Ökade kostnader för el, värme och avfall samt dubblerad kostnadsökning för vatten och avlopp
18.10.2023 07:00:00 CEST | Sveriges Allmännytta | Pressmeddelande
Totalkostnaden för el, fjärrvärme, avfall samt vatten och avlopp har ökat med 11 procent under året. Det visar den senaste Nils Holgerssonrapporten, som kartlägger avgifter och taxor i hela landet. Det är VA (vatten och avlopp) och el som står för de största ökningarna med 7,9 respektive 17,7 procent.
Stor skillnad mellan kommunerna – dyrast för boende i Nordanstig – lägst för Luleborna
Totalkostnaden för el, fjärrvärme, avfall och VA har ökat med 11 procent under det senaste året. Skillnaden mellan de billiga och de dyra kommunerna ökar. Dyrast är det för boende i Nordanstig som i snitt betalar 3 226 kronor per lägenhet och månad jämfört med boende i Luleå som betalar 1 917 kronor.
- Det senaste årets kostnadsökningar sätter en enorm press på hushållen och fastighetsföretag som redan är hårt pressade av inflation och kraftigt stigande räntor. Det här är nödvändiga tjänster i ett hushåll och inget som går att göra avkall på, säger Louise Wall, ordförande i Nils Holgerssongruppen.
Sedan år 2000 har prisökningen för Nils Holgersson varit hela 120 procent jämfört med en inflation på totalt 53 procent.
Kostnadsökningen för vatten och avlopp dubblerad på ett år
Kostnadsökningen för VA har dubblerats till 7,9 procent i år jämfört med 3,8 procent förra året men det ser olika ut runt om i landet. 103 kommuner höjer kostnaderna för VA med 10 procent eller mer, 51 kommuner har oförändrad taxa och fyra kommuner sänker sin taxa. Mest betalar boende i Tjörn med en snittkostnad på 11 062 kronor per lägenhet och år jämfört med Solna kommun där de boende betalar 1 891 kronor per lägenhet och år.
- Fastighetsägare och hushåll måste kunna lita på att samhällsaktörer, till exempel inom vatten och avlopp arbetar långsiktigt och strukturerat. Systemen för vatten och avlopp ska hålla i 100 år. Då är det inte rimligt med dessa chockhöjningar, säger Louise Wall, ordförande i Nils Holgerssongruppen.
Höjningarna i de 10 största kommunerna ligger i linje med rikssnittet men tre kommuner sticker ut – Norrköping, Malmö och Örebro – där den gemensamma nämnaren är att både fjärrvärme och elnätet ägs av Eon.
- Nätföretaget har inte några konkurrenter och som konsument kan du inte påverka vilket nät eller leverantör som du tillhör. Även fjärrvärmenätens monopolliknande ställning gör konsumenten utsatt. Skillnaderna i pris är stora mellan olika nät och här vill vi se en ökad transparens kring prissättningen, säger Louise Wall.
Om Nils Holgerssongruppen
Sedan år 1996 ger Nils Holgerssongruppen årligen ut rapporten ”Fastigheten Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige”. I rapporten ”förflyttas” en bostadsfastighet genom landets samtliga 290 kommuner för att jämföra kostnader för el, fjärrvärme, avfall, vatten och avlopp. Gruppens medlemmar är Bostadsrätterna, Fastighetsägarna, HSB Riksförbund, Hyresgästföreningen Riksförbundet, Riksbyggen och Sveriges Allmännytta. Statistiken i denna rapport har hämtats från Svenskt Vatten, Energimarknadsinspektionen, Energiföretagen Sverige, statistikmyndigheten SCB samt genom egen insamling.
Kontakt:
Louise Wall, ordförande Nils Holgerssongruppen, 070-7376040
Thomas Folkesson, EKAN-gruppen, 070-556 02 58
Presskontakter:
Kenny Fredman, Presschef, Bostadsrätterna, 076-520 10 04 kenny.fredman@bostadsratterna.se Niklas Stavegård, Kommunikationschef, Fastighetsägarna, 072-738 22 27 niklas.stavegard@fastighetsagarna.se
Kawa Zolfagary, Pressekreterare, HSB Riksförbund, 072-205 59 62 press@hsb.se
Gilda Romero, Pressekreterare, Hyresgästföreningen, 010-459 10 70 press@hyresgastforeningen.se
Mira Lindahl, Presschef, Riksbyggen, 070-258 36 38 mira.lindahl@riksbyggen.se
Anna Weihe, Pressansvarig, Sveriges Allmännytta, 070-721 20 11 anna.weihe@sverigesallmannytta.se
Kontakter
Anna WeihePress
Tel:070-7212011Tel:08-406 55 25anna.weihe@sverigesallmannytta.seBilder



Följ Sveriges Allmännytta
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Allmännytta
Elnätsavgifterna fortsätter stiga kraftigt – effektavgifterna slår hårt26.5.2026 09:53:03 CEST | Pressmeddelande
Elnätsavgifterna fortsätter att öka kraftigt och stiger med i genomsnitt 8 procent. På tre år har elnätsavgifterna ökat med mer än fem gånger inflationen. De bolag som infört effektavgifterna höjer elnätsavgifterna betydligt mer än övriga bolag, i flera fall med över 20 procent. Det visar Nils Holgersson-gruppens årliga kartläggning.
Godisfabriken vinner Allmännyttans bästa bygge 20267.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kvarteret Godisfabriken i Gävle vinner årets upplaga av tävlingen Allmännyttans bästa bygge. Juryn lyfter fram projektets arkitektur, hållbarhetslösningar och förmåga att skapa en levande stadsdel i en tidigare industrimiljö.
Finalisterna till Allmännyttans bästa bygge 2026 utsedda16.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka projekt som går vidare till final i tävlingen Allmännyttans bästa bygge 2026. Av 15 nominerade bidrag från hela landet har juryn utsett fyra finalister – med stor bredd i både innehåll och uttryck.
Vårändringsbudgeten når långt ifrån alla hushåll13.4.2026 10:30:43 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget syftar till att stärka hushållens ekonomi i ett läge med fortsatt osäkerhet och höga energipriser. Men utformningen av flera centrala åtgärder innebär att stödet i praktiken fördelas efter boendeform och når därmed inte alla hushåll.
Energistöd missgynnar boende i hyresrätt23.3.2026 15:24:37 CET | Pressmeddelande
Sveriges Allmännytta, Fastighetsägarna och Hyresgästföreningen välkomnar att regeringen agerar mot de höga energipriserna. Samtidigt riktar organisationerna kritik mot att de åtgärder som nu presenteras riskerar att inte omfatta alla hushåll.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum