Fem åtalas för grovt vapenbrott i Stora Höga, Stenungsund
Åklagaren har i dag väckt åtal mot fem unga män mellan 17 och 20 år för skjutningen i Stora Höga i april i år. Alla fem är åtalade för grovt vapenbrott. Fyra av dem är även åtalade för grov skadegörelse. Åklagaren är tillgänglig i dag på förmiddagen.
Männen misstänks för att ha skjutit med automatvapen mot en bilfirma i Stora Höga tidigt på morgonen den 24 april. Byggnaden och två bilar fick skador. Två dagar senare greps tre av dem. Nu är fyra häktade och en misstänkt är på fri fot.
En vecka efter skjutningen den 24 april, besköts bilfirman i Stora Höga ytterligare en gång. Den händelsen utreds fortfarande och är inte del av den stämningsansökan som nu lämnats in.
Målnummer i Uddevalla tingsrätt: B 1939-22.
Kontakt
Senior åklagare Marie Andersson är tillgänglig för media på telefon i dag kl. 10-11, 010-562 64 97.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Lägesrapport i ärende om bl.a. mord i Oxie16.12.2025 14:46:45 CET | Pressmeddelande
I fredags kväll skedde en skottlossning i Oxie i Malmö, där en person dog. Åklagaren lämnar en kort lägesrapport.
Åklagares tillgänglighet i ärende om förgiftning på sjukhus15.12.2025 16:25:19 CET | Pressmeddelande
Kammaråklagare Emma Häggström är tillgänglig på telefon i dag kl. 16.30-17.
Anmälan till Uppsala tingsrätt om förgiftning på Akademiska sjukhuset - uppdaterad med tidpunkt15.12.2025 10:37:01 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag anmält till tingsrätten att hon anser att misstanken mot den häktade kvinnan nu når upp till sannolika skäl samt att brottsmisstanken bör rubriceras om till försök till mord.
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
Förundersökning nedlagd efter dödsolycka utanför Norrköping12.12.2025 09:30:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har lagt ner förundersökningen i ett ärende där en 15-årig pojke klämdes till döds av ett traktorsläp på en avfallsanläggning utanför Norrköping den 31 juli i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum