Samuel Tsegay förbättrade sitt svenska rekord på maraton
Det blev en förbättring av det svenska rekordet med en dryg minut på maraton när Samuel Tsegay sprang i mål i Amsterdam på 2:08:40.
Hälle-löparen Samuel Tsegay hade en minst sagt bra dag i Amsterdam när han sprang i mål på Amsterdam Marathon på 2:08:40. Det är en dryg minut snabbare än hans gamla svenska rekord på 2:09:47 från Paris i våras.
Samuel Tsegay sprang den första milen på 30:30 och andra milen var nästan exakt lika snabb, 20 kilometer avverkade han på 1:00:58. Han fortsatte sedan i en jämn och hög fart med en snittfart per kilometer på 3:02-3:03 genom hela loppet och i mål stannade klockan på det nya svenska rekordet. Tiden var dock inte snabbare än hans personliga rekord på 2:06:53 från 2021.
Segrade i Amsterdam gjorde Joshua Belet på 2:04:18. Han var först i en kenyansk trio som kompletterades av Cybrian Kotut på andra plats och Bethwel Chumba på tredje.
Första kvinna i mål var Meseret Belete från Etiopien på 2:18:19. Tvåa kom Meseret Abebayehu, även hon från Etiopien och trea Dorcas Tuitoek från Kenya.
Hanna Lindholm från Högby IF sprang även hon i Amsterdam och kom i mål på 2:37:47.
Kontakter
Anna-Lena Pettersson
Tel:0767214584anna-lena.pettersson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
Dags att ackreditera sig till inomhus-VM i friidrott i Polen9.12.2025 13:20:31 CET | Pressmeddelande
Den 20–22 mars arrangeras inomhus-VM i friidrott i Toruń, Polen. Om ni har tänkt bevaka mästerskapet på plats är det dags att ansöka om ackrediteringar.
Publiken prisar Finnkampens 100-årsjubileum25.11.2025 10:51:49 CET | Pressmeddelande
Stämningen på arenan, de sportsliga insatserna och ett högt tempo var några av de saker som gjorde att en överväldigande del av publiken var nöjda med Finnkampens 100-årsjubileum, visar en undersökning från Upplevelseinstitutet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum