Sveriges Museer släpper 12-stegsprogram för klimatet
I samband med FN:s 28:e klimatkonferens släpper nu riksförbundet Sveriges Museer rekommendationer för klimatmässigt hållbart arbete på museerna. Rekommendationerna i tolv steg summerar ett arbete som redan pågår på många museer runt om i landet.

– Grön omställning pågår redan på många svenska museer, i 12-stegsprogrammet summerar vi det arbetet men pekar också framåt. Viljan är stark på museerna att göra sin bit för planeten Jorden, säger Gunnar Ardelius, generalsekreterare för Sveriges Museer
Sveriges Museers tolvstegsprogram med rekommendationer för hållbart museiarbetetar tar sikte på styrningen, på själva museiverksamheten och dess speciella möjlligheter att förmedla kunskap samt på hur man kan samverka med andra. Just nu pågår FN:s 28:e årliga klimatkonferens I Dubai (Cop 28) som har målet att bedöma de framsteg som gjorts för att minska utsläppen av växtgaser. Sveriges museers rekommendationer för hållbart museiarbete tar avstamp i en gemensam hållbarhetsresolution som antogs vid en internationell museikonferens i Kyoto 2019. I resolutionen erkänns klimatförändringarna som orsakade av den mänskliga faktorn och man tar fasta på den gemensamma överenskommelse som världens länder gjort genom Agenda 2030 och de globala hållbarhetsmålen. Museerna stadsfästs här som en viktig resurs i arbetet för att stärka samhällen globalt i arbetet med att föreställa sig och skapa en hållbar framtid.
Nyckelord
Kontakter
Gunnar ArdeliusGeneralsekreterare Sveriges Museer
Tel:0739 45 01 15gunnar.ardelius@sverigesmuseer.seLänkar
Följ Sveriges Museer
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges Museer
Nu börjar sökandet efter Årets museum 202631.10.2025 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Varje år uppmärksammas ett svenskt museum som på ett tydligt sätt vågar tänka nytt och levererar verksamhet i toppklass. Nu inleds arbetet med att utse Årets museum 2026 – och vem som helst kan vara med och påverka vem som får utmärkelsen genom att skicka in ett förslag.
Kulturpolitisk samling 2025 fokuserar på kompletterande finansiering7.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 13 oktober möts kulturaktörer, näringslivsföreträdare, politiker, forskare och myndighetspersoner på Kulturhuset Stadsteatern för att diskutera frågan om kompletterande finansiering av kulturlivet.
Satsning på museerna i kulturbudgeten20.9.2025 10:59:40 CEST | Pressmeddelande
Regeringen föreslår tio miljoner i extra till museerna i budgetpropositionen för 2026. 7 miljoner kronor per år tillförs under perioden 2026–2028 för att stärka verksamheten vid stiftelsemuseerna Nordiska museet, Skansen, Tekniska museet och Arbetets museum. Därutöver avser regeringen att avsätta 3 miljoner kronor till Sveriges Museer för en förstudie kring ett nationellt museikort.
Museerna lockar fler besökare i sommar12.9.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges museer lockade 7,3 miljoner besökare under sommaren 2025 – en ökning med 2 procent jämfört med i fjol. Det visar Riksförbundet Sveriges Museers sammanställning av medlemsmuseernas besökssiffror för juni-augusti.
Unga vuxna sökes – ny rapport visar vägen mot museernas framtida relevans24.6.2025 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Varför har många museer svårt att nå unga vuxna – och vad krävs för att bygga hållbara relationer med dem? Det är utgångspunkten för Sveriges Museers nya rapport Unga vuxna sökes – Läget i landet enligt 77 museichefer, som släpps i samband med Almedalsveckan 2025.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum