Medaljregn över de svenska juniorerna på NM i terränglöpning
De svenska juniorerna visade verkligen framfötterna under Nordiska mästerskapen i terränglöpning. Hela tre individuella medaljer, en av varje valör, sprangs hem och guldet gick till Karl Ottfalk: "Jag bestämde mig för att sätta in en stöt till och gå för guldet, och det höll."
Det var en lite kylslagen morgon i Reykjavik för löparna som skulle ta sig an Nordiska mästerskapen i terränglöpning. Banan, som för juniorerna mätte 6 kilometer, gick till största delen på gräs med vissa grusinslag.
Det blev svenskt guldfirande redan under juniortävlingarna. Karl Ottfalk visade att han är Nordens bästa junior på terränglöpning genom att hålla täten hela vägen in i mål. Hans tid blev 19:06, fem sekunder före tvåan Kristian Bråthen Børve från Norge.
– Jag visste att han som låg först och fick en lucka hade gått ut för hårt så jag låg bara bakom och bevakade. I backen på det tredje varvet tryckte jag på lite och fick en lucka direkt. Då kände jag mig extremt fräsch och bestämde mig för att sätta in en stöt till och gå för guldet, och det höll, säger en mycket nöjd och glad guldmedaljör efter målgång.
Gabriel Claesson gick in som sexa på 19:35 och Millian Hentschke tappade ett par placeringar på slutet och blev tia på 20:43. Den fina laginsatsen gav även det svenska laget en välförtjänt silvermedalj.
Trippla medaljer till F19
Först ut på söndagen var loppet för F19, där Sverige ställde upp med ett lag om fyra löpare: Elsa Sundqvist, Ebba Broms, Majken Larsson och Towa Nilsson.
Vid första varvningen var det ett väl samlat fält, där 13 löpare låg inom två sekunders marginal och alla fyra svenskor var med där framme. Även vid andra och tredje varvningen var svenskorna med i tätklungan.
På det sista varvet sprang danskan Sofia Thøgersen ifrån resten av fältet, men Elsa Sundqvist sprang in på en fin silverplats på tiden 22:25, 15 sekunder bakom segrande danskan. Majken Larsson kom in på bronsplats, 10 sekunder efter Elsa. Towa Nilsson och Ebba Broms kom i mål på samma sekund, 22:44, men Towa dömdes som sexa och Ebba som sjua.
I lagtävlingen, då man räknar de tre snabbaste tiderna i laget, kunde svenskorna konstatera ett guld i F19.
Lagmedaljer till de svenska seniorlagen
De svenska seniorerna fick inte med sig några individuella medaljer hem från Reykjavik och terräng-NM, men de gick inte lottlösa för det. Båda lagen knep varsin lagmedalj för sina insatser. Silver till damerna och brons till herrarna.
Läs mer på friidrott.se.
Följ Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tre stjärnor klara för Nordenkampen – "Superkul"18.12.2025 15:14:09 CET | Pressmeddelande
Den 1 februari är det dags för Nordenkampen i Karlstad och nu har tre svenska stjärnor lämnat klartecken. Maja Åskag, Samuel Pihlström och Melwin Lycke Holm har alla gjort tummen upp till den årliga landskampen. "Det ska bli superkul! Det är alltid extra roligt att få tävla framför hemmapubliken", säger Melwin.
Blågul kvartett klar för Terräng-VM18.12.2025 11:40:54 CET | Pressmeddelande
Den 10 januari är det dags för första friidrottsmästerskapet 2026 – VM och JVM i terräng som arrangeras i Tallahassee, Florida. Här presenteras den svenska truppen bestående av fyra löpare.
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum