongerna när det sänts längdskidåkning och skidskytte.
– Det här blir en härlig tjuvstart för det som kommer i vinter. Det känns superbra och spännande att vi kan paketera det tillsammans och göra det som en enda lång sändning i två dagar, säger Håkan Blidberg, marknadschef på Svenska Skidskytteförbundet.
Malin Westhed, marknadschef på Svenska Skidförbundet längd, ser också styrkan i att de två idrottsförbunden samarbetar.
– Vi vet att vi och skidskyttet har många fans som följer båda våra sporter. Nu får de chans att följa allt i samma sändning och förhoppningsvis är det här början på fler samarbeten mellan oss, skidskyttet och Bonnier News, säger Westhed.
För Bonnier News så är det här ännu ett led i den stora satsning på livesänd sport som man gör genom Expressen och Bonnier News Local.
– Vi är väldigt stolta över att kunna sända tävlingar med några av Sveriges mest folkkära och populära idrottare. Det är möjligt tack vare vårt fina samarbete med längd och skidskytte, som vi haft i flera år, säger Mattias Wallström på Bonnier News.
Pontus Weinemo, strategisk sportchef på Expressen:
– Längdskidor och skidskytte är två sporter som vi satsar hårt på att bevaka och med våra initierade och kunniga reportrar på plats på dessa tävlingar, så ger vi våra läsare och tittare en väldigt nära och uppskattad bevakning.
Kontakter
Håkan BlidbergMarknadschefSvenska Skidskytteförbundet
Tel:076-844 20 08Malin WesthedMarknadschefSvenska Skidförbundet längd
Tel:070-372 28 12Mattias WallströmSportkoncept- och rättighetschefBonnier News
Tel:070-252 71 65mattias.wallstrom@bonniernews.seBilder




Med över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Egenutvecklad AI-lösning ska göra Bonnier News Locals nyhetsrapportering snabbare19.12.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local tar nu ett stort steg mot ännu snabbare och mer relevant nyhetsrapportering genom att lansera ett egenutvecklat verktyg för hantering av till exempel blåljushändelser. Med hjälp av agentisk AI kan larmen nu nå de lokala redaktionerna betydligt snabbare och mer träffsäkert än tidigare.
Bonnier News förvärvar lokaltidningen Mitt i18.12.2025 11:00:53 CET | Pressmeddelande
Bonnier News Local förvärvar den svenska lokaltidningskoncernen Mitt i, med ett 30-tal titlar i Storstockholm. Titlarna kommer att ingå i Bonnier News Local, som därmed stärker sitt strategiska fokus på Stockholmsområdet. – Vi har en stark tro på lokal journalistik och genom det här förvärvet skapar vi goda förutsättningar för fortsatt utveckling av journalistik i Stockholmsområdet, säger Anders Eriksson, vd Bonnier News.
Schibsted och Bonnier News: Meta måste uteslutas ur IAB Sverige12.12.2025 14:19:03 CET | Pressmeddelande
Schibsted och Bonnier News kräver att techjätten Meta utesluts ur branschorganisationen IAB Sverige. Bolagen anser att Meta agerar i strid med organisationens intressen och tjänar stora belopp på bedrägerirelaterad annonsering på sina plattformar. Samtidigt har Meta en styrelserepresentant i IAB Sverige och deltar i arbetet med att sätta branschstandarder.
Erna Medias lokaltidningstitlar tar plats i Bonnier News bundlingserbjudande +allt4.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Bonnier News fortsätter utveckla bundlingserbjudandet +allt. Totalt har nu cirka 850 000 prenumeranter tillgång till ytterligare 14 lokala titlar i Värmland, Dalsland och Skaraborg. Samtidigt har 130 000 prenumeranter på Erna Medias tidningar fått tillgång till DN, Expressen samt ytterligare ett 50-tal lokaltidningar och magasin.
Bonnier News erbjuder SAO-jobb för att ge fler unga en väg in i arbetslivet – Inleder samarbete med Nästa Generation Sverige26.11.2025 08:30:20 CET | Pressmeddelande
Bonnier News och Nästa generation Sverige inleder ett nytt samarbete där Bonnier News kommer att erbjuda SAO-jobb till högstadieelever från skolor i socialt utsatta områden i Västerås, Sundsvall och Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum