Einar Mattsson gör Hjulsta ljusare och tryggare
Hjulstas allmänbelysning vid entréer och loftgångar var otillräcklig. Dessutom var den energikrävande och skapade flera felanmälningar per vecka. Tidigare fanns 1564 ljuskällor. Nu är antalet nästan fördubblat, idag finns det närmare 3000 stycken med bättre spridningsvinklar, ljusstyrkor och minskad energiåtgång.

Allmänbelysningen var i stora delar från tidigt sjuttiotal och i området finns tidstypiska loftgångar. Tidigare fanns en variation av belysningsanordningar av olika karaktär, ljusstyrka och spridning – där få uppfyllde den önskade funktionen. Byten av glödlampor och lysrör under åren resulterade i olika ljusstyrkor.
Se filmen som illustrerar projektet här
Hjulsta är ett stort område med cirka 1200 lägenheter uppdelat i 16 kvarter. Behovet av ny belysning berodde dels på hyresgästernas förväntningar på en trygg utemiljö dels på en allmänbelysning som blir smidigare att förvalta. För en bättre och tryggare belysning med lägre energiförbrukning och underhållskostnader inledde vi belysningsprojektet under pandemin och avslutade det nu i år.
– Hyresgästerna hade ett starkt önskemål om att vi skulle öka tryggheten i området. Den tidigare loftgångsbelysningen upplevdes som svag, ojämn och gav ett ofärdigt intryck, berättar Pernilla Bouveng, projektledare på Einar Mattsson.
Energisnål LED och bättre belysningsanordning i kombination med styrning
I det här projektet fanns också möjlighet att minska energiåtgången per belysnings-anordning och att byta till ny energisnål LED-belysning med effektiv styrning via ett så kallat astro-ur (ett astronomiskt tidur som regleras automatiskt utifrån geografisk position). Valet av belysningsanordning spelar stor roll för ljusfördelningen. Vi ville också skapa en miljö utan onödiga reflektioner och skuggor.
I samarbete med en belysningskonsult tog vi fram ett ljusprogram. Därefter provmonterade vi fyra olika typer av belysningsanordningar på en av loftgångarna. Hyresgästerna fick sedan utvärdera och tycka till om vilken modell de tyckte fungerade bäst. Valet föll slutligen på en cylinderformad belysningsanordning med ett mjukt, avbländat och jämnt ljus med god spridningsvinkel. Dessa är nu monterade på samtliga loftgångar i området.
Under dygnets mörka timmar och de mörkare årstiderna är ljuset otroligt viktigt för boendemiljön. Området har fått ett märkbart lyft tack vare den nya belysningen.
– Vår bild är att vi lyckats skapa ett tryggare, mer välkomnade och ljusare Hjulsta och att hyresgästerna är mycket nöjda med slutresultatet - vilket självklart är ett av de främsta målen, avslutar Pernilla Bouveng.
Länkar
Om Einar Mattsson AB
Einar Mattsson AB är moderbolag i en familjeägd bolagsgrupp som varit verksam på Storstockholms fastighets- och byggmarknad sedan 1935. Idag är Einar Mattsson-sfären Stockholms största privata ägare av hyresbostadsfastigheter. Med genomförandekraft i alla konjunkturer är koncernen bland de mest aktiva projektutvecklarna av nya bostäder i regionen. Koncernens förvaltningsbolag förvaltar drygt 14 000 bostäder åt en bred kundkrets av etablerade fastighetsägare. Bolagsgruppen omfattar även en verksamhet som arbetar med investeringar utanför kärninnehaven. Läs mer om oss på einarmattsson.se och Facebook .
Följ Einar Mattsson
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson
Små insatser gör stor skillnad när vi sparar vatten tillsammans4.11.2025 05:45:00 CET | Nyheter
Vi lever i ett land som har dricksvatten i duschen. En lyx vi tar för given som inte alls är självklar i andra delar av världen. Så det renade vatten som vi använder behöver vi hantera mer varsamt. Det har dessutom varit vattenbrist i år vilket ytterligare signalerar att vi behöver fundera på om vi kan spara mer.
Smartare körning, lättare last och mindre bilar minskar Einar Mattssons koldioxidutsläpp22.10.2025 05:06:00 CEST | Nyheter
Små steg med ett sammanhållet grepp i hållbarhetsarbetet ger fina resultat i Einar Mattssons fastighetsförvaltning. Antalet körda kilometer med förvaltningens bilar har minskat med 15% jämfört med förra året. Det lägre klimatavtrycket tar fastighetskoncernen allt närmre hållbarhetsmålen.
"Einar var omtänksam och äkta" — månadsporträttet med Caroline Starck17.10.2025 10:00:00 CEST | Nyheter
I vår serie under jubileumsåret då koncernen fyller 90 år handlar våra porträtt om tidigare medarbetare som jobbat tillsammans med byggmästaren Einar Mattsson. Här har vi träffat Caroline Starck, som var en av pionjärerna med miljöarbetet inom byggbranschen på slutet av nittiotalet. Hon månar om den omtalade Einar Mattsson-andan och ser fördelarna med familjeägda företag.
Kommunstyrelsens ordförande Mats Gerdau (M) gjorde avtryck i brf Torgstråket med Einar Mattsson1.10.2025 14:12:38 CEST | Pressmeddelande
Idag, onsdag 1 oktober firade Einar Mattsson starten av uppförandet av 59 bostadsrätter i brf Torgstråket i Jarlaberg. Inför ett 30-tal gäster höll kommunstyrelsens ordförande Mats Gerdau (M) invigningstalet för att sedan göra ett handtryck. Avtrycken sätts upp som en bronstavla i fastigheten när den är klar.
Så bygger Einar Mattsson förtroende och trygghet med sin kundservice30.9.2025 05:04:00 CEST | Nyheter
Det sjuder av aktivitet på Einar Mattssons Servicecenter på Rosenlundsgatan. Här växlar medarbetarna mellan samtal, mejl och att hjälpa kollegor för att göra vardagen smidigare för kunder, hyresgäster och medarbetare. Många vänder sig till teamet för hjälp med pågående ärenden eller andra frågor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum