IKEA uppmanar alla till att göra plats för fler i jul
Årets vinterkampanj från IKEA Sverige handlar om att uppmana människor till att göra plats för fler i jul. Under ett event i Stockholm delade IKEA Sverige tillsammans med Sveriges Stadsmissioner därför ut 300 klappstolar med budskap om att göra plats för en till i jul.

Den som känner sig ensam riskerar att dö i förtid och mest ökar risken för den som lever ensam och sällan får besök av nära och kära. Det visar ny forskning från University of Glasgow i Skottland. Ensamheten kan upplevas som störst under storhelger som jul och nyår och därför har IKEA valt att lyfta frågan i årets vinterkampanj.
– Sveriges Stadsmissioners arbete är viktigare än någonsin och IKEA är stolt huvudpartner till dem i deras insatser för människor i utsatthet. Att tillsammans lyfta ett ämne som ensamhet inför julen känns väldigt viktigt, inte minst i år. Förutom vår vinterkampanj som handlar om att göra plats för fler har vi valt att skänka tio kronor för varje sålt julbord till Sveriges Stadsmissioner och med det hoppas vi inspirera fler till att bidra till deras arbete, säger Johanna Nordell, hållbarhetschef på IKEA Sverige.
Många fick med sig en stol hem
Under eventet som anordnades utanför Stockholm Stadsmissions mötesplats på Mariatorget i Stockholm den femte december delades 300 stycken FRÖSVI klappstol ut. På plats bjöds det även på varm dryck och pepparkakor i en stämningsfull miljö. Stolarna hade fått en specialgjord prislapp med en uppmaning om att göra plats för en till i jul samt en uppmuntran om en donation till Sveriges Stadsmissioner. Klappstolarna delades ut i rasande fart till glada förbipasserande och besökare till mötesplatsen, efter fem timmar var samtliga stolar utdelade.
– För oss på Stadsmissionen är det oerhört glädjande att IKEA lyfter en av de frågor som ligger oss varmast om hjärtat, nämligen frågan om ofrivillig ensamhet. Vi kan konstatera att allt fler som känner sig ensamma söker sig till våra verksamheter, och då särskilt i juletider, säger Jonas Wihlstrand, generalsekreterare på Sveriges Stadsmissioner.
Ett långvarigt samarbete
IKEA Sverige är sedan 2022 nationell samarbetspartner till Sveriges Stadsmissioner. Samarbetet är i linje med IKEA Sveriges vision om att skapa en bättre vardag för de många människorna och stödja samhället vi verkar i. I år väljer IKEA Sverige att skänka tio kronor för varje sålt julbord till Sveriges Stadsmissioner. Den summan går till Sveriges Stadsmissioners mötesplatser runt om i landet. Mötesplatserna får även stöd från våra IKEA varuhus genom att vid behov inreda och behovsanpassa deras mötesplatser.
På IKEA.se kan du läsa mer om IKEA Sveriges arbete tillsamammans med Sveriges Stadsmissioner.
Kontakter
Pressjourstelefon – medieförfrågningar om IKEA Sverige
Tel:0476-44 07 70prse@ikea.comBilder







Om oss
IKEAs vision är att skapa en bättre vardag för de många människorna, vilka innefattar våra medarbetare, våra kunder och alla människor vår verksamhet berör. IKEA-produkterna består av rätt kombination av form, funktion, kvalitet, hållbarhet och ett lågt pris – vi kallar det demokratisk design. IKEA grundades i Älmhult 1943. Idag finns 21 IKEA-varuhus, samt ett tiotal planeringsstudios i Sverige. IKEA Sverige hade totalt 172 miljoner besök under verksamhetsåret 2022. I Sverige finns cirka 12 500 medarbetare inom Ingka-koncernen, varav cirka 10 000 inom varuhusorganisationen.
Följ IKEA
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från IKEA
IKEA Sverige fortsätter att komma närmare kunderna – öppnar i tre nya städer till sommaren15.4.2025 12:00:56 CEST | Pressmeddelande
IKEA Sverige har de senaste åren öppnat en rad mindre enheter över hela Sverige och har nyligen berättat om kommande öppningar i både Borås och Skövde. Nu är det även klart att det öppnar en IKEA Planera och Beställ i Östersund i början av sommaren. Arbetet pågår för att kunna öppna på ännu fler orter under det kommande året.
IKEA Sverige donerar fem miljoner kronor till Fryshuset11.4.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
IKEA Sverige fortsätter att stötta viktiga sociala initiativ och donerar ytterligare fem miljoner kronor till den ideella organisationen Fryshuset. Förutom donationen, som stödjer förebyggande åtgärder för att stärka barn och ungdomar, utvecklar IKEA ett mentorsprogram för Fryshusets unga ledare.
IKEA testar nya leveranslösningar i Stockholm9.4.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med lastcyklar och cykelsläp vill IKEA underlätta för sina kunder att få med sig BILLY bokhylla eller MALM byrå hem. IKEA City i Gallerian i Stockholm testar nu nya lösningar för transporthjälp där kunder får låna lastcyklar eller släp gratis under två timmar.
IKEA lanserar den åttonde upplagan av ikoniska kollektionen STOCKHOLM7.4.2025 12:00:22 CEST | Pressmeddelande
För att uppmärksamma att STOCKHOLM fyller fyrtio år lanserar IKEA det största tillskottet till kollektionen hittills. STOCKHOLM 2025 består av 96 produkter i skandinavisk design, tillverkade i högkvalitativa material som spänner över allt från soffor och handvävda ullmattor till ljuskronor och munblåsta glasvaser.
Våren är här, dags att bädda nytt!4.4.2025 10:05:54 CEST | Pressmeddelande
Vi vet att lakanen är viktiga för många, och inget slår att krypa ner mellan fräscha sängkläder i en renbäddad säng. Släpp in våren i sovrummet!
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum