Vänsterpartiet motionerar: Låt alla elever få rätt till förskoleklass!
I Sverige gäller skolplikt från det år ett barn fyller 6 år. Men i samband med införandet av obligatorisk förskoleklass förefaller skolgången för barn med funktionsnedsättning ha glömts bort. Inom den anpassade grundskolan finns i nuläget inte förskoleklass, detsamma gäller inom särskilda undervisningsgrupper och inom grundskolor med specifik kompetens för elever med särskilda behov.

- Både vuxna och barn med funktionsnedsättning har genom alla tider strukturellt diskriminerats av samhället vilket är helt oacceptabelt. Det är därför oerhört oroväckande att så sent som vid den obligatoriska förskoleklassens införande så missades återigen dessa barn och deras behov, säger Carin Gustafsson, kommunfullmäktigeledamot och den ena av motionärerna.
För de elever som har behov av undervisning i anpassad grundskola kvarstår framförallt alternativet att begära uppskjuten skolplikt eller starta i årskurs 1, men även barn med funktionsnedsättning ska ha rätt till 10 års grundskola enligt likvärdighetsprincipen menar Vänsterpartiet.
I Malmö stad finns idag skolor och klasser med specifik kompetens för elever med särskilda behov. Undervisningen anpassas efter de behov som elever har utifrån sin funktionsnedsättning; exempelvis hörselnedsättning, motorisk funktionsnedsättning eller autism. Men förskoleklass saknas alltjämt inom dessa verksamheter. Eleven får således gå i en förskoleklass på en annan grundskola under ett helt år innan ansökan om plats i särskild undervisningsgrupp eller på skola med specifik kompetens kan göras.
- För dessa elever innebär ett skolbyte en otroligt stor och i ärlighetens namn onödig omställning. Dessa elever tvingas gå i alltför stora förskoleklasser och riskerar att möta personal utan spetskompetens om funktionsnedsättningar, anpassningar eller särskilt stöd, säger Anfal Mahdi, oppositionsråd och den andra motionären.
Vänsterpartiet lämnar därför in en motion till Malmö kommunfullmäktige där grundskolenämnden föreslås ges i uppdrag att skapa förskoleklasser inom den anpassade grundskolan. Vi föreslår att det ska skapas möjlighet för mottagande i särskilda undervisningsgrupper för elever i förskoleklass och skapa förskoleklasser inom skolor med specifik kompetens för elever med särskilda behov i de fall som förskoleklass inte redan finns i verksamheten.
- Intresse- och brukarorganisationerna slår år efter år larm om hur dessa elever missgynnas. Med denna motion hoppas Vänsterpartiet att Malmö tar ett steg närmre en jämlik och likvärdig skolgång för alla elever, avslutar Carin Gustafsson.
Nyckelord
Kontakter
Anfal MahdiOppositionsråd Vänsterpartiet Malmö
Tel:073-850 55 28anfal.mahdi@malmo.seCarin GustafssonFritidspolitiker
Ledamot i Kommunfullmäktige och ersättare i Funktionsstödsnämnden
Länkar
Följ Vänsterpartiet Malmö
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Malmö
Uppmärksamma Palestinska jordens dag28.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 30 mars varje år uppmärksammas Jordens dag (Yom al-Ard på arabiska) till minne av händelserna 1976, då sex palestinier med israeliskt medborgarskap dödades under en generalstrejk. Vänsterpartiet motionerar om att Malmö stad, som grön hållbar stad som står upp för mänskliga rättigheter och demokratiska principer, bör uppmärksamma dagen årligen.
Vänsterpartiet tar styret till domstol27.3.2025 15:31:34 CET | Pressmeddelande
År 2021 fälldes Malmö stad för att ha brutit mot minoritetslagen. Vänsterpartiet ser att kommunen åter igen bryter mot lagen i hanteringen av ett kommunalt ärende. Vänsterpartiet har på grund av detta valt att skicka en överklagan till Förvaltningsdomstolen.
Anta en Trädplan för Malmö27.3.2025 09:14:20 CET | Pressmeddelande
Det finns en vision om träden i Malmö, men i kommunen hanteras frågan om fler träd på olika sätt. Detta eftersom stadens olika delar arbetar utifrån sina egna principer. Det gör det svårt att få en gemensam riktning för trädens vara eller icke vara. Vänsterpartiet motionerar därför om att det behövs tydligare styrning för hur träd och grönska ska hanteras av Malmö stad.
Reglera lärarnas undervisningstid!21.3.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Lärare vittnar om att deras arbetstid inte räcker till. Med oreglerad och ökad undervisningstid finns det inte tillräckligt med tid för att kunna göra ett bra jobb, vilket i förlängningen drabbar även eleverna. Ju mer undervisningstid lärare har, desto mer betungande upplever de sin arbetsbelastning. Därför motionerar Vänsterpartiet om att lärarnas undervisningstid ska regleras, klassernas storlek minskas och att onödigt administrativt arbete ska plockas bort från lärarna.
Vänsterpartiet kör över styret rörande brottsförebyggande arbete20.3.2025 12:44:23 CET | Pressmeddelande
Vänsterpartiet kör över S, L & MP-styret i Malmö och satsar på brottsförebyggande arbete. Nu kommer staden att ingå i ett IOP med Föräldrar tillsammans 2.0, en beprövad och utvärderad metod för att förebygga kriminalitet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum