Skarpare åtgärder för att få bort stöket från läktarna
Idrottsrörelsen välkomnar att regeringen vill se över det batteri av åtgärder som finns för att få bort brott och stök från idrottsläktarna. Anders Hübinette ska utreda hur läktarvåld och andra ordningsstörningar vid idrottsevenemang kan minskas.

– Vi välkomnar att regeringen vill ge både myndigheter och idrottsrörelsen skarpare åtgärder att få bort brott och ordningsstörningar från våra idrottsevenemang. Vi inom idrottsrörelsen behöver ta steg framåt, men vi kommer inte att klara det utan rätt stöd från stat, polis och åklagare, säger Anna Iwarsson, tillförordnad ordförande Riksidrottsförbundet.
Regeringen har idag, tisdag, presenterat direktiv till en utredning som ska leda till färre brott och ordningsstörningar på matcher och tävlingar. Det handlar om att se över tillträdesförbudet, straffskalan i ordningslagen gällande maskeringsförbudet och användning av pyroteknik samt möjligheten att nyttja kamerabevakning som verktyg för att beivra bråk och stök på idrottsevenemang.
– Det har varit för många matcher det senaste året som har haft omfattande brott och ordningsstörningar. Vi välkomnar att regeringen har lyssnat på idrottsrörelsen och de problem vi ser för att skapa trygga och stämningsfulla evenemang för alla, säger Anna Iwarsson.
Mer om Riksidrottsförbundets arbete med säkerhet och rent spel (länk)
För mer information kontakta
Anna Iwarsson
Tillförordnad ordförande Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
076-344 50 60
Nyckelord
Kontakter
Anna SetzmanKommunikation- och presschef Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Pressjour: 08-699 61 90
Om Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna
Riksidrottsförbundet (RF) är paraplyorganisation för hela den svenska idrottsrörelsen. RF:s främsta uppgift är att stödja och företräda våra 72 medlemsförbund (specialidrottsförbund) och leda rörelsen i gemensamma frågor, såväl nationellt som internationellt.
SISU Idrottsutbildarna är idrottsrörelsens eget studieförbund som erbjuder folkbildning till idrottsföreningar för att ge kunskap och kraft åt människors tankar, idéer och vilja att utvecklas.
RF-SISU:s 19 regionala organisationer, RF-SISU distrikt ger idrottsföreningar stöd i idrottsfrågor och med folkbildning. Idrottsrörelsen består av cirka 19 000 idrottsföreningar och drygt tre miljoner medlemmar.
Följ Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Riksidrottsförbundet/SISU Idrottsutbildarna
Sara Enqvist utses till årets ledare i Västerbotten26.4.2025 16:30:00 CEST | Pressmeddelande
Varje år delar RF-SISU Västerbotten ut utmärkelsen Årets ledare till en idrottsledare som under året haft en stor betydelse för idrotten och den egna föreningen. Nu är det klart att 2024 års pris går till Sara Enqvist, ledare i Skellefteå Skidklubb.
Riksidrottsstyrelsens förslag för fördelning av ekonomiskt stöd24.4.2025 16:27:05 CEST | Pressmeddelande
Riksidrottsstyrelsen föreslår att taket för det ekonomiska stödet till specialidrottsförbunden behålls men höjs från 10 till 12 procent.
Krafttag för en trygg idrott24.4.2025 16:19:40 CEST | Pressmeddelande
Riksidrottsstyrelsen föreslår flera betydande förändringar för att främja en trygg idrottsmiljö. Bland annat nytt bestraffningsreglemente, ändringar i stadgar, förstärkta insatser inom uppföljning och utvärdering och även utbildningsinsatser för ökad kunskap.
Idrottsrörelsen tar sikte mot 203524.4.2025 16:15:00 CEST | Pressmeddelande
Idrottsrörelsen vill att svensk idrott ska bli världens bästa. Vid Riksidrottsmötet 23–25 maj kommer nya strategier mot 2035 att antas – både för idrottsrörelsen och för idrottsrörelsens studieförbund SISU Idrottsutbildarna.
Anna Iwarsson föreslås som ordförande23.4.2025 16:57:40 CEST | Pressmeddelande
Anna Iwarsson föreslås till omval som ordförande i Riksidrottsstyrelsen och Förbundsstyrelsen. Maria Krafft-Helgesson, Martin Åkerman och Tina Acketoft föreslås som nya ledamöter, de två förstnämnda på fyra år och sistnämna som fyllnadsval på två år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum