Stora skillnader i gymnasiebehörighet över landet
9.10.2023 07:00:00 CEST | Sveriges Lärare | Pressmeddelande
Var du bor och vilken skola du går i spelar stor roll för dina chanser att klara grundskolan med godkända betyg. I över 70 skolor saknar över en tredjedel av niorna gymnasiebehörighet.
– Den svenska skolan ger inte elever likvärdiga förutsättningar, säger Åsa Fahlén, ordförande för Sveriges Lärare.

Av de elever som gick ut grundskolan läsåret 2022/23 uppnådde 85 procent gymnasiebehörighet. Det är ungefär samma nivå som året innan.
Men skillnaderna inom landet är stora. Bland landets drygt 1700 grundskolor finns det 70 skolor där mer än en tredjedel av eleverna inte uppnår gymnasiebehörighet och ett tiotal där inte ens hälften gör det. Merparten av dessa skolor finns i de stora städerna. Bara i Göteborg finns sex grundskolor där färre än hälften gick ut nian med gymnasiebehörighet.
Positiv utveckling
En försiktigt positiv utveckling är att behörigheten faktiskt ökat något på de skolor som legat lågt. Läsåret 2021/22 fanns det 90 skolor där mer än en tredjedel av eleverna saknade gymnasiebehörighet.
– Alla elever ska ha samma chans att lyckas, oavsett var de bor. I dag ser vi hur svensk skola slits isär och det är totalt oacceptabelt. När kommuner sparar in på skolan blir det ännu tydligare att staten måste ta över finansieringen av skolan, så att alla elever kan få en likvärdig skola, säger Åsa Fahlén, ordförande för Sveriges Lärare.
Det finns också stora skillnader mellan kommuner. I till exempel Haparanda, Vansbro och Hällefors missar över en tredjedel av alla niondeklassare behörighetskraven, medan det finns andra kommuner där alla, eller nästan alla, elever klarar dem. I topp finns välbärgade kommuner som Danderyd och Vellinge, men också Arjeplog där kommunens samtliga 22 nior blev behöriga till gymnasiet förra läsåret.
Krävs resurser
Se listan över de kommuner med högst respektive lägst gymnasiebehörighet längre ner.
– För att elever ska kunna lyckas krävs lärare med rätt behörighet och särskilt stöd till de som behöver det. Det bästa receptet för att öka gymnasiebehörigheten i sin kommun är att satsa på en god arbetsmiljö för att kunna behålla och attrahera lärare och att se till att de nödvändiga resurserna finns på plats, säger Åsa Fahlén.
För att en elev ska vara behörig att söka till yrkesprogram krävs godkänt betyg i ämnena svenska (eller svenska som andraspråk), engelska och matematik, samt i fem ytterligare ämnen, totalt åtta stycken.
Se behörigheten i alla kommuner och län här.
Här nedan finns de kommuner med högst respektive lägst andel gymnasiebehörighet.
|
Kommun |
Andel som nådde gymnasiebehörighet, 2022/23 |
Antal elever |
|
Arjeplog |
100% |
22 |
|
Danderyd |
98% |
545 |
|
Vellinge |
96% |
506 |
|
Lomma |
96% |
400 |
|
Nykvarn |
96% |
158 |
|
Staffanstorp |
96% |
358 |
|
Nacka |
94% |
1 580 |
|
Lidingö |
94% |
630 |
|
Mörbylånga |
94% |
180 |
|
Täby |
94% |
1 380 |
|
Kommun |
Andel som nådde gymnasiebehörighet, 2022/23 |
Antal elever |
|
Haparanda |
56% |
110 |
|
Vansbro |
61% |
83 |
|
Hällefors |
67% |
75 |
|
Markaryd |
67% |
102 |
|
Perstorp |
67% |
87 |
|
Emmaboda |
68% |
101 |
|
Söderhamn |
69% |
278 |
|
Töreboda |
69% |
110 |
|
Åtvidaberg |
70% |
119 |
|
Högsby |
70% |
43 |
Kontakter
Helena ZachariassonPresskontakt
Tel:070-736 46 87helena.zachariasson@sverigeslarare.seOm Sveriges Lärare
Sveriges lärare har det viktigaste samhällsuppdraget – att ge våra barn och elever en likvärdig utbildning av hög kvalitet. Och lärare ska ha bra löner och bra villkor. Som det största akademikerförbundet jobbar vi för att göra skillnad för Sveriges lärare och studie- och yrkesvägledare. Med 300 000 medlemmar är vi en kraft att räkna med på varje arbetsplats.
Följ Sveriges Lärare
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Lärare
Anna Olskog: "Bedrövad över siffrorna från Skolverket"24.9.2026 09:23:15 CEST | Pressmeddelande
– Det gör mig bedrövad att vi år efter år accepterar att så många unga lämnar grundskolan utan gymnasiebehörighet. Bakom varje siffra finns en ung människa som får betydligt sämre möjligheter att ta sig vidare i utbildning och arbetsliv. Sverige kan bättre än så här, säger Anna Olskog, förbundsordförande för Sveriges Lärare.
Nytt PISA-tapp: Inga fler bortförklaringar – ansvariga politiker och huvudmän har inte råd att misslyckas med skolan8.9.2026 10:28:22 CEST | Pressmeddelande
– Det här ett resultat som kräver handling. Vi är förbi tiden med bortförklaringar. Nu krävs åtgärder från politiken och från ansvariga huvudmän, säger Anna Olskog, förbundsordförande för Sveriges Lärare, i en kommenterar till det nya PISA-resultatet.
Sveriges Lärare efter Fagersta: Ställ hårdare krav på techbolagen1.9.2026 10:40:29 CEST | Pressmeddelande
Regeringen måste ställa betydligt hårdare krav på techbolagen för att förebygga skolattacker. Det var ett av fem krav som Sveriges Lärares förbundsordförande Anna Olskog framförde vid regeringens rundabordssamtal om skolsäkerhet efter dådet i Fagersta.
Sveriges Lärare välkomnar skoldådskommissionen: Måste leda till konkreta åtgärder24.8.2026 11:53:23 CEST | Pressmeddelande
Sveriges Lärare välkomnar regeringens besked om att tillsätta en skoldådskommission efter den dödliga attacken på Brinellskolan i Fagersta. Flera delar av kommissionens uppdrag ligger nära det som förbundet länge har efterlyst.
Historisk reglering av lärares undervisningstid: "En seger för hela lärarkåren"30.6.2026 09:50:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har nu beslutat om den förordning som reglerar hur lärares undervisningsuppdrag ska fördelas mellan undervisning, planering och uppföljning. Den här reformen innebär den största förbättringen av lärares arbetsvillkor på den här sidan seklet. Äntligen!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum