Kritisk infrastruktur måste säkras med mer än örlogsfartyg
JEF-länderna har beslutat att patrullera Östersjön och delar av Nordsjön med örlogsfartyg med anledning av en ökad hotbild mot kritisk infrastruktur. IKEM har längre krävt åtgärder för att säkra svensk gasförsörjning. Ökad bevakning är dock en otillräcklig åtgärd vid en redan förhöjd krisnivå.

Energimyndigheten höjde krisnivån för svensk gasförsörjning i juni 2022. Enligt en färsk lägesrapport från myndigheten (Uppdaterad lägesbild med anledning av situationen i Ukraina, 28 november 2023) ligger den förhöjda nivån ännu fast och bedömningen är att ”den europeiska gasförsörjningssituationen under vintern 2023/2024 kan komma att bli utmanande trots bättre utgångsläge än förra vintern”.
Regeringen meddelade igårkväll att ett 20-tal örlogsfartyg ska bevaka Östersjöns och Nordsjöns kritiska infrastruktur efter beslut av Joint Expeditionary Force, JEF, ett försvarssamarbete mellan 10 olika länder. IKEM, som representerar de samhällsviktiga och gasberoende industrierna, menar att det är otillräckligt.
– Staten behöver skaffa en ordentlig försäkring för att säkra svensk gasberedskap. Industrin behöver molekylen i gasen som råvara, bland annat för att rena dricksvatten och för vår livsmedelsförsörjning. Sverige har till skillnad från många andra länder endast ett gasnät vilket gör vår försörjning mycket sårbar, säger Malin Johansson, energi- och klimatansvarig, IKEM.
IKEM har sedan tidigare krävt att regeringen vidtar flertalet åtgärder.
– Det behövs en LNG-terminal längs det västsvenska naturgasnätet, ett gaslager som räcker i mer än ett par dagar och en utbyggd produktion och infrastruktur för biogas. Vi tycker också att staten skyndsamt måste upphäva lagen om förbud att ta upp egen naturgas, det är det minsta man kan begära vid en eventuell bristsituation, säger Malin Johansson, energi- och klimatansvarig, IKEM.
Ett vanligt förekommande påstående är att Sverige och EU har väl fyllda gaslager. Korrekt, men oviktigt menar IKEM.
– Svenskt gaslager är en demoanläggning som syftar till att tryckutjämna. Den skulle göra oss trygga i några timmar. Europeiskt gaslager kan täcka en tredjedel av Europas vinterbehov, men i hur många dagar är svårt att sia. Att lagren skulle kunna trygg industrin vid kris är direkt osant, säger Malin Johansson, ansvarig för energi- och klimatfrågor på IKEM.
Nyckelord
Kontakter
Linn FrimanPressekreterareIKEM
Tel:072-201 98 59linn.friman@ikem.seOm oss
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige är en bransch- och arbetsgivarorganisation som företräder 1.250 svenska och utlandsägda företag med cirka 70.000 medarbetare. Företagen arbetar med kemi i vid bemärkelse och står för en fjärdedel av industrins exportvärde och för en femtedel av industrins förädlingsvärde.
Följ IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEM - Innovations- och kemiindustrierna i Sverige AB
IKEM rekryterar Jakob Tellgren som ny VD1.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Jakob Tellgren blir ny förbundsdirektör och VD för IKEM – Innovations- och kemiindustrierna i Sverige. Med omfattande erfarenhet från läkemedelsindustrin får han nu ansvar för att utveckla verksamheten till ett ännu bättre och starkare IKEM. Han tillträder som VD den andra februari.
AI väntas lyfta produktiviteten – svensk kemi- och läkemedelsexport väntar på vändning6.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Den svenska kemi- och läkemedelsindustrin avslutade det tredje kvartalet 2025 med minskade volymer och pressad lönsamhet, både på exportmarknaden och hemmamarknaden. Lönsamheten pressades ytterligare när efterfrågan fortsatte att vika. Mitt i den globala osäkerheten ser många företag dock nya möjligheter till produktivitetslyft, inte minst genom ökad användning av AI. Det visar IKEM:s konjunkturbarometer för Q3 2025.
Jenny Engdahl Westbratt ny Kommunikationschef på IKEM30.10.2025 13:11:29 CET | Pressmeddelande
IKEM – Innovations- och kemiindustrierna – har utsett Jenny Engdahl Westbratt till ny Kommunikationschef. Hon tillträdde tjänsten den 1 oktober och ingår i IKEM:s ledningsgrupp.
IKEM kräver reformer efter Irlands industriframgångar1.10.2025 06:01:00 CEST | Pressmeddelande
Irlands läkemedelsindustri har vuxit med över 100 procent på tio år. Landet står i dag för mer än hälften av EU:s export av biopharma och har lockat investeringar från alla stora globala läkemedelsbolag. I en ny rapport analyserar IKEM framgångsfaktorerna och presenterar politiska förslag som kan stärka Sveriges möjligheter att konkurrera om framtidens investeringar.
IKEM: Energimyndighetens förslag för gasförsörjningen avgörande för svensk beredskap26.9.2025 10:22:15 CEST | Pressmeddelande
Energimyndigheten har nu lämnat sin slutredovisning om försörjningstrygghet på gasmarknaderna i Sverige. Förslagen är ett stort steg framåt och helt i linje med vad IKEM länge har efterfrågat.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum