Marknadsföring, datahantering och kundtjänst: Här ser svenska företag störst fördelar med AI
27.10.2023 08:15:00 CEST | Svea Bank AB (publ) | Pressmeddelande
Utvecklingen av artificiell intelligens har exploderat de senaste åren. Men hur ställer sig svenska företag till att använda AI? I Svea Banks nya undersökning framgår det att fler är positivt inställda till AI jämfört med tidigare och drygt var tredje företag överväger att integrera tekniken i verksamheten. Samtidigt uttrycker en tredjedel oro över säkerhetsrisker.

I Sveas senaste AI-undersökning har fler än 500 svenska företagare svarat på frågor och tyckt till om utvecklingen av artificiell intelligens. Resultatet visar att andelen företag som använder AI i verksamheten ökat och att intresset för den nya tekniken stigit rejält.
Var tredje företag, 31 procent, uppger i årets undersökning att de överväger att integrera AI-teknik i verksamheten. Detta är en markant ökning jämfört med 2019 då motsvarande siffra var endast 18 procent. På frågan varför företagare inte väljer att integrera AI svarar 19 procent att de inte besitter den kompetens som krävs, motsvarande siffra 2019 var 10 procent.
I undersökningen uppger 10 procent av företagen att de redan använder AI och att det främst är inom marknadsföring, datahantering och kundtjänst som tekniken implementerats. Av de som använder AI anser var tionde att verksamhetens lönsamhet ökat i ganska eller mycket hög grad, medan 38 procent anser att den ökat i en mycket låg grad.
Trots en positivare attityd ser många risker med AI
Undersökningen visar även att många företag anser att det fortfarande finns orosmoment med att implementera AI i verksamheten. Nästan en tredjedel, 29 procent, yttrar en oro över säkerhetsrisker, 25 procent ser risker med att det kan bli för opersonligt och 18 procent anser att det kan bli för dyrt.
– Det framgår tydligt i vår undersökning att fler företag nu börjat inse vikten av att integrera AI-teknik i verksamheten för att förbli konkurrenskraftiga. Det kan i sin tur vara en viktig insikt för de företag som anser sig sakna rätt kompetens inom området. Att utbilda sig och utforska mer av vad den nya tekniken har att erbjuda kan vara en viktig och direkt nödvändig investering för många bolag, säger Emma Lindgren, expert på digital konsumtion, Svea Bank.
Nyckelord
Kontakter
Emma LindgrenHead of PR och expert på digital konsumtion
Bilder
Dokument
Om Svea
Svea Bank AB (publ) är en koncern med finansiell verksamhet i ett flertal europeiska länder. Med 40 års erfarenhet av att hjälpa företag och privatpersoner med deras likviditet är Svea ett naturligt val när de behöver en finansieringspartner. Sveas vision är att vara en ledande finansiell aktör i Europa. Läs mer på svea.com.
Om Sveas betallösningar
Sveas betallösningar används av 15 000 e-handlare i Norden med 7,5 miljoner betalande kunder. Erbjudandet består av betallösningar för e-handel och fysisk butik där Svea möter konsumenternas förväntningar på en smidig kundupplevelse och handlarnas behov av hög konvertering. Affärsområdet är en del av Svea Bank AB.
Följ Svea Bank AB (publ)
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svea Bank AB (publ)
Svea Bank: Peter Forsman nominerad till AML Award för arbete mot penningtvätt30.3.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svea Bank meddelar att Peter Forsman, Senior Fraud Specialist & Advisor, har nominerats till AML Award, ett branschpris som uppmärksammar insatser inom arbetet mot penningtvätt och finansiell brottslighet.
Svea Bank lanserar rapporten Drivkraft: svensk industri30.3.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svea Bank lanserar idag rapporten Drivkraft: svensk industri. En analys av hur svenska industribolag ser på tillväxt, investeringar och finansiering i ett allt mer osäkert affärsklimat. Rapporten ger en konkret bild av industrins läge samt de drivkrafter som formar beslut och investeringar framåt.
Var femte industriföretag prioriterar att undvika konkurs16.3.2026 07:47:00 CET | Pressmeddelande
Svenska industriföretags ekonomiska mål för 2026 präglas av försiktighet. Många har gått in i året med ett ansträngt utgångsläge och var femte industriföretag uppger att det främsta målet är att undvika konkurs. Det visar en ny rapport från Svea Bank.
Svea inleder samarbete med Svedea12.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Precis som Svea Bank vänder sig Svedea särskilt till små och medelstora företag. Genom ett nytt samarbete får nu bankens företagskunder tillgång till förmånliga försäkringar.
Svea Bank lanserar ny digital tjänst: Nu gör vi det enklare och snabbare att starta aktiebolag16.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje år bildas omkring 70 000 nya företag i Sverige. Men att starta ett aktiebolag involverar en rad olika moment och aktörer, vilket gör processen tidskrävande. Svea Banks nya digitala tjänst Starta bolag förenklar bolagsbildningen genom att kapa vanliga flaskhalsar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
