Åklagarmyndigheten

En misstänkt för delaktighet i sprängning i Linköping

Dela

En person kommer att delges misstanke om brott i samband med utredningen om sprängningen i Ekholmen i Linköping på morgonen den 26 september 2023.

Senior åklagare Helene Gestrin har ansökt om en försvarare för personen som misstänks för grov allmänfarlig ödeläggelse, grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor och mordförsök.

– Varför personen är misstänkt för brott kan jag inte gå in på med hänsyn till förundersökningssekretessen. Jag vill inte heller i nuläget kommentera något om vem han är eller var han hör hemma, annat än att säga att han inte är från Linköping, säger Helene Gestrin. Skälet till att han i nuläget inte är frihetsberövad i den här utredning är att han är frihetsberövad som misstänkt för annat brott i en annan polisutredning.

Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM-133580-23.

Målnummer i Linköpings tingsrätt: B 4405-23.

Kontakt

Senior åklagare Helene Gestrin, 010-562 58 06

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Pressinbjudan: Beslut i överprövningsärende i Palmeutredningen18.12.2025 08:55:24 CET | Pressmeddelande

I dag torsdag den 18 december har överåklagare Lennart Guné fattat beslut med anledning av en begäran om överprövning av beslutet att lägga ned förundersökningen om mordet på statsminister Olof Palme. Förundersökningen återupptas inte, men motiveringen till nedläggningsbeslutet ändras. Åklagarmyndigheten bjuder in media till pressträff i eftermiddag där överåklagaren presenterar sitt beslut.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye