Spendrups Bryggeri AB

Spendrups adderar Singha till sin ölportfölj

Dela

Nu är det klart, Spendrups adderar Thai Singha och Leo till sin ölportfölj. Från och med den 1 mars 2024 kommer ölet att distribueras till Systembolaget och Spendrups restaurangkunder och grossister.

Singha
Singha

För 90 år sedan lanserade det thailändska bryggeriet Boon Rawd den numera ikoniska ölen Singha, uttalas Sing. Det är fjärde generationen Bhirom Bhakdi som driver bryggeriet, som idag är det största bryggeriet i Thailand. Singha har funnits på den svenska marknaden i mer än 25 år. Singha serveras stolt på alla thailändska restauranger i Sverige. Intresset för thailändsk mat och thailändska produkter har vuxit enormt sedan svenskarna upptäckte Thailand som sin nya semesterfavorit.

-             Vi är mycket glada att kunna meddela att vi inleder detta samarbete med Boon Rawd och att Spendrups lanserar ett starkt sortiment med både Leo och Singha. Det är extra kul att de båda familjeägda bryggerierna drivs av sin fjärde generation, säger Björn Mannervik, ansvarig för partneröl på Spendrups.

  •             Vi är mycket stolta över att inleda ett samarbete med Spendrups, säger Lluis Ferre Nadal, International Director för Singha Worldwide.  Spendrups har en lång tradition i Sverige, liksom vi har i Thailand. Vi är glada över att kunna servera fler svenskar en kall Singha tack vare samarbetet med Spendrups.

För mer information, kontakta:

Björn Mannervik, ansvarig för partneröl på Spendrups,

070 182 7778, bjorn.mannervik@spendrups.se

Rose-Marie Hertzman, presschef på Spendrups,

0708 85 25 67, rose.marie.hertzman@spendrups.se

Bilder

Spendrups är ett svenskt familjebryggeri som förenar starka traditioner med nytänkande. Bryggeriet grundades 1897 i Grängesberg och drivs av familjen Spendrup i fjärde generationen. Vi finns på ett antal orter i Sverige med huvudkontor i Stockholm och produktion i Grängesberg, Hällefors, Stockholm och Visby. För oss står alltid hantverket och dryckesupplevelsen i fokus. I vårt breda sortiment finns varumärken som Mariestads, Norrlands Guld, Melleruds, Loka, Trocadero, Briska och vin- och spritproducenter som El Coto, Cantina Zaccagnini, Plantation och Tamnavulin. Spendrups har 1 100 medarbetare och omsätter cirka 4,6 MDKR årligen. I Spendrupskoncernen ingår dotterbolagen Spring Wine & Spirits, Gotlands Bryggeri, OMAKA, Grythyttans Glöggfabrik och Hellefors Bryggeri. Våra anläggningar är certifierade enligt internationella standarderna ISO 14001 och FSSC 22000 avseende miljö respektive kvalitet och livsmedelssäkerhet.www.spendrups.se

Följ Spendrups Bryggeri AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Spendrups Bryggeri AB

Magic Rock Saucery 3,9% 33 cl burk återkallas22.10.2025 16:14:36 CEST | Pressmeddelande

Spendrups återkallar Magic Rock Saucery 3,9 % burk 33 cl. Vi har fått in reklamationer på överjästa burkar vilket kan orsaka explosion och därmed skada. Vi återkallar därför produkten. Produkten har levererats till Systembolag över hela landet. Konsumenter som har köpt Magic Rock Saucery 3,9 % 33 cl burk ombedes kontakta Spendrups Konsumentkontakt. Konsumenter uppmanas att hantera produkten med försiktighet. Vi tar händelsen på största allvar och har i dialog med tillverkaren inlett en utredning för att vidta åtgärder för att liknande inte ska inträffa framöver samt beklagar det inträffade.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye