Åklagarmyndigheten

En person släppt på fri fot i ärende om mord i Alingsås

9.10.2023 10:34:58 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande

Dela

Åklagaren har i dag beslutat att häva anhållandet av den person som varit anhållen misstänkt för skyddande av brottsling, grovt brott, i ärendet om mord på en 15-årig pojke i Alingsås.

– Jag har gjort bedömningen att misstanken mot personen har försvagats under utredningens gång, säger Andreas Ekengren, senior åklagare och förundersökningsledare i ärendet.

I går söndag häktades en ung man född 2007 på sannolika skäl misstänkt för mordet.

Målnummer i Alingsås tingsrätt: B 1859-23.

Tidigare pressmeddelande om ärendet

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Åtal väckt i ärende kopplat till en internationell narkotikahandelsplats20.8.2026 10:54:04 CEST | Pressmeddelande

Fyra män har åtalats för medhjälp till synnerligen grovt narkotikabrott då de enligt åklagaren har agerat moderatorer på en av de största internationella narkotikahandelsplatserna i världen, Archetyp. En man åtalas för att ha agerat säljare på handelsplatsen och två män åtalas för att ha hjälpt till vid försäljningarna på handelsplatsen, där all handel har skett med kryptovaluta.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye