Två personer har begärts häktade efter detonation utanför Uppsala
Efter detonationen i Lövstaslöt utanför Uppsala den 2 december har två unga personer, 15 och 18 år, begärts häktade för inblandning i gärningen. Pressmeddelandet uppdaterat med tid och kontakt.
Ingen av dem är från Uppsala enligt åklagaren. Utredningen fortsätter för att hitta eventuella samband med andra händelser inom den så kallade våldsvågen.
Rubriceringarna är grov allmänfarlig ödeläggelse och försök till mord för 15-åringen och medhjälp till allmänfarlig ödeläggelse, grovt brott för 18-åringen.
Målnummer i Uppsala tingsrätt: B 9720-23.
Häktningarna startar kl. 15 respektive 15.30.
Åklagaren är inte tillgänglig för media innan förhandlingarna.
Hedda Wittbom Skog, kammaråklagare och biträdande förundersökningsledare är tillgänglig efter förhandlingarna, cirka kl. 16-16.30 på 010-562 67 89.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Åklagares tillgänglighet i ärende om förgiftning på sjukhus15.12.2025 16:25:19 CET | Pressmeddelande
Kammaråklagare Emma Häggström är tillgänglig på telefon i dag kl. 16.30-17.
Anmälan till Uppsala tingsrätt om förgiftning på Akademiska sjukhuset - uppdaterad med tidpunkt15.12.2025 10:37:01 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag anmält till tingsrätten att hon anser att misstanken mot den häktade kvinnan nu når upp till sannolika skäl samt att brottsmisstanken bör rubriceras om till försök till mord.
Två personer anhållna för försök till mord i Gröndal12.12.2025 10:22:02 CET | Pressmeddelande
Två personer i 20-årsåldern anhölls under torsdagsnatten på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i Gröndal i Stockholm den 4 december.
Förundersökning nedlagd efter dödsolycka utanför Norrköping12.12.2025 09:30:07 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har lagt ner förundersökningen i ett ärende där en 15-årig pojke klämdes till döds av ett traktorsläp på en avfallsanläggning utanför Norrköping den 31 juli i år.
Kvinna begärd häktad för stölder på sjukhus i Stockholm11.12.2025 13:51:51 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt en kvinna i 50-årsåldern häktad på sannolika skäl misstänkt för grov stöld, bland annat på Danderyds sjukhus.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum