EKN

EKN tar svensk export på historisk expedition

Dela

Den 8 juni är det dags för Ostindiefararen Götheborg att ge sig ut på en handelsfrämjande expedition runt halva jorden. EKN, Exportkreditnämnden följer med. 

– Den här resan skapar unika mötesplatser för svenska exportaffärer runtom i världen. EKN är med för att erbjuda attraktiva finansieringslösningar, säger Anna-Karin Jatko, generaldirektör EKN.

Skeppet Götheborg
Skeppet Götheborg Fotograf: Peder Jacobsson

Ostindiefararen besöker på sin resa många viktiga knutpunkter för internationell handel - som bland annat London och Singapore. Målsättningen med resan är att använda skeppet som en mötesplats och plattform för företag och partners, med fokus på hållbarhet och stora möjligheter för svenskt näringsliv.

– Svenska företag erbjuder innovativa och klimatsmarta lösningar som världen behöver. EKN försäkrar banker som ger lån för köp av svenska varor och tjänster. Då blir lösningarna tillgängliga. Inte minst länderna längs rutten i Mellanöstern och Asien har behov av utbyggd infrastruktur, elförsörjning, transportlösningar och utbyggd sjukvård. Därför känns det viktigt att EKN är med och främjar den svenska exporten på resans många destinationer, säger Anna-Karin Jatko.   


Götheborg är en kopia av Ostindiefararen Götheborg, som gjorde sin sista resa 1745. Detta är andra gången Götheborg seglar mot Asien, förra gången var 2005. 


Bilder: https://www.gotheborg.se/press-media/#tab--media-gallery
Mer information om skeppet Götheborg: https://www.gotheborg.se/

Kontakter

Bilder

Skeppet Götheborg
Skeppet Götheborg
Fotograf: Peder Jacobsson
Ladda ned bild

Om EKN

Exportkreditnämnden, EKN, är en myndighet med uppgift att göra fler exportaffärer möjliga och utveckla det svenska näringslivets internationalisering.
Vi försäkrar betalningar och delar risker med exporterande företag och banker. Verksamheten finansieras med försäkringstagarnas premier.

Följ EKN

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från EKN

Mindre bolag vill investera mer för att öka sin export – om räntan sänks7.11.2024 06:02:00 CET | Pressmeddelande

Med lägre räntor ökar små och medelstora företags vilja att investera. Det visar en ny undersökning från EKN, Exportkreditnämnden. Vart fjärde SME säger att redan vid en räntesänkning av 0,5 procent skulle de investera mer för att kunna öka sin export. En tredjedel säger så om räntan går ner med 1,5 procent. - Många mindre företag har helt enkelt avstått nödvändiga investeringar för att kapitalkostnaderna varit för höga, säger Carl-Johan Karlsson, affärsområdeschef, EKN.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye