Ny rapport: 95 000 nya jobb med sänkta arbetsgivaravgifter
Svenska tjänsteföretag har nästan 50 procent högre personalkostnader än sina europeiska konkurrenter. Anledningen är våra höga arbetsgivaravgifter. Enligt en ny rapport från Almega skulle en sänkning kunna skapa fler än 95 000 nya jobb.

Det är dyrt att anställa i Sverige. Detta märks inte minst inom den personalintensiva privata tjänstesektorn. Resultatet är minskad konkurrenskraft och färre nya jobb, inte minst inom de branscher som erbjuder ingångsjobb.
– Detta är problematiskt, speciellt som lågkonjunkturen nu börjat kyla av arbetsmarknaden på allvar. En sänkt arbetsgivaravgift vore ett bra sätt att hindra arbetslösheten från att öka. Tyvärr går regeringen i motsatt riktning och gör det dyrare att anställa, säger Patrick Joyce, chefekonom på Almega.
Almega har i sin rapport undersökt hur många jobb som två alternativa sänkningar av arbetsgivaravgifterna skulle kunna skapa: En sänkning med tre procentenheter för alla och en sänkning med en tredjedel för unga.
– Resultaten är tydliga. Den riktade sänkningen för yngre skulle skapa 20 000 nya jobb medan en sänkning med tre procentenheter för alla skulle skapa fler än 95 000 nya jobb, säger Patrick Joyce.
Den vanligaste invändningen mot sänkta arbetsgivaravgifter är att det är ett dyrt sätt att skapa nya jobb. Denna typ av argument har dock slagits hål på av senare forskning.
– Det har visat sig att tidigare sänkningar skapat minst dubbelt så många jobb som man tidigare trott. Mer än hälften av skattebortfallet kommer tillbaka den vägen, säger Patrick Joyce,
– Sänkta arbetsgivaravgifter är en stark reform med potential att hjälpa många företag och individer. I dag är över en tredjedel av arbetsgivaravgiften, den allmänna löneavgiften, en ren skatt på arbete. Sänks denna uppnås alla positiva effekter utan att socialförsäkringssystemet påverkas, säger Patrick Joyce.
Läs rapporten Sänkta arbetsgivaravgifter för fler jobb och ökad tillväxt på almega.se.
Bilder

Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp som har ca 11 000 medlemsföretag med sammanlagt över 550 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se (http://www.almega.se)
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Bingo - Nytt kollektivavtal för anställda i hallarna5.12.2025 08:24:41 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen har tecknat kollektivavtal med Hotell och restaurangfacket (HRF) för anställda i bingohallar. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.
Ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna inom Almega19.11.2025 10:01:00 CET | Pressmeddelande
Gunnar Caperius blir ny förbundsdirektör för Vårdföretagarna. Han kommer närmast från en tjänst som biträdande partisekreterare och policychef för Centerpartiet och tillträder sin nya tjänst vid årsskiftet.
Nytt kollektivavtal för fönsterputsföretag7.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Serviceföretagen inom Almega Tjänsteförbunden har idag tecknat nytt kollektivavtal med Fastighetsanställdas förbund för fönsterputsningsföretag. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent.
Nytt kollektivavtal för städning i egen regi4.11.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Almega Tjänsteföretagen och Vårdföretagarna har tecknat nytt kollektivavtal med Fastighetsanställdas förbund för städning i egen regi.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum