Ingrid Bonde lämnar Alecta
2.10.2023 15:00:00 CEST | Alecta | Pressmeddelande
Ingrid Bonde har idag meddelat att hon med omedelbar verkan lämnar posten som styrelseordförande i Alecta.
”I ett läge där det blivit allt för stort fokus på min person har jag bestämt mig för att avgå. Med ny VD och nya ledningspersoner på väg in står Alecta väl rustat för sina utmaningar. Jag behöver nu ägna min tid och min kraft åt min familj och mina övriga uppdrag”, säger Ingrid Bonde.
Styrelsens förste vice ordförande, Jan-Olof Jacke, inträder nu som styrelseordförande fram till att ny ordförande väljs.
”Ingrid Bonde har, inte minst under perioden som arbetande styrelseordförande, med stor hängivenhet och personlig uppoffring arbetat för Alectas bästa och för detta vill jag framföra mitt och Överstyrelsens stora tack”, säger Kenneth Bengtsson, ordförande för Överstyrelsen och ordförande i Alectas beredningsnämnd (valberedning).
”Alectas styrelse arbetar tillsammans med den nytillträdde VDn Peder Hasslev och Alectas organisation för att ge våra kunder en god avkastning, trygga pensioner och ta oss ur den förtroendekris som vi befinner oss i. Finansinspektionens granskning av hur Alecta hanterat investeringarna fortsätter. Alectas fokus eller inriktning förändras inte genom att Ingrid Bonde väljer att avgå. Vi har stor förståelse för Ingrid Bondes beslut och vill å styrelsens vägnar tacka henne för betydande insatser som styrelseordförande”, säger Jan-Olof Jacke och Martin Linder, styrelsens förste och andre vice ordföranden i en gemensam kommentar.
Kontakter
Jacob LapidusChef externkommunikation och presschef
Tel:+46 8 441 99 99Tel:+46 76 164 39 59jacob.lapidus@alecta.seLänkar
Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vårt uppdrag är att ge kollektivavtalade tjänstepensioner så stort värde som möjligt för både våra företags- och privatkunder. Det gör vi genom god avkastning, bra kundservice och låga kostnader. Vi förvaltar drygt 1200 miljarder kronor åt våra ägare som är 2,8 miljoner privatkunder och 35 000 företagskunder.
Följ Alecta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta
Alectas kvartalssiffror för första kvartalet 202624.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvartalssiffror för första kvartalet 2026. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 mars 2025.
1 av 10 använder AI när de flyttar sin tjänstepension21.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alectas Flyttrapport 2026 visar att många inte känner till att deras pensionspengar har flyttats, att kunskapen om hur pensionen är placerad är låg – och att AI-verktygen gjort entré på allvar hos pensionsspararna.
Alectas chefsjurist lämnar företaget13.4.2026 16:00:00 CEST | Pressmeddelande
Alectas chefsjurist Karin Cederbaum lämnar Alecta. Anna Svensson, bolagsjurist på Alecta, med mångårig erfarenhet av legala frågor inom finans- och försäkringsområdet, är tillförordnad chefsjurist från 13 april.
Alecta tilldelas varning med sanktionsavgift på 50 miljoner kronor av Finansinspektionen för investeringar i Heimstaden Bostad18.3.2026 11:30:00 CET | Pressmeddelande
Alecta har tilldelats en varning med sanktionsavgift på 50 miljoner kronor för bristande riskkontroll vid investeringar i Heimstaden Bostad och för att inte ha investerat tillgångarna på ett sätt som bäst gagnar de ersättningsberättigades intressen.
Konkurrenskraftig avkastning och trygga pensioner i en turbulent omvärld2.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alectas finansiella rapport för helåret 2025. Siffror inom parentes avser nyckeltal per 31 december 2024.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum