Förundersökning nedlagd om misstänkt mord på färja i Östersjön
19.12.2023 08:35:37 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Den 29 juni inkom larm om att en mamma och ett barn, en sexåring, fallit överbord på färjan mellan Gdynia i Polen och Karlskrona i Sverige. Både mamman och barnet anträffades i vattnet och fördes till sjukhus i Karlskrona där de dödförklarades. Misstanke uppstod att modern hade gjort sig skyldig till mord på barnet. Den svenska åklagaren har i dag lagt ned förundersökningen eftersom misstänkt är avliden. Åklagaren är tillgänglig för media i dag på förmiddagen.
– Vi har vidtagit ett stort antal utredningsåtgärder för att kartlägga vad som hänt. Det finns inga vittnen som sett händelsen, men vi har bland annat hållit förhör med kaptenen, gått igenom övervakningsfilm från färjan och låtit genomföra rättsmedicinska undersökningar. Dödsfallsutlåtandet visar att dödsorsaken varit drunkning. Utredningen kommer fram till att barnet bragts om livet. Av övervakningsfilmen framgår att mamman haft barnet i famnen när de fallit över bord, säger vice chefsåklagare Marie Lindström som varit förundersökningsledare.
Både mamman och barnet var polska medborgare. Även i Polen öppnades en förundersökning om mord som fortfarande pågår. Den svenska åklagarens beslut att lägga ned förundersökningen påverkar inte den polska utredningen.
– Vi har inte vidtagit några utredningsåtgärder i Polen, men på polsk åklagares begäran har vi lämnat utredningsmaterial till dem. Vi har utrett ärendet även här eftersom barnet och modern förklarades avlidna i Karlskrona. Det är viktigt att påpeka att ingen domstolsprövning är gjord så slutsatserna vi nu drar är baserade på de utredningsåtgärder vi vidtagit, säger Marie Lindström.
Åklagarmyndighetens ärendenummer: AM 93747-23.
Eftersom förundersökningen lagts ned består sekretessen. Åklagaren har därför inte möjlighet att svara på detaljfrågor om utredningen.
Kontakt
Vice chefsåklagare Marie Lindström är tillgänglig på telefon i dag kl. 10-11, 010-562 61 24.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Uppdatering - Anhållande hävt i ärende i Märsta1.10.2026 16:46:25 CEST | Pressmeddelande
Uppdateringen gäller stavningen av åklagarens namn. Åklagaren har i dag torsdag hävt anhållandet av en person i ett ärende om misstänkt dråp i Märsta.
Åtal väckt för mord i Uppsala1.10.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal i ett ärende om mord på en 19-årig man i Kvarngärdet i Uppsala den 5 juli i år. En 16-årig pojke åtalas för mord, förberedelse till mord, grovt vapenbrott och brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.
Dom om grovt vållande till annans död och olaga frihetsberövande i Göteborg30.9.2026 14:44:50 CEST | Pressmeddelande
På torsdag den 1 oktober kl. 11 meddelar Hovrätten för Västra Sverige dom i ett mål där en kvinna i tingsrätten dömdes till fängelse för grovt vållande till annans död och olaga frihetsberövande.
Misstänkt dråp i Märsta30.9.2026 13:35:00 CEST | Pressmeddelande
En person hittades igår död i sin bostad i Märsta. En person är anhållen för dråp och förundersökning pågår.
Dom i mål om fartygsolyckan vid Tjörn29.9.2026 12:30:08 CEST | Pressmeddelande
På onsdag den 30 september kl. 11 meddelar Göteborgs tingsrätt dom i målet där två personer åtalats för vållande till annans död, vållande till kroppsskada och vårdslöshet i sjötrafik i samband med fartygsolyckan vid Tjörn den 28 juli i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum