Astar förlänger sitt hyresavtal med Alecta Fastigheter i Solna Centrum
Utbildningsföretaget Astar förlänger sitt hyresavtal om 2594 kvm2 i Solna Centrum med fastighetsägaren Alecta Fastigheter i tre år. I Solna Centrum erbjuder företaget vuxenutbildningar till cirka 1 200 elever inom flertalet olika yrkesområden som matchar arbetsmarknadens kompetensbehov.

Utbildningsföretaget Astar förlänger sitt hyresavtal om 2594 kvm2 i Solna Centrum med fastighetsägaren Alecta Fastigheter i tre år. I Solna Centrum erbjuder företaget vuxenutbildningar till cirka 1 200 elever inom flertalet olika yrkesområden som matchar arbetsmarknadens kompetensbehov.
- Vi är mycket glada över att Astar vill fortsätta vara en del av Solna Centrum. Deras verksamhet bidrar verkligen till platsen och går helt i linje med Alecta Fastigheters vision om att lyfta människor, säger Emellie Brink, Bitr. Kund- och Fastighetschef på Alecta Fastigheter.
Alecta Fastigheter och Astar har redan idag ett fint utbyte av varandras verksamheter. Elever på Astars målarutbildning har genomfört sin praktik hos Alecta Fastigheter.
- Det är mycket stimulerande när vi som fastighetsägare hittar samarbeten med våra hyresgäster. Att förvalta och utveckla ett köpcentrum som Solna Centrum kräver många olika tjänster och kompetenser som vi gärna introducerar för Astars elever genom praktikplatser, avslutar Emellie Brink.
Det var bland annat praktiksamarbetet och Alecta Fastigheters flexibilitet som gjorde att Astar valde att förlänga avtalet.
- Astar ser fram emot ett fortsatt bra samarbete med Alecta Fastigheter i Solna Centrum. Vuxenutbildningen är under ständig förändring vilket kräver en flexibel fastighetsägare. Det är Alecta Fastigheter och dessutom har vi ett nära samarbete när det gäller att introducera våra elever i arbetslivet genom praktikplatser, säger Marja Giheden Verksamhetschef/Skolchef Astar.
För ytterligare frågor kontakta;
Nickie Excellie, Chef Hållbarhet och Kommunikation Alecta Fastigheter 072- 5849760
Kontakter
Nickie ExcellieHållbarhet & kommunikation
Tel:072 584 97 60Tel:08 441 60 01nickie.excellie@alecta.seOm oss
Alecta Fastigheter bildades 1 januari 2021 och är redan från start ett av Sveriges största fastighetsbolag. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter värda drygt 52 miljarder ska växa de kommande åren. Alecta Fastigheter är ett långsiktigt och framtidsorienterat fastighetsbolag som ska bidra till stadens, platsens och fastigheternas resilienta och långsiktiga utveckling och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter förvärvar Kongahälla Center19.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva fastigheten Handelsboden 1 i Kungälv, också känd som Kongahälla Center. Transaktionen innebär att nuvarande joint venture mellan Adapta Fastigheter och Alecta upphör och Alecta Fastigheter blir ensam ägare till fastigheten. Tillträde sker den 2 mars 2026.
Alecta Fastigheter förvärvar Hasseln 1 från Svenska Spel12.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat avtal om att förvärva den kulturhistoriskt intressanta fastigheten Hasseln 1 på Kungsgatan i Stockholm från Svenska Spel. Fastigheten omfattar ca 5 300 kvadratmeter fördelade på åtta våningar och ligger i hjärtat av Västra City, ett område där Alecta Fastigheter har flera strategiska innehav. Tillträde sker 3 mars 2026.
Alecta Fastigheter välkomnar NCC Infrastructur till ”Vi på hörnet”3.12.2025 11:25:01 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheters kontorsfastighet ”Vi på hörnet” i Göteborg, känd för sitt omfattande återbruk och 70-talsinspirerade inredning, har fått NCC Infrastructure som hyresgäst. Avtalet som nyligen tecknades är om 423 kvadratmeter, med ett upplägg där det ingår både företagsspecifika kontorsytor på övre plan och platser i coworkingytan Flexiwork på bottenvåningen.
Alecta Fastigheter välkomnar Dustin till nyrenoverade lokaler i Nacka Strand24.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter fortsätter att utveckla Nacka Strand och är glada att Dustin förlänger sitt hyresavtal och flyttar in i nyrenoverade lokaler. Förhyrningen omfattar cirka 3 500 m² fördelat på två våningsplan. Efter en omfattande anpassning och utveckling av lokalerna är det idag, den 24 november, dags för inflyttning i den första etappen av två.
Alecta Fastigheter storsatsar på handel – rekryterar fyra medarbetare29.10.2025 11:15:00 CET | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter växlar upp på handelssidan och rekryterar fyra nya medarbetare. Sandrina Zetterström, Nina Sundberg och Olivia Lindström är nya leasing managers och Lena Rune går in i rollen som commercial manager. Rekryteringarna markerar startskottet på Alecta Fastigheters långsiktiga mål om att bli branschledande inom förvaltning och utveckling av handelsfastigheter.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum