Marks Bostads vill höja hyrorna med 8,79 procent
Marks Bostads AB har nu specificerat sitt krav i den pågående förhandlingen om nästa års hyror för sina 3 322 hyresgäster.

Nu har hyresförhandlingen mellan Marks Bostad och Hyresgästföreningen startat. Bostadsbolaget har presenterat ett höjningskrav på 8,79 procent från årsskiftet vilket är ännu högre än förra årets rekordkrav på 6,3 procent.
Hyresgästföreningen, som representerar Marks Bostads hyresgäster, anser att kravet är bortom all rimlighet och menar att bostadsbolaget måste vara beredd på sjunkande marginaler, vilket är den verklighet som gäller för hyresgästkollektivet och många andra företag när det är tuffa tider.
Thomas Grinderslev, som leder Hyresgästföreningens förhandlingsgrupp, påpekar att hyresgästerna redan fått se sina ekonomiska marginaler minskade genom drastiskt höga priser och en väldigt svag löneutveckling i relation till de två senaste årens skyhöga inflation. Samtidigt tog hyresgästerna ett stort ansvar för fastighetsägarnas kostnadsutveckling genom historiskt höga hyreshöjningar under 2023.
– Vi anser att Marks Bostads höga krav inte alls tar hänsyn till den svåra kris som hyresgästerna befinner sig i. Hyresgästerna kan inte förväntas ta hela notan för fastighetsägarnas kostnadsökningar när det är tuffa tider. Det är inte rimligt och det kan vi inte acceptera. Vi hoppas att vi kan hitta en balanserad och rimlig lösning för både hyresgästerna och bostadsbolaget.
Marks Bostads krav skulle för en genomsnittstvåa på 60 kvadratmeter innebära att hyran går upp 489 kronor i månaden eller 5 868 kronor per år, det vill säga lite drygt en extra månadshyra.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Bohus-Älvsborg-SkaraborgHyresgästföreningen Bohus-Älvsborg-Skaraborg
Omfattar tidigare Älvsborgs- och Skaraborgs län samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn).
Följ Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Hyresgästföreningen kräver att hyresgästernas situation tas på allvar28.4.2025 14:51:33 CEST | Pressmeddelande
Allt fler hyresgäster är ekonomiskt stressade. Nu uppmanar Hyresgästföreningen i region BohusÄlvsborg-Skaraborg politiker och fastighetsägare att ta konkreta åtgärder för att förbättra hyresgästernas situation.
Hyrorna klara för 2025 – men redan nu pressar vissa hyresvärdar om ny hyreshöjning21.3.2025 07:10:00 CET | Pressmeddelande
Efter två år av kraftiga hyreshöjningar börjar utvecklingen peka mot rimligare nivåer. Men nivåerna är fortfarande för höga och hyresgästerna har fått ta ett allt för stort ansvar för kostnadsökningarna i samhället. I region BohusÄlvsborg-Skaraborg är 91 procent av förhandlingarna klara för 2025 och den genomsnittliga höjningen blir 5,0 procent. Hyresgästföreningen förväntar sig att fastighetsbolagen nästa år tar ett större samhällsansvar och att vi ser betydligt lägre hyreshöjningar framöver. Samtidigt pressar några hyresvärdar redan nu hyresgästerna om nya hyreshöjningar.
Fastighetsägare i Strömstad pressar redan nu hyresgästerna om 2026 års hyror12.3.2025 15:36:40 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Strömstad. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Fastighetsägare i Lilla Edet pressar redan nu hyresgästerna om 2026 års hyror12.3.2025 15:33:17 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Lilla Edet. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
Hyresvärdar i Tibro vill redan nu förhandla om 2026 års hyror: ”Ett ekonomiskt stresstest för hyresgästerna”11.3.2025 12:25:56 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR, som representerar privata hyresvärdar, har redan nu påkallat förhandlingar om 2026 års hyror i Tibro. Detta trots att de berörda hyresgästerna precis fått årets höjning, samt att det dröjer tills efter sommaren innan förhandlingsunderlag finns tillgängligt för parterna. Tills ett förhandlingsunderlag finns kommer Hyresgästföreningens motbud vara ”ingen hyreshöjning”.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum