AcadeMedia

Otto Blomqvist från Halmstad är årets gymnasielärare 2023

Dela

Stiftelsen Lärargalan vill lyfta fram det fantastiska jobb som landets lärare gör dagligen. Otto Blomqvist, matematiklärare på Praktiska Gymnasiet i Halmstad, tog emot priset för årets gymnasielärare 2023 på Lärargalan på Cirkus i Stockholm den 16 oktober.

Prisutdelare Christer Fuglesang, eleverna Gabriela och Nadja från Praktiska Halmstad, Beata Kull, vd Stiftelsen Lärargalan, Otto Blomqvist och Parisa Amiri på scen vid prisutdelningen på Cirkus i Stockholm den 16 oktober.
Prisutdelare Christer Fuglesang, eleverna Gabriela och Nadja från Praktiska Halmstad, Beata Kull, vd Stiftelsen Lärargalan, Otto Blomqvist och Parisa Amiri på scen vid prisutdelningen på Cirkus i Stockholm den 16 oktober. Fotograf: Jenny Wahlberg Bild får användas till redaktionellt bruk.

– Mitt mål i klassrummet är att mina elever ska hitta tillbaka till nyfikenheten och glädjen med att lära sig. På skolan jobbar vi lärare nära varandra för att alla elever ska nå målen. Tillsammans vågar vi testa nya metoder, därför delar jag detta pris med mina kollegor hemma i Halmstad, säger Otto Blomqvist, förstelärare i matematik på Praktiska Halmstad.

Otto Blomqvists lektionssal i Halmstad har många stora whiteboardytor på fönster, bord och väggar där eleverna kan arbeta tillsammans med olika tal och uppgifter. Hans metodik bygger på att låta eleverna arbeta aktivt och gärna tillsammans. Målet är att skapa ett levande klassrum där alla elever vågar prata och visa sina kunskaper, för varandra och för sin lärar. Positiv feedback är viktigt och genom att koppla matematiken till elevernas yrkesutbildningar gör Otto undervisningen både konkret och relevant. 

Helen Skoglund är stolt rektor på Praktiska i Halmstad. 

– Otto ger sina yrkeselever något som många av dem tyvärr inte har med sig när de börjar gymnasiet - en tro på sig själva och sin egen förmåga. Jag ser hur våra elever utvecklas från att avsky matte till att se fram emot Ottos lektioner. Jag är så stolt över att han fått detta pris och att skolans satsning på matematik uppmärksammas, säger Helen Skoglund. 

Lärargalan 2023

Genom att hylla de lärare som Sveriges elever själva nominerar så skapar Lärargalan förebilder och delar goda exempel på framgångsrika och uppskattade lärare. Tiotusentals elever i grund- och gymnasieskolan har nominerat sina favoritlärare till Lärargalan 2023. En jury analyserar elevernas nomineringar för att fastställa årets lärarpristagare. Under galakvällen på Cirkus varvades prisutdelningen med uppträdanden av artister. Kvällens liveband bestod av musiklärare och elever från Pops Academy i Stockholm framträdde tillsammans med artisterna. Värdar för galan var Beata Kull, grundare och vd för Lärargalans stiftelse och Parisa Amiri. 

Alla pristagare, nomineringar och motiveringar är publicerade på hemsidan för  Lärargalan. 

Här kan du se Lärargalan 2023: https://www.youtube.com/live/f3GqDRXFZ_Y?si=xD0JnaWt6-5MqXBV

För intervju med Otto Blomqvist och besök på skolan, kontakta rektor Helen Skoglund, 073 920 5090. 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Rektor Helen Skoglund och Otto Blomqvist, förstelärare Praktiska Halmstad på Lärargalan i Stockholm
Rektor Helen Skoglund och Otto Blomqvist, förstelärare Praktiska Halmstad på Lärargalan i Stockholm
Fotograf: Jenny Wahlberg Bild får användas för redaktionellt bruk
Ladda ned bild

Länkar

Praktiska Gymnasiet består av totalt 36 yrkesinriktade gymnasieskolor. Skolorna erbjuder tillsammans 13 olika program, cirka 40 inriktningar och mer än 100 yrkesutgångar där man varvar teori med praktik i form av APL, lärlingsplatser och lärlingsanställningar i nära samarbete med näringslivet. Praktiska Gymnasiet är en del av AcadeMedia.

Följ AcadeMedia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från AcadeMedia

Välkommen till Stylist-SM 2025!4.4.2025 07:00:00 CEST | Pressinbjudan

Drottning Blankas Gymnasieskola bjuder in media till en spektakulär final av Stylist-SM 2025 den 11 april på Söder Gallerian iHelsingborg. Årets tema är Drag Queen – Disney Edition! Finalisterna ska skapa en unik Drag Queen-look inspirerad av en Disneykaraktär – tänk dramatiska silhuetter, överdriven glamour, en maxad färgpalett och en touch av campy elegans. Det blir en dag fylld av magi, kreativitet och extraordinär talang!

Designgymnasiet Sickla tar hem segern i utmanande nationell draperingstävling3.4.2025 11:04:56 CEST | Pressmeddelande

I en av de mest utmanande tävlingarna inom textil och mode, Young Design Competition (YDC), visade Designgymnasiet Sicklas elever Nikita Holmström och Bianca Illona Olsson prov på exceptionell skicklighet och kreativitet och vann SM i drapering. Tävlingen, som ägde rum på Vackstanäsgymnasiet utanför Södertälje, samlade 18 elever från 9 olika gymnasieskolor och satte deltagarnas tekniska förmåga och konstnärliga uttryck på prov.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye