Sunclass Airlines flotta utökas med nästa stora Airbus A330-900neo
12.12.2023 16:23:11 CET | Ving AB | Pressmeddelande
I morgon, på självaste Luciadagen den 13 december, sätter sig 375 Ving/Spies-resenärer till rätta i ett helt fabriksnytt Airbus-flygplan av modellen A330-900neo för att bege sig från Kastrups flygplats i Köpenhamn mot varmare breddgrader i Thailand. Flygplanet är det andra i den så kallade neo-klassen som Sunclass Airlines tar in i flottan och som utöver ökad komfort för gästerna även har en CO2-reduktion på upp till 23 procent per passagerarkilometer jämfört med de flygplan de ersätter.

Innan slutet av 2030 kommer hela den nuvarande flygflottan i Sunclass Airlines, som är Vings eget flygbolag, att ha ersatts till neo-modeller. Ytterligare ett nytt flygplan kommer redan nästa vecka med en planerad avgång från Köpenhamn till Gran Canaria den 22 december. Därmed har resekoncernen kommit ett steg närmare målet om att reducera CO2-påverkan med 25 procent till 2030.
2022 lanserade resekoncernen Nordic Leisure Travel Group, där både Sunclass Airlines och Ving ingår, en omfattande strategi för att reducera CO2-utsläppen från arrangörens flyg och hotell. Flygtrafiken utgör idag cirka 3 procent av världens samlade CO2-utsläpp och som Nordens ledande researrangör önskar man att ta ansvar för att klimatoptimera flygverksamheten både genom att reducera CO2-utsläppen och investera i ny teknologi som ska utveckla framtidens gröna bränslen.
- Helt konkret har vi i koncernen ett mål om att reducera C02-avtrycket på våra resor med 25 procent innan 2030 och nå nollutsläpp till 2050. I den planen är bytet av flygflottan mycket centralt. Därför är det extra glädjande att vi nu kan flyga ur 2023 med hela tre nya neo-flyg i flottan och att hela skiftet faktiskt ser ut att gå snabbare än förväntat, säger Valdemar Warburg, stolt vd för Sunclass Airlines, som bara ett par veckor innan sin ettårsdag i flygbolaget mottager det andra stora Airbus neo-flygplanet.
Kundnöjdheten i topp på de nya flygen
Det är inte enbart klimatfrågan man har fokus på att förbättra med de nya neo-flygplanen. Kundupplevelsen ombord har ökat markant sedan den första neo-maskinen lyfte från Köpenhamn den 26 juni i år. Responsen från gästerna har varit överväldigande, berättar Valdemar Warburg.
- Det är särskilt de ergonomiska sätena som får mycket ros liksom de stora skärmarna vid varje säte samt den lägre ljudnivån i kabinen, vilket är något som gästerna lyfter i sin feedback till oss. Det är vi väldigt glada för, inte minst kollegorna i kabinen som också har fått en ännu bättre arbetsplats 10 kilometer upp i luften, avslutar Valdemar Warburg som samtidigt förtydligar att ljudnivån i kabinen är hela 33 procent lägre än i tidigare modeller, liksom att belysningen är mer dämpad och på så sätt skapar en lugnare atmosfär ombord.
Det nya A330-900 neo-flygplanet kommer att flyga både till Phuket i Thailand samt till Kap Verde och Gran Canaria i vinter, därefter blir den sommarklar med 12 extra säten ombord inför sommarsäsongen då den kommer att flyga till flera destinationer i Sydeuropa.
Läs mer om Vings och Sunclass Airlines nya neo-flygplan här: Att resa med vårt flygbolag - Sunclass Airlines (ving.se)
Läs mer om Vings arbete för att skapa ännu mer omtanke med de resor som erbjuds. Resa med omtanke - vår strategi | Ving
Lär mer om Airbus A330-900neo här: https://www.airbus.com/en/products-services/commercial-aircraft/passenger-aircraft/a330-family
Kontakter
CLAES PELLVIKKommunikationschef Ving/Nordic Leisure Travel Group
Tel:+46709513032claes.pellvik@ving.seSofie Folden LundKommunikationschef Sunclass Airlines
Tel:+45 26 36 23 77sofie.lund@spies.dkBilder





Ving är en del av Nordic Leisure Travel Group (NLTG), Nordens ledande semesterföretag som erbjuder resor, såväl klassiska paketresor som egenpaketerade resor med reguljärflyg samt kryssningar. I gruppen ingår researrangörerna Ving, Globetrotter, Spies, Tjäreborg, flygbolaget Sunclass Airlines samt de egna koncepthotellen Sunprime Hotels och Sunwing Family Resorts samt Ocean Beach Club och vännerna Lollo & Bernie. Ving ägs av Petter Stordalens Strawberry Group, Altor Funds och TDR Capital.
Följ Ving AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ving AB
Italienrusch hos Ving – nu gör klassikerna Rimini och Riccione comeback29.5.2026 10:26:01 CEST | Pressmeddelande
Det starka suget efter Italienresor får Ving att återlansera två klassiska semesterfavoriter: Rimini och Riccione. De tidigare charterikonerna gör nu comeback som paketresor med reguljärflyg och flexibla reslängder året runt – samtidigt som Ving även stärker sitt Italienprogram med nyheten Gardasjön. Bakgrunden är enökad efterfrågan på resor till Italien, där bokningarna hittills i maj har ökat med 76 procent jämfört med samma period i fjol.
Sunclass Airlines tar emot ännu en toppmodern Airbus A330-900neo21.5.2026 16:39:09 CEST | Pressmeddelande
Vings eget flygbolag Sunclass Airlines har tagit emot ännu en fabriksny Airbus A330-900neo. Flygplanet, med registreringen OY-VKR, övertogs från Airbus i Toulouse den 13 maj och anlände till Köpenhamn den 15 maj efter en omfattande leveransprocess med tekniska genomgångar, testflygningar, certifiering och nära samordning mellan Sunclass Airlines, Airbus, Rolls-Royce och Trafikstyrelsen. Det nya flygplanet kommer att utgå från baserna i Köpenhamn, Stockholm och Oslo och trafikera populära charterdestinationer i Medelhavet.
Ving lanserar nytt resekoncept: Mat- och vinresor5.5.2026 13:50:45 CEST | Pressmeddelande
Som ett helt nytt inslag i Vings växande utbud av gruppresor lanseras nu Mat- och vinresor – ett resekoncept där gastronomiska upplevelser, lokala smaker och social gemenskap står i centrum. Konceptet riktar sig både till par, vänner och till den som reser ensam men gärna gör det tillsammans med andra.
Nordic Leisure Travel Group delivers record revenue and sharply increased EBITDA31.3.2026 11:51:49 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group has delivered both record revenue of SEK 16,799 million and an EBITDA of SEK 953 million, representing an improvement of SEK 200 million compared with the previous year.
Vinggruppen levererar rekordomsättning och kraftigt ökat EBITDA-resultat31.3.2026 10:27:58 CEST | Pressmeddelande
Nordic Leisure Travel Group, eller Vinggruppen som bolaget kallas för i dagligt tal, levererar både en rekordomsättning på 16799 msek och ett EBITDA-resultat på 953 msek vilket är en förbättring med 200 msek mot föregående år. Detta motsvarar på EBITA-nivå ett resultat om 704 msek, för det brutna räkenskapsåret 1oktober 2024-30 september 2025, vilket är en ökning med 40% mot fjolåret. Vinstmarginalen ökade också till 4,2% jämfört med 3,1% föregående år. Resultat före skatt blev 540 msek, (15 msek föregående år). Resultat efter skatt blev 467 msek.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum