Klar hyresförhandling: Ny hyra för Helsingborgshems hyresgäster
11.12.2023 11:00:00 CET | Hyresgästföreningen Region Norra Skåne | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen och Helsingborgshem har kommit överens om hyreshöjningar för de kommande två åren för 11 871 lägenheter. Från 1 januari 2024 höjs varmhyrorna med 4,95 procent och från den 1 januari 2025 med 4,5 procent. Kallhyrorna höjs med 3 procent från 1 januari 2024 och med 2,55 procent från den 1 januari 2025.

Under hösten har flera hyresvärdar och fastighetsbolag kommit med historiskt höga hyreskrav, vissa på 12 procent eller mer. Helsingborgshem ville först höja hyran med 8,8 procent. Efter utmanande men konstruktiva förhandlingar är det klart att Hyresgästföreningen och Helsingborgshem nått en överenskommelse om hyrorna för 2024 och 2025.
– Att skriva en överenskommelse på så pass hög nivå, historiskt sett, är inte roligt. Vi är medvetna att det blir en tung smäll för många hyresgäster. Med tanke på att vi är inne på andra året med en levnadskostnadskris och att hyresgäster är väldigt hårt pressade ekonomiskt, hade vi helst velat se en lägre höjning. Men i en förhandling måste båda parter vara villiga att närma sig varandra och hitta lösningar och denna förhandling har präglats av ett avvägande mellan bolagets behov och hyresgästernas intressen, säger Sofie Lindberg, förhandlare på Hyresgästföreningen region norra Skåne.
Årets hyresförhandlingar präglas av ett än mer ansträngt samhällsekonomiskt läge än i fjol. En ekonomisk situation som påverkar alla parter, och där hyresgäster under en längre tid sett sina marginaler krympa och försvinna genom inflation och höga hyreshöjningar.
– En tvåårig uppgörelse skapar därför en viktig framförhållning för hyresgästerna när det gäller kommande boendekostnader, säger Sofie Lindberg, förhandlare på Hyresgästföreningen region norra Skåne.
Parterna har i denna förhandling beaktat den partsgemensamma nationella överenskommelsen som ska utgöra grund för de årliga förhandlingarna.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Norra SkåneHyresgästföreningen Norra Skåne
Norra Skåne omfattar kommunerna Helsingborg, Höganäs, Landskrona, Kävlinge, Svalöv, Eslöv, Hörby, Höör, Hässleholm, Kristianstad, Bromölla, Östra Göinge, Osby, Halmstad, Laholm, Falkenberg, Hylte och Nordvästskåne.
Bilder

Hyresgästföreningen norra Skåne
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna. Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Eslövs Bostads AB:s beslut drabbar hyresgästerna18.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Eslövs Bostads AB (EBO) har sagt upp avtalet om Hyresgäststyrt lägenhetsunderhåll, HLU. Efter förhandlingar står det nu klart att systemet avvecklas – något som enligt Hyresgästföreningen innebär att hyresgästerna förlorar både inflytande och trygghet i sitt boende.
Höga vinster och ökade utdelningar från Höganäshem – Hyresgästföreningen kräver återinvesteringar till hyresgästernas boendemiljöer3.6.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Höganäshem redovisar i sin årsredovisning ett kraftigt ökat resultat och höga marginaler – samtidigt som kommunen plockar ut miljoner i utdelning. Hyresgästföreningen reagerar skarpt och menar att pengarna i stället borde gå tillbaka till hyresgästerna.
Pressinbjudan: Valsnack om trygga bostadsområden i Helsingborg18.5.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Hur skapar vi trygga bostadsområden – och vilken roll har politiken? Torsdagen den 21 maj har Hyresgästföreningen och ABF bjudit in politiker från samtliga partier representerade i Helsingborgs kommunfullmäktige och hyresgäster på Drottninghög till ett valsnack.
Ny rapport: Marknadshyror kan höja hyrorna i Helsingborg med upp till 45 procent7.5.2026 13:03:15 CEST | Pressmeddelande
En ny rapport från Ramboll, framtagen på uppdrag av Hyresgästföreningen, visar att marknadshyror skulle få stora konsekvenser för hyresgäster i Helsingborg. I genomsnitt skulle hyrorna kunna öka med 10 procent i staden. På Tågaborg handlar det om höjningar på upp till 45 procent.
Hyresgästföreningen region norra Skåne: Hyresgästerna måste höras i valet27.4.2026 14:24:56 CEST | Pressmeddelande
Bostadsfrågan påverkar människors vardag mer än nästan något annat politiskt område. Den handlar om tryggheten i att ha ett hem, i ett tryggt bostadsområde. Om rimliga hyror och om möjligheten att planera sitt liv utan oro för plötsliga och kraftiga hyreshöjningar. Ändå riskerar hyresgästernas villkor att hamna i skymundan i den politiska debatten. Det konstaterar Hyresgästföreningen region norra Skåne (omfattar kommuner i Skåne och Halland) i ett uttalande som antogs vid regionfullmäktige den 25 april.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum