EKN tar svensk export på historisk expedition
Den 8 juni är det dags för Ostindiefararen Götheborg att ge sig ut på en handelsfrämjande expedition runt halva jorden. EKN, Exportkreditnämnden följer med.
– Den här resan skapar unika mötesplatser för svenska exportaffärer runtom i världen. EKN är med för att erbjuda attraktiva finansieringslösningar, säger Anna-Karin Jatko, generaldirektör EKN.

Ostindiefararen besöker på sin resa många viktiga knutpunkter för internationell handel - som bland annat London och Singapore. Målsättningen med resan är att använda skeppet som en mötesplats och plattform för företag och partners, med fokus på hållbarhet och stora möjligheter för svenskt näringsliv.
– Svenska företag erbjuder innovativa och klimatsmarta lösningar som världen behöver. EKN försäkrar banker som ger lån för köp av svenska varor och tjänster. Då blir lösningarna tillgängliga. Inte minst länderna längs rutten i Mellanöstern och Asien har behov av utbyggd infrastruktur, elförsörjning, transportlösningar och utbyggd sjukvård. Därför känns det viktigt att EKN är med och främjar den svenska exporten på resans många destinationer, säger Anna-Karin Jatko.
Götheborg är en kopia av Ostindiefararen Götheborg, som gjorde sin sista resa 1745. Detta är andra gången Götheborg seglar mot Asien, förra gången var 2005.
Bilder: https://www.gotheborg.se/press-media/#tab--media-gallery
Mer information om skeppet Götheborg: https://www.gotheborg.se/
Kontakter
Malin Alm GerentzPressansvarig
Tel:+46 8 788 01 66malin.alm-gerentz@ekn.seBilder

Om EKN
Exportkreditnämnden, EKN, är en myndighet med uppgift att göra fler exportaffärer möjliga och utveckla det svenska näringslivets internationalisering.
Vi försäkrar betalningar och delar risker med exporterande företag och banker. Verksamheten finansieras med försäkringstagarnas premier.
Följ EKN
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från EKN
Rekordår för Exportkreditnämnden17.2.2025 06:51:00 CET | Pressmeddelande
EKN:s garantigivning slog rekord och översteg för första gången 100 miljarder kronor.
Minskad export för allt fler små och medelstora företag3.12.2024 09:30:47 CET | Pressmeddelande
Fler små och medelstora företag har minskat sin export de senaste tre månaderna än som ökat den. Men företagens framtidstro är fortsatt positiv. Det visar en ny undersökning från EKN, Exportkreditnämnden.
Mindre bolag vill investera mer för att öka sin export – om räntan sänks7.11.2024 06:02:00 CET | Pressmeddelande
Med lägre räntor ökar små och medelstora företags vilja att investera. Det visar en ny undersökning från EKN, Exportkreditnämnden. Vart fjärde SME säger att redan vid en räntesänkning av 0,5 procent skulle de investera mer för att kunna öka sin export. En tredjedel säger så om räntan går ner med 1,5 procent. - Många mindre företag har helt enkelt avstått nödvändiga investeringar för att kapitalkostnaderna varit för höga, säger Carl-Johan Karlsson, affärsområdeschef, EKN.
EKN väljer DNAB i byråupphandling29.8.2024 09:55:52 CEST | Pressmeddelande
Upphandlingen omfattar digital B2B-marknadsföring i syfte att stärka kännedomen och öka kunskapen om EKN:s erbjudande samt stärka EKN:s varumärke som samarbetspartner i exportrelaterade affärer.
Fortsatt hög garantigivning under första tertialet 202430.5.2024 09:00:08 CEST | Pressmeddelande
Delårsrapport jan-apr 2024: Under första tertialet utfärdade EKN, Exportkreditnämnden garantier till ett värde av 39,6 miljarder kronor. Det är en fortsatt hög nivå men något lägre än den rekordhöga nivån motsvarande period 2023.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum