Nu börjar upprustningen av Bagartorp
Kommunstyrelsen har beslutat att fastigheterna Bagartorp 20 och Bagartorp 21 förvärvas av bostadsstiftelsen Signalisten. Det innebär att ca 100 nya hyresrätter kommer att byggas med butikslokaler i bottenplan.

Beslutet innebär att byggnationen kan starta och att en nödvändig upprustning av Bagartorps centrum nu kan påbörjas.
- Det är hög tid för en upprustning av Bagartorps centrum och Ulriksdals stationsområde. I och med detta beslut säkerställer vi att arbetet med att rusta upp centrum, stadsmiljö och att bygga nya bostäder inte fördröjs ytterligare. Det säger Sara Kukka-Salam, kommunstyrelsens ordförande i Solna stad.
Signalisten förvärvarar fastigheterna från staden för 66 350 500 kronor och får full rådighet över projektet. Förutom nya bostäder och lokaler kommer tunneln under Bagartorpsringen att ersättas med ett övergångsställe över gatan och en trappa ner till torget vid Ulriksdals station. Även torget kommer att få en ny utformning.
Exploateringsavtalet innebär även att framtagna gestaltningsprogram och miljöprogram ska följas.
Följ Solna stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Solna stad
Borgens förskola flyttar till ny plats i Nya Ulriksdal13.5.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Borgens förskola i Frösunda ska flytta till nya lokaler i Nya Ulriksdal. Det beslutade kommunstyrelsen den 12 maj.
Hagalund inte längre en öppen drogscen27.3.2025 12:59:23 CET | Pressmeddelande
Hagalund är inte längre en öppen drogscen, enligt en ny kartläggning från Samverkan Stockholmsregionen.
80 nya hyresrätter ska byggas i Skytteholm20.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden har beslutat om en ny detaljplan som gör det möjligt att bygga cirka 80 nya hyresrätter och förbättra användningen av befintliga lokaler. Dessutom ska trafikmiljön ses över för att skapa en tryggare och mer tillgänglig stadsdel.
Solna stad vill införa förbud mot lustgas i berusningssyfte18.3.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
För att öka tryggheten och minska risken för ordningsstörningar, föreslår kommunstyrelsen att ett förbud ska införas mot användning av lustgas i berusningssyfte på vissa offentliga platser i Solna.
IF-huset i Bergshamra får fler möjligheter20.2.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Byggnadsnämnden i Solna stad har godkänt en ny detaljplan för en del av fastigheten Bladet 3 i södra Bergshamra. Den nya planen innebär att de befintliga kontorsbyggnaderna också kan användas för centrumverksamhet och lättare vård.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum