Vilma & Rebecca nominerade till Idrottsgalan - Årets Lag
Idag offentliggjordes att landslagsseglarna i 49er FX Vilma Bobeck och Rebecca Netzler är nominerade till Idrottsgalan 2023 i kategorin Årets Lag. Övriga nominerade är Damlandslaget i Fotboll, Herrlandslaget i Bordtennis och Hellvig & Åhman i Beachvolley. Vinnarna tillkännages under Idrottsgalan i Globen 22 januari 2024.

Laget har haft en exceptionellt framgångsrik säsong med silver på För-OS och ett VM-guld där de var helt överlägsna och inte behövde segla den avgörande medaljfinalen.
Vem som vinner avgörs av Svenska Idrottsakademin, en ideell sammanslutning vars medlemmar är framstående representanter för svensk idrott som älskar idrotten och som aktivt verkar för idrottens utveckling. Medlemmarna består av både före detta och nu aktiva personer inom idrotten, idrottsledare, sportjournlister, förbunds- och föreningsfolk (källa:Wikipedia)
Vilma & Rebecca är även nominerade till Internationella Seglarförbundets World Sailing Awards 2023 i kategorin World Sailor of The Year, Female. Vinnaren offentliggörs på tisdag 14 november.
Kontakter
Mats OlssonMediaansvarigSvenska Seglarförbundet
Frågor om text/bild/filmklipp/intervjuer
Bilder


Länkar
Följ Svenska Seglarförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Seglarförbundet
Fina svenska insatser i årets andra Sailing Grand Slam26.4.2025 19:20:14 CEST | Pressmeddelande
Årets andra Sailing Grand Slam avslutades på lördagen i franska Hyères. De unga svenska landslagsseglarna gjorde bra ifrån sig – med Johanna Hjertberg på en 14:e plats i vindsurfing och Marius Westerlind/Olle Aronsson på 18:e plats i 49er, som bästa resultat.
Stark svensk start i Sailing Grand Slam21.4.2025 19:26:51 CEST | Pressmeddelande
Årets andra Sailing Grand Slam (f.d. världscupen) drog i gång på måndagen i franska Hyères. Allra bäst av svenskarna startade Maja Hansson-Mild/Linn Berntsson som är trea i 49erFX och som coachas i Hyères av Vilma Bobeck som vann OS-silver i klassen i somras.
Godkänd premiär av Sveriges unga landslagsseglare5.4.2025 18:03:36 CEST | Pressmeddelande
Årets första internationella regatta för OS-klasserna avslutades i Palma på lördagen. Efter en vecka i stålande sommarförhållanden och bra vindar är förbundskapten Magnus Grävare nöjd med sina unga landslagsseglare – när de svenska OS-seglarna från Paris i somras ännu inte kommit i gång efter sitt OS-uppehåll.
Kappseglingssäsongen är igång31.3.2025 21:11:05 CEST | Pressmeddelande
Idag, måndag, inleddes säsongen för internationell kappsegling med klassiska Trofeo Princesa Sofia i Palma på Mallorca. Det är den första stora regattan i de olympiska klasserna sedan OS avslutades i början av augusti 2024. Förutom att vara startskottet på säsongen inleds nu också racet mot OS 2028.
Anna Östling får utökad kommunikationsroll på Seglarförbundet6.3.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Anna Östling har sedan 2024 ansvarat för seglingslandslagets sociala kanaler och bidrog stort till det fina genomslag som OS framgångarna i Marseille fick i media. Sen 17 februari har Anna fått en utökad tjänst för att stärka upp Seglarförbundets kommunikation med målet att nå ut till fler, att bli relevanta för nya målgrupper, bygga relationer med partners och att ta kliv mot vår vision segling tillgänglig för alla.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum