Polisförbundet om nya rikspolischefen: Ett välkommet val
Polisförbundet välkomnar Petra Lundh som tillträdande rikspolischef.
– Att vara rikspolischef är ett av landets viktigaste uppdrag. Petra Lundh, med sin gedigna erfarenhet och stora förståelse för den polisära kompetensen, har det som krävs för att ta sig an uppgiften, säger Katharina von Sydow, Polisförbundets ordförande.

Sverige har en allvarlig situation med grovt våld och systemhotande brottslighet. Trots att svensk polis griper fler och förhindrar fler brott, är brottsligheten hög. Utmaningarna för den tillträdande rikspolischefen är stora.
– Petra Lundh har goda kunskaper om hela rättskedjan, har tidigare utrett polisutbildningen och har kunskap om polisens profession. Jag är övertygad om att hon kommer ta sig an utmaningarna på ett mycket bra sätt, säger Katharina von Sydow.
Regeringen gav idag även beskedet att det kommer inrättas en ny tjänst – biträdande rikspolischef.
– Polisförbundet har i möten med regeringen pekat på att landets rikspolischef, oavsett vem det är, ska ha en biträdande rikspolischef vid sin sida. Uppdraget som rikspolischef är komplext, säger Katharina von Sydow.
När Petra Lundh tillträder måste hon fortsätta förbättra verksamheten för att ytterligare trycka tillbaka brottsligheten. Hon behöver även arbeta för att Polismyndigheten ska vara en arbetsgivare som både behåller värdefull polisiär kompetens och gör att fler vill bli polis.
– Under Anders Thornbergs ledning har Polismyndigheten utvecklat sina arbetsmetoder och visat att hela samhället måste agera mot brottsligheten. Han har även varit lyhörd för kraven på att genomföra ett förändringsarbete inom myndigheten. Det måste fortsätta och Polisförbundet vill arbeta tillsammans med Petra Lundh med detta, säger Katharina von Sydow.
Kontakter
Pressjour
Tel:08 - 676 97 20Följ Polisförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Polisförbundet
Nytt nationellt löneavtal för poliser22.10.2025 13:00:26 CEST | Pressmeddelande
Polisförbundet och Polismyndigheten har enats om ett nytt nationellt löneavtal som omfattar löneökningar, förbättrade ersättningar för obekväm arbetstid samt att anställningsförmåner bibehålls vid omplacering på grund av exempelvis hot. Avtalet gäller från den 1 oktober 2025 och nu kan regionala parter komma vidare och genomföra revisionen.
Polisförbundet: Vi har larmat i flera år om en ineffektiv polisorganisation22.10.2025 10:48:00 CEST | Pressmeddelande
Riksrevisionens granskning av Polismyndigheten bekräftar det Polisförbundet länge larmat om: Myndighetens styrning är otydlig, medarbetarnas erfarenheter och behov tas inte till vara och det påverkar resultaten.
Polisens dag firas den 28 augusti26.8.2025 08:58:44 CEST | Pressmeddelande
Polisförbundet instiftade dagen för att lyfta det arbete våra medlemmar gör och den betydelse Sveriges poliser har för människors trygghet och för ett fungerande demokratiskt och rättssäkert samhälle.
Ny rapport om utsatta områden: Boendes tillit högre än vad poliser tror11.6.2025 12:00:00 CEST | Pressmeddelande
Boende i utsatta områden har högt förtroende för polisen, men upplever att det finns fördomar. Samtidigt underskattar poliser de boendes positiva känslor till dem. Det visar en ny rapport från Järvaveckan Research i samarbete med Polisförbundet.
Poliser: Samhället sviker psykiskt sjuka24.3.2025 09:28:19 CET | Pressmeddelande
Nära sex av tio poliser anser att samverkan med psykiatrin inte fungerar, enligt en undersökning som Novus gjort på uppdrag av Polisförbundet. Frustrationen är stor bland poliser som gång på gång möter personer som far illa i brist på vård.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum