IKEM kommenterar IF Metalls stridsåtgärder mot Hydro Extrusion
24.11.2023 11:34:10 CET | IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB | Pressmeddelande
IF Metall har i sin konflikt med Tesla riktat varsel mot IKEM:s medlemsföretag Hydro Extrusion i Vetlanda. Från och med idag, den 24 november kl 13, verkställs strejken och Hydro Extrusion får inte längre tillverka en avgörande komponent till Teslabilar. IKEM anser att stridsåtgärderna är orimliga.

Att en fackförening tar till stridsåtgärd för att få företag att teckna kollektivavtal är en del av den svenska modellen. Men IKEM anser att det är en orimlig stridsåtgärd att rikta mot ett företag som dels inte har med konflikten att göra, dels själva har kollektivavtal. Hydro Extrusion kan varken påverka eller lösa konflikten mellan IF Metall och Tesla.
– Fredsplikten, dvs skyddet mot konfliktåtgärder, är kollektivavtalens viktigaste funktion. Att IF Metall nu utsätter vår kollektivavtalsanslutna medlem för strejk innebär att företaget tar ekonomisk skada och äventyrar viktiga affärsrelationer. Läget är mycket olyckligt och vi följer utvecklingen noga, säger Jonas Hagelqvist, VD, IKEM.
– Hydro Extrusion har ju ingenting med konflikten att göra, och de kan inte heller påverka den. Situationen väcker också funderingar kring vilken part som egentligen bör ta den ekonomiska risken när en sådan typ av konflikt uppstår, säger Jonas Hagelqvist, VD, IKEM.
Begränsa möjligheten till sympatiåtgärder
I en färsk konjunkturbarometer för kvartal 3 fick IKEM:s medlemsföretag betygsätta svenska konkurrensvillkor i jämförelse med omvärlden. ”En fungerande arbetsmarknad” anses enligt undersökningen vara ett av de viktigaste villkoren. IKEM varnar för att konflikten riskerar påverka Sveriges anseende internationellt och i förlängningen försämra industrins konkurrenskraft. Många andra länder har mer balanserade konfliktregler. Det behöver Sverige också.
– Sverige behöver begränsa möjligheten till sympatiåtgärder och införa en proportionalitetsregel. IF Metalls stridsåtgärder riskerar att allvarligt skada svensk konkurrenskraft och minska företagens incitament att etablera sig och investera i Sverige, säger Jonas Hagelqvist, VD, IKEM.
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPressekreterareIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seOm oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Industriarbetsgivarna och IKEM: Stärkt konkurrenskraft avgör industrins framtid18.9.2026 12:30:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk industri står inför ett fortsatt tufft konkurrensläge, men också stora möjligheter. Inför avtalsrörelsen 2027 lyfter Industriarbetsgivarna och IKEM, Innovations- och kemiindustrierna, behovet av villkor som stärker företagens konkurrenskraft och skapar förutsättningar för investeringar, produktion och nya jobb.
Industrin inför avtalsrörelsen 2027: Klarar Sverige konkurrensen?9.9.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Pressinbjudan från Industriarbetsgivarna och IKEM: Pressträff i Göteborg fredag 18 september kl. 12.00
IKEM: PISA-resultaten är en varningssignal för Sveriges konkurrenskraft9.9.2026 09:00:54 CEST | Pressmeddelande
De försämrade resultaten i matematik och naturvetenskap i den senaste PISA-mätningen är en tydlig varningssignal för Sverige. IKEM efterlyser en kraftsamling för att stärka elevernas kunskaper och förbättra förutsättningarna för lärare att undervisa i matematik och naturvetenskap.
Plastindustrin går mot strömmen – industrivändningen dröjer25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Plast- och gummiindustrin går starkare än väntat, med ökade leveranser, fler anställda och högre investeringar. Samtidigt är utvecklingen fortsatt svag i industrin som helhet. Läkemedel samt kemi och raffinaderi backar och företagen räknar med ett svagt tredje kvartal. Det visar IKEM:s Industribarometer för andra kvartalet 2026.
Östra Sverige sticker ut – flest kommuner uppger att industriinvesteringar uteblir13.7.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Östra Sverige är den region där störst andel kommuner uppger att industriinvesteringar har uteblivit på grund av långsamma statliga processer. Det visar en ny undersökning från IKEM – Innovations- och kemiindustrierna. För en växande kunskaps- och industriregion som Uppsala är tillgång till el, infrastruktur och effektiva tillståndsprocesser avgörande för fortsatt utveckling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum