Förhandlingen om Mark Bostäders nya hyror är klar
Hyresförhandlingen mellan Mark Bostäders och Hyresgästföreningen resulterade i ett avtal som sträcker sig över två år och berör 3 321 hushåll. Den 1 februari höjs hyran med 4,9 procent och i januari 2025 med ytterligare 4,5 procent.

När förhandlingarna startade stod parterna långt ifrån varandra. Kommunägda Marks Bostäder presenterade ett historiskt högt krav på 8,79 procent. Hyresgästföreningen, som i förhandlingen representerar 3 321 hyreshushåll, ansåg att kravet var oskäligt högt. Efter hårda förhandlingar har nu parterna lyckats få till en överenskommelse som sträcker sig över två år.
Enligt Thomas Grinderslev, förhandlare på Hyresgästföreningen, har det varit tufft att nå en överenskommelse eftersom både hyresgästernas levnadsomkostnader och bostadsbolagets kostnader för att äga och förvalta sina fastigheter ökar samtidigt.
– Att skriva under avtal som innebär tuffa hyreshöjningar är otroligt tungt, vi vet att det blir en svår smäll för många hyresgäster som redan kämpar med sin ekonomi. Men vi har kämpat för att hålla nere den här hyreshöjningen och jag är trygg med att vi har gjort allt vi kunnat. Nu stannar höjningen för en genomsnittstvåa med varmhyra på 274 kronor för 2024 vilket kan jämföras med bolagets krav på 489 kronor.
Mer fakta om Mark Bostäders hyreshöjning
- Hyreshöjningen ger Skövdebostäder ökade hyresintäkter med 4,9 procent 2024 och 4,5 procent 2025.
- Höjningen för hyresgästerna räknas ut i kronor per kvadratmeter vilket innebär att det är storleken på lägenheten som avgör hyreshöjningens storlek. Höjningen är dessutom lägre för hyresgäster som själva betalar för lägenhetens uppvärmning.
- I februari 2024 höjs varmhyran med 54,71 kronor per kvadratmeter, och kallhyran med 34,38 kronor per kvadratmeter. Den exakta höjningen per kvadratmeter för 2025 kommer att räknas fram under 2024.
- Inför förhandlingen krävde Mark Bostäder att hyran skulle höjas med 97,8 kronor per kvadratmeter.
- För att räkna ut vad överenskommelsen innebär för dig tar du höjningen och multiplicerar med din lägenhets kvadratmeteryta. Summan du får gäller för ett år och du dividerar med 12 för att få höjningen per månad.
Exempel 1, lägenhet på 60 kvadratmeter med kallhyra:
34,38 kr x 60 kvm = 2 063 kr / 12 månader = 172 kronor per månad.
Exempel 2, lägenhet på 60 kvadratmeter med varmhyra:
54,71 kr x 60 kvm = 3 283 kr / 12 månader = 274 kronor per månad.
Exempel 3, lägenhet på 70 kvadratmeter med varmhyra:
54,71 kr x 70 kvm = 3 830 kr / 12 månader = 319 kronor per månad.
Därför höjs hyran
Hyresgästföreningen, Fastighetsägarna och Sveriges allmännytta har i den så kallade trepartsöverenskommelsen enats om att den årliga hyresutvecklingen ska förhandlas utifrån de senaste tre årens genomsnittliga kostnadsutveckling för att äga och förvalta fastigheter på den aktuella orten. Denna kostnadsutveckling ska i förhandlingen vägas mot den samhällsekonomiska utvecklingen och kostnadsförändringar för hushållen.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Bohus-Älvsborg-SkaraborgHyresgästföreningen Bohus-Älvsborg-Skaraborg
Omfattar tidigare Älvsborgs- och Skaraborgs län samt Bohuslän (utom Stenungsund, Orust och Tjörn).
Följ Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region BohusÄlvsborg-Skaraborg
Stopp för fortsatt höjda parkeringshyror hos Uddevallahem25.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen har kommit överens med Uddevallahem och Ljungskilehem om att hyror för parkeringsplatser och garage inte ska höjas nästa år. Detta trots att bostadsbolagen riskerar ökade kostnader om avgifterna blir momspliktiga. Samtidigt höjs hyrorna för lägenheter med den lägsta höjningen på tre år - i genomsnitt 3,2 procent.
Valbohem vill ha 8 procent hyreshöjning20.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna för hyrorna år 2026 har dragit i gång. Valbohem vill ha hela 8 procent hyreshöjning – med andra ord fortsatt rekordhöga hyreshöjningar. Hyresgästföreningen menar att så höga höjningar är helt orimligt.
Såhär mycket vill Vänersborgsbostäder och Eidar höja hyrorna17.11.2025 11:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna för hyrorna år 2026 har dragit i gång. Vänersborgsbostäder vill höja hyrorna med 4,5 procent och Eidar med hela 7,4 procent– med andra ord fortsatt rekordhöga hyreshöjningar. Hyresgästföreningen menar att så höga höjningar är helt orimligt.
Två hyresförhandlingar klara i Ulricehamn och Bollebygd11.11.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Två överenskommelser om hyrorna för 2026 är klara i Ulricehamn och Bollebygd. I Bollebygd blir hyresökningen 2,8 procent för MS Strands 103 lägenheter och i Ulricehamn blir snittet 2,83 för Nivikas 304 lägenheter. En mycket lägre höjning än fastighetsägarna begärde och lägre än de senaste rekordåren.
Såhär mycket vill hyresvärdarna i snitt höja hyran i norra Bohusläns kommuner10.11.2025 07:18:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingarna för hyrorna år 2026 har dragit igång i regionen. I snitt vill hyresvärdarna i norra Bohusläns kommuner* ha en hyreshöjning på 6,2 procent – med andra ord fortsatt rekordhöga hyreshöjningar. Hyresgästföreningen menar att så höga höjningar är helt orimligt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum