Frida Lawenius landar jobbet som Naturvetarnas förbundsdirektör
Efter att ha varit tf förbundsdirektör sedan årsskiftet blir Frida Lawenius nu ordinarie förbundsdirektör för fackförbundet Naturvetarna.

- Hedrande att ha fått styrelsens förtroende att leda Naturvetarna in i framtiden. Det ska bli roligt att jobba vidare med att lyfta naturvetare och naturvetenskapen i samhället, säger Frida Lawenius.
Hon förklarar att det är viktigare än någonsin sett till de utmaningar samhället står inför. Det handlar om allt från den gröna omställningen till framtida pandemier och andra medicinska utmaningar.
- Vår roll är att säkerställa att naturvetare får rätt villkor och förutsättningar på arbetsmarknaden. Lika viktigt är att ta till vara barns naturliga nyfikenhet för naturvetenskap och få dem att plugga vidare.
Det menar hon är nödvändigt för att klara den kompetensbrist som redan är en utmaning för många arbetsgivare.
- Vi är glada över att ha tillsatt Frida Lawenius som förbundsdirektör. Hon har en djup kunskap om Naturvetarna och dess medlemmar. På kort tid har hon skapat en stabil grund för fortsatt utveckling av förbundets fackliga service till medlemmarna, säger Patriq Fagerstedt, förbundsordförande för Naturvetarna.
Följ Naturvetarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturvetarna
Doktorander inom matematik/fysik har högst löneutveckling 202413.3.2025 11:22:04 CET | Pressmeddelande
Doktorander har en löneutveckling på 7,6 procent enligt senaste lönestatistiken från fackförbundet Naturvetarna. Verksamma inom matematik/fysik har sett en löneutveckling är på 5,4 procent, att jämföra med övriga arbetsmarknaden vars löner ökade med enbart 3,9procent. Bäst löneutveckling hade privat sektor medan kommunsektorn halkat efter.
Ny statistik: Djurskyddsinspektörer ökar mest i lön i men branschen halkar efter13.3.2025 11:10:32 CET | Pressmeddelande
Djurskyddsinspektörer med STEM-utbildning i bakgrunden har sett sin lön öka markant under 2024, enligt ny statistik från fackförbundet Naturvetarna. 6,1 procent mer i lönekuvertet placerar dem högst bland naturvetare inom livsmedelsbranschen, som i genomsnitt hade en löneutveckling på 4,5 procent, vilket är högre än arbetsmarknaden i sin helhet som nådde upp till 3,9 procent 2024.
Doktorandlöner ökar mest i ny lönekartläggning13.3.2025 11:00:09 CET | Pressmeddelande
Doktorander inom life science (inklusive hälso- och sjukvården) har ökat sin lön med i genomsnitt 7,1 procent enligt fackförbundet Naturvetarnas årliga lönestatistik. Det är mer än andra naturvetare i branschen och mer än arbetsmarknaden generellt som enbart når upp till 3,9 procent. Även biomedicinska analytiker har fått en ökning i lönekuvertet.
Naturvårdshandläggare toppar löneutvecklingen inom miljöbranschen13.3.2025 10:44:10 CET | Pressmeddelande
Naturvårdshandläggare har högst löneutveckling inom miljöområdet visar fackförbundet Naturvetarnas senaste lönestatistik. Lönen ökade med 5,5 procent under 2024 vilket är högre än genomsnittet för alla naturvetare och högre än arbetsmarknaden i stort, som når upp till 3,9 procent.
Ny statistik: lönegapet inom IT-branschen största sen 201413.3.2025 10:28:45 CET | Pressmeddelande
Utbildade inom STEM som verkar inom IT kan se emot en högre löneutveckling än genomsnittsnaturvetaren i andra branscher, hela 10 procent. Men inte om du är kvinna. Inte sedan 2014 har naturvetare inom IT-branschen haft så högt lönegap mellan män och kvinnor, 18 procent, visar fackförbundet Naturvetarnas senaste lönestatistik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum