Einar Mattsson

Einar Mattsson får utökat förtroende från Läkarförbundet

12.12.2023 06:03:00 CET | Einar Mattsson | Pressmeddelande

Dela

Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB har sedan 1 juni 2023 förvaltat Läkarförbundets fastigheter i Stockholm. Nu tar Einar Mattsson även över den ekonomiska förvaltningen för Läkarförbundets fastighet i Göteborg från 1 januari 2024.

Boris Dundjerovic, avdelningschef ekonomisk förvaltning på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB
Boris Dundjerovic, avdelningschef ekonomisk förvaltning på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB

Vi kommer att hantera nästan allt som berör ekonomin i Läkarförbundets fastighet Lorensberg 17:30 i Göteborg. Konkret innebär det att vi bland annat sköter aviseringar, bokföring, rapportering, skattedeklarationer, årsbokslut och årsredovisningen. Till delar gör vi det med leverantören för den tekniska och administrativa förvaltningen på plats i Göteborg, säger Boris Dundjerovic, chef ekonomisk förvaltning på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB.  

Vi är nöjda med hur Einar Mattsson sköter våra fastigheter i Stockholm där vi har totalförvaltning. När det väl var dags att ser över den ekonomiska förvaltningen i Göteborg var det därför naturligt och tryggt för oss att anlita Einar Mattsson Fastighetsförvaltning för ekonomi även i Göteborg, säger Anna Ingmanson, förbundsdirektör Läkarförbundet.  

Om fastigheten Lorensberg 17:30 i Göteborg 

Fastigheten Lorensberg 17:30, på Lennart Torstenssons gata 7 uppfördes 1957. Huset omfattar 411 kvm och har fyra uthyrda kommersiella lokaler. Fastighetsbolaget Facctrio HB ägs  av Läkarförbundet och Appendix Fastighets AB i ett handelsbolag. 

Nyckelord

Kontakter

Länkar

Om Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB

Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB förvaltar drygt 14 000 bostäder samt kommersiella lokaler till ett värde om 60 miljarder kronor. Bolaget förvaltar bostäder och lokaler för en bred och etablerad grupp av fastighetsägare såväl som Einar Mattssons 6 000 egna bostäder. Med ett långsiktigt perspektiv på fastighetsaffären och gedigen kunskap erbjuder Einar Mattsson fastighetsägare en trygg, personlig och proaktiv förvaltning i syfte att utveckla kundens fastighetsvärden. Bolaget är en del av Einar Mattsson-koncernen som har varit verksam på Storstockholms bygg- och fastighetsmarknad sedan 1935. Koncernens övriga verksamheter utgörs av fastighetsägande, byggproduktion, projektutveckling och övriga investeringar. Läs mer om oss på einarmattsson.se och Facebook.

Följ Einar Mattsson

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Einar Mattsson

”All kompetens finns under samma tak” — fredagsporträttet med Filip Jelvestam17.4.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Glad, vältränad och detaljfokuserad. Ja, så beskriver vi kortfattat Filip Jelvestam, fastighetsförvaltare på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB. Med pigg uppsyn tar han sig an både snabba och långdragna fastighetsärenden. Välmående är det viktigaste för honom och han har också oanade kunskaper i ett visst sällskapsspel. Lär känna vår Filip i dagens porträtt:

7 av 10 saknar förtroende för hyresmarknaden visar ny rapport14.4.2026 06:03:00 CEST | Pressmeddelande

73 procent av stockholmarna har litet eller inget förtroende för hyresmarknaden – och 64 procent anser att systemet är orättvist. Vidare har 4 av 10 övervägt att flytta från regionen och 17 procent har avstått från att söka eller tacka ja till ett nytt jobb på grund av bostadsmarknaden. Det visar en ny opinionsundersökning som presenteras i rapporten Closed for Business?, framtagen av Einar Mattsson i samarbete med Byggföretagen.

”Jag inspireras av människor som är prestigelösa och drivna” — fredagsporträttet med Ebba Landén10.4.2026 10:00:00 CEST | Blogginlägg

Med hjälpsam och lösningsfokuserad blick tar Ebba Landén sig an både stora och små frågor i sin roll som controller. Hon jobbar huvudsakligen åt fastighetskoncernens byggbolag och även projektutvecklingsbolaget. Hon vill gärna bygga förtroende, bidra till optimering och kostnadsbesparingar. Hon gillar Dalarna, båtliv och är också kreativ på fritiden. Lär känna vår smarta Ebba i dagens fredagsporträtt:

”Det är variationen som är rolig och känslan av att göra skillnad” — fredagsporträttet med Siri Widstrand27.3.2026 10:00:00 CET | Blogginlägg

Strukturerad, nyfiken och analytisk är vår energiexpert Siri Widstrand, som är projektledare och energiexpert på Einar Mattsson Fastighetsförvaltning AB. Att jobba i en bransch med utmaningar, där är det roligast att kunna göra skillnad tycker hon. Värmland ligger henne varmt om hjärtat — liksom alla intressen, campervanen och familjen som snart får ett tillskott. Lär känna Siri i dagens fredagsporträtt

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye