Stort antal träd på elledningarna efter Babette
Drygt 1 000 E.ON-kunder är fortfarande utan ström efter stormen Babette vid 15-tiden idag. Återställningsarbetet gör snabba framsteg och E.ON räknar med att de flesta har strömmen tillbaka under lördagskvällen. En stor montörsstyrka och ett flertal helikoptrar jobbar för närvarande för högtryck. De värst drabbade områdena ska förses med reservkraft från mobila generatorer.

E.ONs regionchef, Peter Hjalmar, understryker att avbrott kan komma och gå också för de kunder som återfått strömmen.
–Vi har fortfarande ett stort antal träd på ledningarna, så vi måste periodvis stänga av strömmen i olika områden för att få bort träden, säger han.
Peter Hjalmar avråder privatpersoner och skogsägare från att utföra eget röjningsarbete.
– Ser du träd som fallit på en ledning, så anmäl det till vår digitala tjänst på webbsidan. Gå inte nära ledningar, det kan vara livsfarligt.
De träd som vilar mot ledningar måste nu skyndsamt tas bort. I de flesta fall håller de nya vädersäkrade plastinkapslade ledningar, som E.ON installerat under de senaste åren, för vikten av ett par, tre träd. Men efter några dagar riskerar träden att skava hål på den isolerade ledningen med nya avbrott som följd.
–Det är ett grannlaga arbete, som tar tid. Det handlar om att arbeta lugnt, metodiskt och strukturerat för att undvika incidenter och olyckstillbud. Men tack vare mycket stora investeringar i stormsäkringar torde arbetet flyta på ganska bra, säger Peter Hjalmar.
Sedan stormen Gudrun, 2005, har E.ON vädersäkrat cirka 43 000 kilometer ledning från Skåne till Västerbotten, varav cirka 75 procent har grävts ned i marken och 25 procent fått isolerad luftledning. Mellan 2013 och 2019 investerade E.ON över 13 miljarder kronor i elnäten. Mellan perioden 2020 och 2023 ökades investeringarna till 16 miljarder kronor. För att en elledning ska vara trädsäker måste ledningsgatan vara mellan 35 och 50 meter bred. De allra största regionala elledningarna, eller elnätets motorvägar, är trädsäkrade och inspekteras löpande.
Där markförhållandena tillåter, grävs ledningarna ner. Det är den enskilda åtgärd i nätet som gjort störst positiva förändring de senaste 15 åren, med både betydligt färre och betydligt kortare avbrott som följd. Ett annat sätt är att isolera luftledningarna.
–Vid tillfällen som stormen Babette frågar våra kunder ofta varför vi inte gräver ner alla ledningar, säger Peter Hjalmar. Men att trädsäkra de lokala elledningarna skulle innebära att vi, efter att ha fått tillstånd av berörda markägare, måste röja många, många tusen hektar skog, vilket skulle innebära alltför stora ingrepp i naturen.
Följ det aktuella läget via E.ONs avbrottstjänster: Avbrottskarta - Avbrottsinformation i hela landet - eon.se
Läs mer om vår krishantering: Så jobbar E.ON när ovädret är här - eon.se
Kontakter
Terje FrennefalkPress OfficerE.ON Sverige
Tel:073-719 03 01Bilder

Om oss
Vi bygger det hållbara samhället
E.ON Sverige ingår i den internationella E.ON-koncernen, som är ett av världens största investerarägda energiföretag. E.ON har cirka 2 200 medarbetare i Sverige.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
Fossilfria maskiner i Malmös fjärrvärmeprojekt – E.ON och Akea i nytt hållbart samarbete17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Alla nya fjärrvärmeprojekt som E.ON bygger i Malmö ska genomföras med fossilfria maskiner och transporter. Det står klart när E.ON och ramavtalsentreprenören Akea nu är överens om att samtliga ramavtalsprojekt i Malmö ska drivas på HVO100, ett förnybart drivmedel som minskar koldioxidutsläppen med omkring 80 procent.
I dag invigdes ny ultrasnabb laddstation i Hultsfred – knutpunkt för elektrifiering av tunga skogstransporter16.12.2025 13:48:00 CET | Pressmeddelande
Hultsfred tar i dag ett viktigt steg för elektrifieringen av tunga transporter. E.ONs nya ultrasnabba laddstation ger skogsindustrin och regionala företag den infrastruktur som krävs för att ställa om från fossila bränslen till eldrift.
E.ON levererar flexibilitet till Svenska kraftnät – värmepumpar stabiliserar elnätet och sänker värmekostnader16.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har genomfört sina första flexibilitetsleveranser till Svenska kraftnät från Sjölunda värmeverk i Malmö och Högbytorp kraftvärmeverk i Upplands-Bro. Genom att styra stora värmepumpar och ångturbiner upp och ned vid behov kan E.ON bidra till att balansera elnätet, samtidigt som fjärrvärmen produceras mer kostnadseffektivt.
E.ON justerar elnätsavgiften den 1 januari 20269.12.2025 11:31:29 CET | Nyheter
Sverige är mitt i en klimatomställning där efterfrågan på el ökar snabbt, fler kunder vill ansluta till elnätet och mer förnybar elproduktion ska få plats. För att möta behoven förstärker E.ON elnäten över hela landet. E.ON justerar därför elnätsavgiften vid årsskiftet. Justeringen varierar mellan 0 och 5,2 procent beroende på geografi och avtalsform.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum