Lena Andersson gästar "Jag vet vad du skrev..." - podcastens andra avsnitt ute nu

Dela

Nu är det dags för det andra avsnittet av "Jag vet vad du skrev..." - podcasten, där den hyllade författaren och skribenten Lena Andersson gästar. Denise Rudberg, programledare och författare, leder samtalet där de tillsammans utforskar djupa ämnen, såsom hur läsandet och skrivandet kom till Lena, vad skrivandet betyder för henne, samt frågor om meningen med att skriva och om skrivandet blir lättare med tiden. 

Lyssna på avsnittet med Lena här! 

Lena Andersson
Lena Andersson

Varför skriver Lena Andersson

En unik aspekt av avsnittet är den intressanta kopplingen mellan Denise och Lena Andersson. Under samtalet delar Andersson med sig av något hon aldrig tidigare sagt högt – varför hon skriver. Denise Rudberg utforskar vidare hur skrivandet fyller Lenas liv med mening och låter lyssnarna ta del av författarens tankar kring skapandets magi. 

Lena Andersson delar sin insikt om skrivandets fascinerande natur: “Jag tror att jag skriver för att det är en så otroligt fascinerande fråga hur berättar man någonting i skrift. Hur ska man på bästa sätt berätta det man ska berätta i skrift.” berättar Andersson för Denise. 

"Jag vet vad du skrev..." är en intervjuformatpodcast som ger lyssnarna möjlighet att närma sig författare och deras författarskap. Varje avsnitt tar lyssnarna med på en resa in i skrivprocessen, ger inblick i tankarna bakom berättelserna och skildrar författarnas skrivarvardag. Podcasten vänder sig till alla som älskar att läsa, skriva och uppskattar litteratur eller helt enkelt vill uppleva skapandets magi på första parkett.

Gäster i första säsongen

Gäster i den första säsongen inkluderar namn som Sigge Eklund, Jan Gradvall, Ingrid Carlberg, Michael Hjorth & Hans Rosenfeldt, Agnes Lidbeck, Lars Kepler, Richard Swartz och Flora Wiström. Var och en delar med sig av sina insikter om författarskapets resa och dess olika utmaningar.

Denise Rudberg om podcasten och avsnittet med Lena: "Den tydligaste röda tråden i alla samtal, är hur skrivandet är så identiskt med läsandet. Du kanske inte är en skrivande person, men om du tycker om att läsa kommer du tycka att det här är ett fascinerande samtal. Missa speciellt inte avsnittet med min gäst Lena Andersson som är en person jag varit nyfiken på länge." 

Missa inte chansen att följa med på denna fascinerande resa genom författarnas värld. Det andra avsnittet med den gästen Lena Andersson är nu ute. Lyssna här! 

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Denise Rudberg poddomslagsbild "Jag vet vad du skrev..."
Denise Rudberg poddomslagsbild "Jag vet vad du skrev..."
Foto: Kajsa Göransson
Ladda ned bild
Denise Rudberg i hennes studio Oh la la Sound
Denise Rudberg i hennes studio Oh la la Sound
Foto: Kajsa Göransson
Ladda ned bild
Denise Rudberg och Lena Andersson tillsammans i studion för inspelningen av podcasten "Jag vet vad du skrev..."
Denise Rudberg och Lena Andersson tillsammans i studion för inspelningen av podcasten "Jag vet vad du skrev..."
Fotograf: Lisen Andréasson Florman
Ladda ned bild

Länkar

Om "Jag vet vad du skrev..."

"Jag vet vad du skrev..." är en podcast i intervjuformat som ger lyssnarna en möjlighet att komma nära författare och deras författarskap. Här kan man nörda ner sig i skrivprocessen, tankarna bakom berättelserna och ta del av författarnas skrivarvardag på djupet. Denna podcast är skapad för alla som gillar att läsa, skrivande och litteratur eller bara vill uppleva skapandets magi på första parkett. Samtalet leds av författaren Denise Rudberg och producent är Lisen Andréasson Florman. Podcasten görs av produktionsbolaget Oh la la Sound och ägs av Denise Rudberg. 

Om Denise Rudberg:

Denise Rudberg är författare och skaparen av podcasten "Jag vet vad du skrev...". Med en passion och en önskan om att ge författare en plattform att dela med sig av sina erfarenheter kring skrivande har hon skapat en podcast för just detta syfte. Med årtionden av erfarenhet i branschen har Denise Rudberg själv etablerat sig som en av Sveriges mest älskade författare. Denise Rudberg är också krönikör och poddare. Sommaren 2021 var hon en av sommarvärdarna i Sommar i P1. År 2000 debuterade Rudberg med Väninnan och hon har sedan dess skrivit flera framgångsrika romanserier för vuxna och ungdomar samt ett radiodrama, Sviten, som skrevs för Sveriges Radio. Totalt har hennes böcker sålt i över fyra miljoner exemplar och hon är idag en av Sveriges mest lästa författare. År 2000 debuterade hon med Väninnan och har sedan dess skrivit flera framgångsrika romanserier som med serien om Marianne Jidhoff. Seriens tolfte bok, De första tolv, släpptes i november 2022. Rudberg är även aktuell med den historiska romanserien Kontrahenterna som handlar om kvinnliga kodknäckare under andra världskriget. Den fjärde delen i serien släpptes våren 2022 och heter Den fjärde doktrinen. Förutom den nya podcasten Jag vet vad du skrev… är hon också aktuell med den nya romanen Dancing Queen en ny spänningsserie om 1970-talet.

Följ Oh la la Sound

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Oh la la Sound

Jan Gradvall gäst hos Denise Rudberg11.12.2023 08:00:00 CET | Pressmeddelande

Jan Gradvall, en av Sveriges främsta musikjournalister och respekterad författare inom populärkulturen, intar scenen som veckans gäst hos Denise Rudberg i podcasten "Jag vet vad du skrev...". Avsnittet utforskar varför det blev just Gradvall som skrev om ABBA och vilken unik synvinkel han har på musikskrivande. Aktuell 2023 med "Vemod undercover," som beskrivs av Gradvall själv som sammanflätningen av allt han tidigare skrivit om musik, avslöjar boken okända aspekter av ABBA.

Paret Ahndoril premiärgäster i Denise Rudbergs nya podcast – följ med in i författarskapets innersta värld24.11.2023 08:08:00 CET | Pressmeddelande

Upptäck författarskapets djup genom öppenhjärtiga samtal i den nya podcasten "Jag vet vad du skrev...". Följ författaren Denise Rudberg som leder intervjuer med några av Sveriges mest framstående författare, där det första avsnittet, med succéduon bakom Lars Kepler, Alexandra Coelho Ahndoril och Alexander Ahndoril, släpps söndag den 26 november. Podcasten ger lyssnarna en unik inblick i författarnas skrivande, skapandeprocess och det inre rum de bebor, och blir en inspirerande resa in till författarskapets innersta kärna.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye