Mediemyndighetens uppdrag beslutat
Den 1 januari 2024 bildas Mediemyndigheten som är en sammanslagning av Myndigheten för press, radio och tv och Statens medieråd. Myndigheten har nyligen fått sin instruktion utfärdad och nu finns även en ny logotyp för myndigheten klar.

Myndigheternas nuvarande uppdrag kommer att ingå i Mediemyndigheten. Enligt förordningen med instruktionen för myndigheten ska Mediemyndigheten inom sitt verksamhetsområde verka för yttrandefrihet, medie- och informationskunnighet samt möjligheterna till mediemångfald och tillgänglighet. Myndigheten ska också verka för att stärka barn och unga som medvetna medieanvändare, ta tillvara deras erfarenheter samt verka för att skydda barn från skadlig mediepåverkan.
- Jag ser fram emot att leda Mediemyndighetens verksamhet. Myndighetens uppgifter och ansvar är viktiga i det föränderliga medielandskapet. Att vi nu samlar de två myndigheternas nuvarande uppgifter i en myndighet kommer att vara en styrka och ge oss mycket bra förutsättningar att hantera alla frågor på ett samlat koordinerat sätt, säger Jan-Olof Lind, generaldirektör för Myndigheten för press, radio och tv.
Mediemyndigheten ska även ansvara för frågor om tillstånd, registrering, tillsyn, mediestöd och utgivningsbevis på medieområdet. Den ska även följa och analysera utvecklingen inom medieområdet och om barns och ungas medieanvändning samt sprida kunskap om den till berörda aktörer och allmänheten.
Fakta om logotypen
Mediemyndighetens nya logotyp ska symbolisera ett möte mellan teknik, digitalisering och det mänskliga hantverket och berättandet. Logotypen ska även återspegla att Mediemyndigheten ska vara en stöttande kraft i ett föränderligt medielandskap.
Kontakter
Presskontakt
Tel:08-580 070 00presskontakt@mprt.seLänkar
Om oss
Myndigheten för press, radio och tv tillhör Kulturdepartementets ansvarsområden. Vi arbetar för yttrandefrihet samt stödjer möjligheterna till mångfald och tillgänglighet inom press, radio och tv.

Följ Mediemyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mediemyndigheten
Granskningsnämnden har prövat mediers bildinnehåll15.12.2025 11:30:13 CET | Pressmeddelande
Granskningsnämnden har prövat ett flertal anmälningar som gäller bildinnehåll, främst manipulering av bilder. Nämndens senaste beslut gäller tre sådana ärenden där programföretag anmäldes för detta.
SVT och SR frias gällande beskrivningar av Charlie Kirk1.12.2025 11:41:38 CET | Pressmeddelande
Granskningsnämnden har efter anmälningar granskat flera rapporteringar i SVT och SR som handlade om dödsskjutningen av den amerikanske debattören Charlie Kirk. Frågan har handlat om hur Charlie Kirk beskrevs och vilka benämningar som användes i inslagen. Granskningsnämnden friar samtliga rapporteringar.
TV4 och Viaplay har inte uppfyllt tillgänglighetskraven28.11.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
TV4 och Viaplay omfattas av särskilda krav på tillgänglighetsanpassning för personer med funktionsnedsättning. Mediemyndighetens årliga granskning visar att de inte levt upp till vissa av kraven. Enligt myndighetens beslut blir de därför skyldiga att betala avgifter.
Ansökan att sända kommersiell radio öppnar21.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Sommaren 2026 löper nuvarande sändningstillstånd för analog och digital kommersiell radio ut. I dag öppnar Mediemyndigheten möjligheten att ansöka om nya tillstånd för nästa period.
TV4 Nyheterna fälls för manipulerad bildsekvens17.11.2025 11:33:06 CET | Pressmeddelande
I ett inslag i TV4 Nyheterna, som handlade om en fängslad forskare i Iran, visades en manipulerad bildsekvens. Inslaget fälls av granskningsnämnden eftersom det stred mot kravet på saklighet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum