Ifs starka premietillväxt och solida resultat fortsätter trots utmanande väderhändelser
8.11.2023 08:42:49 CET | If Skadeförsäkring | Pressmeddelande
KVARTALSRAPPORT Försäkringsbolaget If visar en stark tillväxt av bruttopremieinkomsten på 10,0% för kvartalet. Resultat från försäkringstjänster var stabilt trots exceptionellt många storskador och allvarliga väderrelaterade händelser.

I dag presenterar If, som är en del av Sampo Group, det finansiella resultatet för tredje kvartalet 2023.
Bruttopremieinkomsten ökade med 6,9 procent (exklusive valutaeffekter) under de första nio månaderna jämfört med samma period föregående år, och med 10,0% under tredje kvartalet. Tillväxten drevs av premiehöjningar för att täcka skadeinflationen samt en fortsatt hög förnyelsegrad bland kunderna. If fortsätter att växa inom varje affärsområde och på samtliga marknader.
Totalkostnadsprocenten för tredje kvartalet var 84.1% (83.1), och för de första nio månaderna av året 83.2% (82.5).
Tredje kvartalet kännetecknades av extremväder och ett fokus på att hjälpa en exceptionellt hög andel kunder med skadeärenden. Trots en stor ökning av skador kunde If återigen leverera ett starkt och stabilt resultat från försäkringstjänster samt ett tydligt positivt finansiellt resultat.
– De senaste månaderna har varit extraordinära med både fler och allvarligare väderhändelser än normalt. Utöver detta tillkommer en ökning av storskadeärenden. De negativa effekterna är påtagliga men det faktum att vi fortfarande lyckas leverera ett stabilt och starkt försäkringsresultat visar Ifs operativa styrka. Jag är särskilt stolt över vår förmåga att verkligen hjälpa alla kunder som drabbats av extremväder under detta kvartal. Engagerade medarbetare, effektiva digitala processer och ett professionellt nätverk av samarbetspartners gör det möjligt att ge en snabb respons vid allvarliga händelser, säger Ifs koncernchef Morten Thorsrud.
Sampo Group rapporterade en vinst före skatt på 391 miljoner euro för tredje kvartalet 2023 och valutajusterad premietillväxt på 12 procent.
Koncernresultat
Bruttopremieinkomsten ökade med 6,9 procent (exklusive valutaeffekter) för första nio månaderna jämfört med samma period föregående år (Q3: 10,0)
Bruttopremieinkomst Q3: 13 108 MSEK (11 537)
Resultat från försäkringstjänster Q3: 2 368 MSEK (2 299)
Finansiellt resultat Q3: 1 570 MSEK (541)
Totalkostnadsprocenten för tredje kvartalet var 84,1 procent (83,1) och för årets första nio månader 83,2 procent (82,5)
Det svenska resultatet
Bruttopremieinkomst Q3: 4 915 MSEK (4 456)
Resultat från försäkringstjänster Q3: 978 MSEK (894)
Totalkostnadsprocent Q3: 79,4 (80,4)
Från 1 januari 2023 rapporterar If enligt IFRS 17 och IFRS 9. 2022 års jämförelsetal har räknats om i enlighet med IFRS 17 men inte IFRS 9.
If är en del av Sampo Group, den ledande skadeförsäkringskoncernen i Norden och den enda försäkringsgivaren som erbjuder tjänster i alla nordiska länder, kundsegment och produkter. Koncernen är också en betydande aktör på den växande marknaden för digital skadeförsäkring i Storbritannien. Sampo är noterat på Nasdaq Helsingfors och Nasdaq Stockholm.
För ytterligare detaljer, besök gärna: www.sampo.com/result för engelskt material; och www.sampo.com/tulos för finskt material.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ifs presstjänst: +46 8 410 023 03, press@if.se
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-410 023 03press@if.seBilder

Om oss
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Ny statistik: Flest skador sker bland förskolebarn22.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Barn mellan 3 och 6 år står för den största andelen av de skadeärenden som anmäls inom Ifs barnförsäkring. Tandskador är den vanligaste skadetypen. Det visar ny statistik från If baserad på närmare 25 000 skadeanmälningar. Flest skador sker under våren, medan sommaren är den lugnaste perioden. Under hösten ökar sedan antalet skador igen.
Rekordmånga viltolyckor – vildsvin fortsätter öka21.9.2026 08:06:53 CEST | Pressmeddelande
Viltolyckorna blir allt fler. Förra året rapporterades rekordmånga. De närmaste månaderna kan vi räkna med uppemot 300 olyckor per dag.
SMHI varnar för kraftigt regn och åska – så skyddar du hemmet9.9.2026 15:07:26 CEST | Pressmeddelande
SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i nordöstra Svealand. Mellan klockan 05 och 15 på torsdagen kan det falla 40–70 millimeter regn, lokalt möjligen mer. Regnet väntas även föra med sig åska. If uppmanar boende i området att förbereda både huset och hemmets elektronik.
Var tredje kvinna överväger jobbyte på grund av stress19.8.2026 10:27:50 CEST | Pressmeddelande
Svenskar har i högre utsträckning än övriga nordbor övervägt att byta jobb eller bransch på grund av arbetsrelaterad stress eller psykisk ohälsa. 27 procent uppger att de har funderat på ett byte under det senaste året. Bland landets kvinnor är andelen 32 procent och bland personer i åldern 30–44 år hela 38 procent. Det visar Ifs nya nordiska hälsorapport.
Q2: Ökat fokus på arbetsplatshälsa hos Ifs företagskunder12.8.2026 07:54:02 CEST | Pressmeddelande
Sampo Group redovisar ännu ett stabilt kvartal, där antalet If-kunder ökade inom både privat- och företagssegmentet. Personförsäkringar fortsatte att vara det snabbast växande produktområdet, samtidigt som allt fler företag ser medarbetarnas hälsa och välmående som en affärskritisk fråga.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum