Sifo: Förtroendet för politiker i äldreomsorgsfrågor sjunker
21.11.2023 06:00:00 CET | PRO-Pensionärernas Riksorganisation | Pressmeddelande
Svenskarnas förtroende för politiker i äldreomsorgsfrågor sjunker. Hela åtta av tio svenskar har lågt förtroende för politiker i äldreomsorgsfrågor, vilket är en försämring med fyra procentenheter från förra året. Det visar årets Pensionärsbarometer, genomförd av Sifo på uppdrag av PRO, Pensionärernas riksorganisation.

– Den låga tilltron till äldreomsorgen är inte särskilt förvånande. PRO har länge larmat om äldreomsorgens otillräckliga finansiering, underbemanning och bristande medicinska kompetens. Det är ett allvarligt läge som riskerar att utvecklas till en krissituation för Stockholms läns nästan 20 000 äldre som bor i särskilt boende, säger Åsa Lindestam, ordförande för PRO.
PRO:s Pensionärsbarometer undersöker allmänhetens syn på frågor som är viktiga för pensionärer. Den senaste undersökningen visar att nära åtta av tio svenskar, 76 procent, har ganska eller mycket lågt förtroende för politiker i äldreomsorgsfrågor. Förra året var motsvarande siffra 72 procent. Allra lägst förtroende för äldreomsorgen och politikerna i äldreomsorgsfrågor har 50–64-åringar.
Kvaliteten i äldreomsorgen i Stockholms län riskerar att försämras när statsbidragen till Sveriges kommuner nu blir lägre samtidigt som det ekonomiska läget är mycket ansträngt. Det menar PRO som vill se en utökad grundfinansiering på tio miljarder kronor per år till äldreomsorgen.
– Politiker på alla nivåer måste prioritera äldreomsorgen. Stockholms läns äldre ska inte behöva lida av sämre livskvalitet på grund av underskotten i kommuner och regioner. Staten måste utöka grundfinansieringen av äldreomsorgen, säger Åsa Lindestam.
PRO:s åtgärdspaket för äldreomsorgen:
- Personal erbjuds fast anställning och möjlighet att arbeta heltid utan delade turer.
- Alla äldre med hemtjänst erbjuds en fast omsorgskontakt.
- Äldre måste själva kunna välja att flytta till ett särskilt boende.
- Staten ska skjuta till minst 10 miljarder kronor mer till äldreomsorgen per år.
Om Pensionärsbarometern
PRO:s Pensionärsbarometer undersöker allmänhetens och de egna medlemmarnas syn på viktiga frågor för pensionärer. Den senaste webbaserade undersökningen genomfördes av Sifo på uppdrag av PRO mellan den 9–20 februari 2023. 1 000 svenskar i åldrarna 18–79 svarade på frågorna:
Hur högt eller lågt förtroende har du för politikerna när det gäller äldreomsorgen?
- Mycket högt: 1 procent
- Ganska högt: 18 procent
- Ganska lågt: 50 procent
- Mycket lågt: 26 procent
- Vet ej: 5 procent
I vilken utsträckning tycker du att Sverige har en välfungerande äldreomsorg?
- Mycket hög utsträckning: 3 procent
- Ganska hög utsträckning: 35 procent
- Ganska låg utsträckning: 41 procent
- Mycket låg utsträckning: 15 procent
- Tveksam, vet ej: 6 procent
Förra årets Pensionärsbarometer genomfördes av Sifo under 11–19 maj 2022. 1 000 svenskar i åldrarna 18–79 år svarade på frågan: Hur högt eller lågt förtroende har du för politikerna när det gäller äldreomsorgen?
- Mycket högt: 1 procent
- Ganska högt: 20 procent
- Ganska lågt: 54 procent
- Mycket lågt: 18 procent
- Tveksam, vet ej: 7 procent
Kontakter
PRO:s presstjänst
Tel:08-701 67 10Följ PRO-Pensionärernas Riksorganisation
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från PRO-Pensionärernas Riksorganisation
PRO:s prisundersökning 2026: Momssänkningen gav effekt15.6.2026 06:55:00 CEST | Pressmeddelande
PRO:s årliga prisundersökning visar att priset på den så kallade PRO-kassen har sjunkit med drygt 6 procent jämfört med förra året. Det motsvarar – eller överstiger – effekten av den sänkta matmomsen. Undersökningen omfattar 736 butiker och har genomförts av omkring 1 000 PRO-medlemmar runt om i landet.
2,3 miljoner pensionärer har rösträtt – pensionsfrågan kan avgöra valet14.6.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Pensionärernas riksorganisations pågående kongress gör detta uttalande: "Vi kräver en höjd allmän pension för dagens och framtidens pensionärer! Detta krav riktar vi – PRO:are samlade till kongress i Solna i dag – till de åtta partierna i pensionsgruppen. Goda pensioner är ett intresse som förenar pensionärer och löntagare. Vi har alla ett intresse av att livet efter arbetslivet kan bli en av livets höjdpunkter, med gemenskap, lärande, lust och meningsfullhet. Men för att det ska bli möjlighet krävs en ekonomisk trygghet. PRO:s rapport "Bättre – men inte bra" visar tydligt att bara en tredjedel av befolkningen har förtroende för landets pensionssystem. Det är alldeles för dåligt. Bara högre pensioner kan ändra på det. Att hela tiden höja pensionsåldern är inget bra svar på låga pensioner. Långt ifrån alla kan och orkar arbeta allt högre upp i åldrarna. Mer pengar måste sättas av till pensioner under arbetslivet. Den gånga mandatperioden har på många sätt varit fyra förlorade år för pen
PRO:s kongress uppmanar Sveriges pensionärer att kryssa en pensionär till riksdagen13.6.2026 11:38:20 CEST | Pressmeddelande
Pensionärernas riksorganisations pågående kongress antog på förmiddagen följande uttalande: "Vi PRO:are – samlade till kongress i Solna i dag – är övertygade om att hela samhället tjänar på att Sveriges riksdag är proportionellt sammansatt för att spegla hela folket. PRO har låtit undersöka de kandidatlistor som riksdagspartierna går till val på i höst. Vi tvingas konstatera att pensionärerna, som utgör mellan 25 och 30 procent av väljarna, är kraftigt underrepresenteradepå riksdagslistorna. I 15 av 29 valkretsar finns inte en enda pensionär på valbar plats. Det finns bara tjugo pensionärer på valbar plats i hela landet, vilket motsvarar 4,2 procent av de valbara kandidaterna. Inget av våra åtta riksdagspartier har ett proportionerligt antal pensionärer på valbar plats på sina listor. Det svårt för oss som väljare att korrigera underrepresentationen av pensionärer på partiernas riksdagslistor. Men PRO vill göra ett försök. Genom att utnyttja möjligheten till personval kan vi som väljar
Från noll till två: pensionärerna framåt på Gävleborgs riksdagslistor12.6.2026 07:44:46 CEST | Pressmeddelande
I Gävleborgs län går två av 18 valbara riksdagsplatser till pensionärer. Det är en förbättring från noll inför 2022. Det visar en sammanställning från PRO som granskat samtliga partiers kandidatlistor.
Få äldre på valbara platser inför riksdagsvalet12.6.2026 07:33:41 CEST | Pressmeddelande
Bara 20 personer över 65 år har en realistisk chans att bli invalda i riksdagen, visar PRO:s omfattande granskning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum