Region Örebro län

Förvaltningsrätten avslår vite mot akutmottagningen USÖ

Dela

Arbetsmiljöverkets ansökan om att döma ut ett vite på 500 000 kronor för brister i arbetsmiljön på Akutmottagningen Universitetssjukhuset Örebro avslås. Enligt Förvaltningsrätten är kraven på förbättringar på akuten för oprecisa och otydliga.

Det var efter en uppföljande tillsyn i mars 2023 som Arbetsmiljöverket menade att Region Örebro län inte gjort tillräckligt för att förbättra arbetsmiljön på Akutmottagningen USÖ. 

Beslutet blev därför att ansöka hos Förvaltningsrätten om vite på 500 000 kronor. 

- För oss har det hela tiden varit viktigt att försöka möta kraven från Arbetsmiljöverket och se till att vi har en god arbetsmiljö för våra anställda på akutmottagningen, säger hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson. Men det har helt enkelt inte gått att förstå vilka åtgärder som krävts vare sig i själva föreläggandet eller i efterföljande kommunikation.

Förvaltningsrätten håller med och menar att Arbetsmiljöverkets krav i vitesföreläggandet inte är tillräckligt preciserade för att vitet ska kunna dömas ut.

Arbetsmiljöverket har tre veckor på sig att överklaga domen till kammarrätten från det att domen meddelades den 16 november. 

Hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson finns tillgänglig för kommentarer under fredagen den 17 november fram till klockan 17:00 på telefon 076-6959323.

Nyckelord

Kontakter

Dokument

Följ Region Örebro län

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län

Varför effektiva insatser inte alltid når personer med funktionsnedsättning3.12.2025 08:20:00 CET | Pressmeddelande

Trots att många insatser inom funktionshinderområdet har starkt forskningsstöd är det långt ifrån självklart att de når de personer som behöver dem. Forskare Anette Granberg visar i sin avhandling att förklaringen ofta finns i organisationernas egna förutsättningar. Implementering handlar inte bara om vad som ska göras, utan i hög grad om var, hur och under vilka villkor en insats ska införas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye