Region Örebro län

Örebroregionens turismpris går till Matresan i Örebro län

Dela

Nu är nomineringarna till årets Stora turismpris klara. Priset, som delas ut för 30:e året i rad, delas ut till en verksamhet som på ett innovativt och hållbart sätt bidrar till att utveckla besöksnäringen.

Pristagaren utses av representanter för de offentliga turismaktörerna i länets tolv kommuner tillsammans med Region Örebro län.

Prisutdelare Charlotta Englund (regionråd, C) och vinnarna Richard Ekbom och Davide Lindqvist från Matresan i Örebro län.
Prisutdelare Charlotta Englund (regionråd, C) och vinnarna Richard Ekbom och Davide Lindqvist från Matresan i Örebro län.

Huvudkriterierna för priset handlar om nytänkande, hållbarhet och kunskapsspridning, tre kriterier som stämmer in perfekt på Matresan i Örebro län.

- Matresan i Örebro län har visat att de brinner för att skapa upplevelser kring mat som alla kan ta del av. Deras engagemang är viktigt för vårt län och de bidrar mycket till att föra samman olika människor som kan lära av varandra och utvecklas tillsammans med fokus på hållbara råvaror och god mat, säger regionråd Charlotta Englund (C).

- Matresan bygger ju på att vi gör detta tillsammans, så det här är ju inte bara vårt pris. Tider som dessa lyfter ju verkligen Matresans behov av att vi behöver våra matproducenter och landsbygden. Det är kul att se besökarna uppleva och öka förståelsen för produkten och en råvaras ursprung, säger Richard Ekbom och Davide Lindqvist, från Matresan i Örebro län.

Priset delades ut på Hållbarhetsdagen den 10 oktober och förutom äran och ett diplom tilldelas vinnaren även 10 000 kronor. I och med vinsten blir Matresan Örebro län dessutom Örebroregionens kandidat till Stora turismpriset i Sverige, som delas ut av Stiftelsen för kunskapsfrämjande inom turism. Stora turismpriset delas ut samband med konferensen Besöksnäringen på agendan den 6 december på Munchenbryggeriet i Stockholm.

Motiveringen

Genom att utveckla en matmarknad till en resa där kunderna besöker producenterna, istället för tvärtom, skapades ett evenemang som både blev enklare att arrangera och enklare för producenterna att delta på. Ett evenemang där besökarna samtidigt får möjlighet att uppleva mer av Örebro län och upptäcka platser som de kanske annars aldrig skulle besöka.

Matresan i Örebro län bidrar till nytänkande och innovativ utveckling av besöksnäringen, samt målmedvetet utvecklar en hållbar verksamhet genom stark samverkan med mottot ”Tillsammans”. Pristagaren utvecklar, sprider och delar nya färdigheter och kunskaper för att stärka besöksnäringen och dess roll i samhället.

Grattis Matresan i Örebro län, ni är en värdig vinnare av Örebroregionens Turismpris.

- Vår region har aldrig vunnit Stora Turismpriset. Det är otroligt hög nivå och konkurrensen är stenhård. Men jag tror verkligen på Matresan i Örebro län. De kämpar och sliter och gör allt de kan för att utveckla allas vår kärlek och upplevelser till mat i olika former. Så vi håller tummarna för att det ska vara vår tur i år, säger Linda Gustafsson, Utvecklingsledare Turism vid Region Örebro län.

För att vinna Stora turismpriset måste de nominerade kunna visa att de bidrar till en nytänkande och innovativ utveckling av besöksnäringen. Dessutom ska de arbeta för att utveckla och sprida kunskaper och för att utveckla en hållbar verksamhet.

Här finns alla nominerade till Stora Turismpriset.

Stora turismpriset 2023 - Tillväxtverket (tillvaxtverket.se)

 För mer information kontakta

Charlotta Englund, regionråd (C)

Telefon: 019-602 74 31

E-post: charlotta.englund@regionorebrolan.se

Linda Gustafsson, utvecklingsledare Turism vid Region Örebro län

Telefon: 072-08 500 61

E-post: linda.gustafsson2@regionorebrolan.se

Nyckelord

Kontakter

Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv

Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.

Följ Region Örebro län

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län

Region Örebro län fastställer parkeringsavgifter för 2026: Avgiftsfritt i Karlskoga och Lindesberg, oförändrat i Örebro16.12.2025 12:01:00 CET | Pressmeddelande

Region Örebro län inför fri parkering för besökare och personal vid Karlskoga lasarett och slår samtidigt fast att parkeringarna runt Lindesbergs lasarett ska vara fortsatt avgiftsfria under 2026. På parkeringarna intill Universitetssjukhuset och på övriga regionparkeringar i Örebro kommer avgifterna att vara oförändrade. Detta fattade Region Örebro läns servicenämnd beslut om i dag.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye