Arresteringsorder mot Bashar al-Assad och tre av hans medarbetare för krigsbrott och brott mot mänskligheten i Syrien
Franska domare har utfärdat internationella arresteringsorder mot flera högt uppsatta representanter för den syriska regimen, däribland president Bashar al-Assad. Beslutet är ett resultat av en utredning som inleddes efter att syriska brottsoffer och organisationer i mars 2021 lämnade in en anmälan om krigsförbrytelser och brott mot mänskligheten efter saringasattacker i Syrien. Civil Rights Defenders är idag part i målet. Liknande anmälningar har lämnats in i Sverige och Tyskland där förundersökning fortsatt pågår.

Den syriska regimen genomförde saringasattacker mot civilbefolkningen i Douma och al-Ghouta i augusti 2013. Över tusen personer dödades och många fler skadades allvarligt, däribland många barn.
– Arresteringsorderna sänder ett viktigt budskap till alla som överlevt och drabbats av dessa fruktansvärda attacker och andra folkrättsbrott i Syrien att världen inte glömt bort dem, och att arbetet för rättvisa fortsätter, säger Aida Samani, senior jurist på Civil Rights Defenders.
De franska domarnas beslut att utfärda arresteringsorder mot Syriens president Bashar al-Assad, hans bror Maher al-Assad, samt generalerna Ghassan Abbas och Bassam al-Hassan följer en flera år lång förundersökning. Polisanmälan i fallet lämnades in i mars 2021 av syriska brottsoffer och The Syrian Center for Media and Freedom of Expression (CSM) i samarbete med Syrian Archive och Open Society Justice Initative. Sedan dess har organisationerna och Civil Rights Defenders blivit part i målet. Civil Rights Defenders och organisationerna har i snart tre års tid samarbetat för att få till stånd och driva framåt utredningar i Frankrike, Tyskland och Sverige om saringasattacken i al-Ghouta den 21 augusti 2013.
Bevisning knyter syriska regimen till attackerna
Förutom omfattande vittnesmål från personer som utsattes för och överlevde giftgasattackerna i Douma och al-Ghouta innehöll anmälan hundratals dokumentära bevis, däribland bild- och filmmaterial, samt annan dokumentation som bland annat beskriver den militära beslutskedjan bakom attackerna.
– Utifrån den bevisning som lämnats in i ärendet och det som framkommit av utredningen i övrigt har de franska utredningsdomarna funnit att de personer som omfattas av arresteringsorderna varit ytterst ansvariga för attackerna. Att de nu utfärdar arresteringsorder är en viktig markering inte bara mot den syriska regimen, utan mot alla stater, att förbudet mot kemiska vapen inte kan överträdas ostraffat, säger Aida Samani, jurist på Civil Rights Defenders.
En möjlighet att fastslå fakta
Liksom svenska myndigheter, har franska myndigheter i vissa fall jurisdiktion över brott som begåtts utanför landets gränser och kan därför ställa förövare av folkrättsbrott som begåtts utomlands inför rätta i Frankrike.
– Den process som nu inletts i Frankrike kan komma att leda till att de utpekade ställs inför rätta, och döms, i sin frånvaro. En sådan rättegång är viktig för att kunna fastslå fakta om saringasattackerna, och för att brottsoffer ska få komma till tals om sina erfarenheter från attackerna, säger Aida Samani, senior jurist på Civil Rights Defenders.
Anmälan och förundersökning i Sverige
I april 2021 lämnade Civil Rights Defenders och syriska brottsoffer in en liknande polisanmälan mot representanter för Assads regim till den svenska polisen som resulterade i att en förundersökning inleddes. Likt anmälan i Frankrike och Tyskland berör polisanmälan i Sverige saringasattacker i Syrien. Förundersökningen i Sverige pågår fortfarande.
Kontakta oss
Våra experter finns tillgängliga för att kommentera arresteringsorderna mot representanter för den syriska regimen och den anmälan Civil Rights Defenders tidigare lämnat in till svensk polis. Vi kan även förmedla kontakter till de andra organisationer som är parter i målet. Vänligen kontakta: Civil Rights Defenders: press@crd.org / +46 (0)76 576 27 62.
Läs mer
Här kan du läsa organisationernas gemensamma pressmeddelande på engelska samt få mer information om fallet och arresteringsorderna.
Nyckelord
Civil Rights Defenders är en internationell människorättsorganisation som grundades i Sverige 1982. Vi arbetar för och tillsammans med tusentals människorättsförsvarare som kämpar för att demokrati ska gälla och de mänskliga rättigheterna respekteras världen över. Vår uppgift är att se till att de kan arbeta säkrare, smartare och snabbare. Vi håller även makthavare i Sverige ansvariga när de kränker mänskliga rättigheter på hemmaplan.
Läs om vilka länder och regioner vi bevakar här.
Läs om vårt uppdrag och våra arbetsmetoder här.
Följ Civil Rights Defenders
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Civil Rights Defenders
Sverige granskas av FN:s kommitté mot rasdiskriminering18.11.2025 14:49:32 CET | Pressmeddelande
Den 20–21 november granskas Sverige av FN:s kommitté mot rasdiskriminering (CERD) i Genève. Civil Rights Defenders har tagit fram en skuggrapport som visar att Sverige misslyckats med att leva upp till sina internationella åtaganden. Vi kommer vara på plats under granskningen och är tillgängliga för intervjuer.
12-årige Trond överlämnar 10 000 namn till regeringen: "Ge barn rätt att klaga"17.11.2025 12:24:37 CET | Pressmeddelande
På Barnkonventionens dag, den 20 november, kommer 12-årige Trond från Solna lämna över 10 000 namnunderskrifter till socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall. Kravet: att Sverige ratificerar det tredje tilläggsprotokollet till barnkonventionen så att barn får rätt att klaga till FN när deras rättigheter kränks och de inte fått rättvisa på hemmaplan.
Yttrandefriheten på tillbakagång – Civil Rights Defenders skapar ny arena för samtal med spelet ”Käften!”12.11.2025 15:46:33 CET | Pressmeddelande
Yttrandefriheten är på tillbakagång, både globalt och i Sverige. Enligt den senaste demokratirapporten från V-Dem-institutet vid Göteborgs universitet är demokratiska länder nu i minoritet och yttrandefriheten minskar i en fjärdedel av världens länder – den högsta siffran hittills. Rapporten visar också att utvecklingen går i små steg, ofta genom ökad polarisering, desinformation och begränsningar av fria medier.
Civil Rights Defenders JO-anmäler Polisen27.5.2025 15:47:17 CEST | Pressmeddelande
Under två tillfällen våren 2024 använde polisen i Lund brottsmisstanken blåljussabotage mot demonstranter. Civil Rights Defenders anser att polisens agerande har inskränkt demonstrationsfriheten och att användningen av blåljussabotage mot demonstranter inte är proportionerlig. Därför lämnar vi idag in en anmälan till Justitieombudsmannen (JO) för att pröva om polisen agerat korrekt. – Vi ser generellt ett nytt användande av grövre brottsrubriceringar mot demonstranter, och fall där de åtalas eller misstänks även för brott som kan ge fängelse. Detta är en oroande utveckling, säger John Stauffer, chefsjurist på Civil Rights Defenders.
Året människorättspris går till den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression23.4.2025 07:53:00 CEST | Pressmeddelande
Den syriska organisationen Syrian Center for Media and Freedom of Expression (SCM) tilldelas Civil Rights Defender of the Year Award 2025. Organisationen är ledande i arbetet för att ställa förövare till svars för krigsbrott och grova folkrättsbrott i Syrien. Deras arbete har lett till gripanden av högt uppsatta syriska tjänstemän och till och med en arresteringsorder mot den störtade diktatorn Bashar al-Assad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum