E.ON når historisk milstolpe: Över 60 000 solcellsanslutningar och rekordtillväxt i hållbar energi
9.10.2023 08:00:00 CEST | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
E.ON har nått en milstolpe med över 60 000 solcellsanslutningar i bolagets elnät.
Årets första åtta månader har inneburit 20 000 nya solcellsanslutningar.
–Det betyder att över en tredjedel av alla solcellsanläggningar i E.ON:s nät har anslutits från januari fram till den sista augusti, säger Peter Hjalmar, regionchef syd på E.ON.

E.ON har således redan överträffat hela förra årets totala antal solcellsanslutningar på drygt 15 000, vilket i sig var en ökning med 110 procent jämfört med 2021.
–Intresset för hållbara energilösningar har slagit igenom på bred front bland våra kunder, och det är tydligt att fler och fler väljer att investera i solenergi såväl för dess ekonomiska som för dess miljömässiga fördelar, säger Peter Hjalmar.
Även om kapacitetsutmaningar kan uppstå på vissa platser i elnätet, kan cirka 19 av 20 förfrågningar om mikroproduktion från solceller på villatak anslutas direkt. Cirka 1 av 20 kräver lokal nätförstärkning innan utmatning på elnätet är möjlig. Sedan i juli månad har en ny automatisk process snabbat på merparten av E.ONs installationsärenden. Snittiden från anmälan till installationsmedgivande var i juli 2022 cirka 70 dagar, medan samma mätetal 2023 är 7 dagar för de solcellsinstallationer som gäller villor och inte kräver nätförstärkning.
–Men vi är medvetna om att det kan finnas väntetider för vissa kunder, och är mycket medvetna om att en längre startsträcka riskerar att göra kunder upprörda, men vi arbetar hårt för att minimera dessa och säkerställa en smidig övergång till solenergi, säger Peter Hjalmar.
E.ON fortsätter att investera kraftigt i elnäten för att stärka elleveranser och stödja den gröna industriomställningen. Under de senaste 10 åren har företaget investerat cirka 30 miljarder kronor i elnäten. Den pågående reglerperioden från 2020 till 2023 innebär en investering på 16 miljarder kronor, vilket är det största investeringsprogrammet i bolagets historia.
–Och med en årlig investeringstakt på cirka 5 miljarder kronor är vi fast beslutna att upprätthålla en trygg och tillförlitlig elförsörjning samtidigt som de möjliggör den gröna energiomställningen, säger Peter Hjalmar.
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON investerar 370 miljoner i Kävlinges elnät – stärker tillväxt och beredskap16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 370 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Kävlinge kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
E.ON investerar 16 miljoner i Östra Göinges elnät – stärker tillväxt och beredskap16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 16 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Östra Göinge kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående två åren har E.ON investerat 26 miljoner kronor i Östra Göinges elnät.
E.ON investerar 17 miljoner i Hyltes elnät – stärker tillväxt och beredskap16.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 17 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Hylte kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap.
45 000 spikar av trä ska minska klimatavtrycket i ny transformatorstation15.4.2026 13:47:16 CEST | Pressmeddelande
Kan en spik göra skillnad för klimatet? I Småland söker E.ON svaret i praktiken. När en ny transformatorstation byggs i Karlshammar används över 45 000 spikar av bokträ i stället för stål – som en del av ett större innovationsprojekt för att minska klimatpåverkan i elnätsinfrastruktur.
E.ON investerar 17 miljoner i Danderyds elnät – stärker tillväxt och beredskap15.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON satsar i år 17 miljoner kronor på att stärka och modernisera elnätet i Danderyds kommun. Investeringen är en del av bolagets största elnätsprogram någonsin och syftar till att öka kapaciteten, korta anslutningsköerna och bygga ett mer robust elsystem för både tillväxt och beredskap. De föregående fyra åren har E.ON investerat 123 miljoner kronor i Danderyds elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum