Så ser chefernas träningsvanor ut 2023
Styrketräning ligger i topp, följt av löpning och cykling när Sveriges chefsorganisation Ledarna tar tempen på chefernas träningsvanor med hjälp av undersökningsföretaget Novus. Padel placerar sig som sjua på listan.
För första gången har Ledarna kartlagt vilka motionsaktiviteter som chefer ägnar sig åt. 1 480 chefer har besvarat undersökningen, där chefsnivåer från första linjens chefer upp till vd:ar ingår.
Sammantaget fördelar sig de mest populära motionsaktiviteterna enligt nedan. Notera att flera svar var möjliga:
- Styrketräning (43 procent)
- Löpning (32 procent)
- Cykling (26 procent)
- Utförsåkning (23 procent)
- Gruppträning (aerobics, zumba etc) (19 procent)
- Längdskidåkning (18 procent)
- Padel (15 procent)
- Långfärdsskridskor (5 procent)
- Fotboll (4 procent)
- Badminton/innebandy/tennis (3 procent)
Eftersom den padel-spelande mellanchefen blivit något av ett samtidsfenomen valde Ledarna att titta närmre på just den sporten.
- Omräknat till antalet chefer landar vi på runt 15 000 mellanchefer som spelar padel. Nu har vi en ungefärlig siffra på hur populär sporten är, säger Joakim Pettersson, chef för Samhälle & Utredning, Ledarna.
De mest populära motionsloppen cheferna deltagit i var:
- Vårruset (22 procent)
- Blodomloppet (19 procent)
- Halvmaraton (valfri ort) (10 procent)
- Midnattsloppet/Tjejmilen (10 procent)
Novus genomförde undersökningen i Ledarnas chefspanel, där 1 480 chefer svarat. Det motsvarar en svarsfrekvens på 36 procent. Mätningen gjordes i maj 2023. Hos SCB ingår mellanchefer i en kombinerad grupp av funktions- och mellanchefer, de kallas även nivå 1-chefer. År 2022 fanns här totalt 94 600 chefer. Detta motsvarar våra högre chefer och mellanchefer. Totalt finns det knappt 400 000 chefer i Sverige.
Kontakter
Fredrik GustafssonPR-specialistLedarna
Tel:073 301 73 19fredrik.gustafsson@ledarna.seOm oss
Ledarna är Sveriges chefsorganisation med fler än 98 000 medlemmar – chefer i alla branscher och på alla nivåer. Hos oss får medlemmarna utveckling, råd och stöd i uppdraget som chef och kring den egna anställningen. Alltid med utgångspunkt i chefens individuella behov. Läs mer på ledarna.se.
Följ Ledarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ledarna
Cybersäkerhet kräver kulturförändring – inte bara teknik8.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Enbart hälften av svenska arbetsplatser har utbildat sina medarbetare i cybersäkerhet – trots ökade hot. Det visar Ledarnas senaste forskningsrapport Mot en lärande framtid.
Framtidens arbetsliv: Cybersäkerhet, AI och distansarbete formar morgondagens ledarskap5.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag lanserar Ledarna sin senaste forskningsrapport som bygger på insikter från nära 5 000 svenska chefer. Rapporten visar bland annat att en av tio uppger att de blivit utsatta för ett cyberangrepp som skadat verksamheten de senaste 12 månaderna. Nästan sex av tio chefer har testat generativ AI – men bara tre av tio har riktlinjer på jobbet. Och nästan nio av tio chefer vill arbeta mer på distans i framtiden.
Tid för reflektion toppar chefers önskelista inför alla chefers dag16.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 16 oktober firas alla chefers dag globalt. I Sverige önskar sig chefer helst tid för eftertanke. En ny undersökning från Ledarna visar att en heldag för reflektion toppar önskelistan, följt av ett enkelt ”tack”. Tre av fyra chefer ser medarbetares utveckling som den största belöningen i rollen.
Målkonflikter när Sveriges chefer tycker till om distansarbete3.10.2025 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nästan nio av tio av Sveriges chefer vill arbeta mer på distans i framtiden. De främsta fördelarna är bättre balans mellan arbete och fritid, minskad stress i det egna arbetslivet samt förbättrad hälsa och välmående bland medarbetarna. Men allt är inte positivt, samarbetet och informationsutbytet mellan medarbetarna samt innovation påverkas negativt. Det framkommer av Ledarnas kommande rapport Mot en lärande framtid.
Klimatledarskap avgörande när Sverige ställer om24.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Klimatomställningen är en av vår tids största samhällsutmaningar. För att nå klimatmålen krävs såväl politiska beslut som tekniska lösningar, men även mod och förmåga att leda förändring. Ledarnas nya rapport Från gröna ambitioner till verklighet: Om klimatledarskap och chefens roll för en hållbar omställning visar att styrning och stöd från högsta nivå är avgörande för att chefer ska lyckas omsätta klimatambitioner i praktisk handling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum