Taket i högkostnadsskyddet blir högre vid årsskiftet
27.12.2023 10:40:09 CET | E-hälsomyndigheten | Pressmeddelande
Den 1 januari 2024 höjs taket i högkostnadsskyddet för läkemedel med 250 kronor, från 2 600 kronor till 2 850 kronor. Det är en effekt av att prisbasbeloppet för 2024 har höjts till 57 300 kronor.

Enligt den nya högkostnadstrappan betalar invånarna från och med årsskiftet högst 2 850 kronor under en 12-månadersperiod för de läkemedel och andra varor som omfattas av högkostnadsskyddet. Utan rabatt motsvarar det en sammanlagd läkemedelskostnad på 6 994 kronor.
Apotekskunden betalar själv hela kostnaden för sina läkemedel upp till 1 425 kronor. Därefter minskar kostnaderna för receptbelagda läkemedel stegvis under en tolvmånadersperiod. Om taket på 2 850 kronor nås får apotekskunden frikort för resten av perioden. Ett frikort gäller under hela giltighetstiden, även om det sker en höjning av taket i högkostnadsskyddet.
Läkemedel på recept är kostnadsfria för barn
Högkostnadsskyddet gäller för de allra flesta läkemedel på recept. Läkemedel och varor som ingår i läkemedelsförmånen är kostnadsfria för barn under 18 år.
Nyckelord
Kontakter
Kontakta vår presstjänst
Tel:010-106 07 98presstjanst@ehalsomyndigheten.seLänkar
Om oss
E-hälsomyndigheten skapar ett bättre informationsutbyte inom hälsa, vård och omsorg. Det gör vi genom att leda regeringens initiativ inom e-hälsoområdet och erbjuda effektiva, kvalitetssäkrade tjänster till professionerna och privatpersoner.
Följ E-hälsomyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E-hälsomyndigheten
Ny rapport visar vägen i myndighetens förenklingsarbete20.3.2026 12:07:50 CET | Pressmeddelande
E-hälsomyndigheten pekar ut fyra områden som direkt kommer att underlätta för de företag som berörs av det europeiska hälsodataområdet och medverkar till att bygga en nationell digital infrastruktur för hälsa, vård och omsorg.
E-recepttjänsten fungerar igen26.2.2026 16:02:04 CET | Pressmeddelande
E-hälsomyndigheten har under torsdagen haft störningar som påverkat e‑recepttjänsten. Problemet är nu avhjälpt och tjänsten fungerar igen. Det innebär att det både går att förskriva och expediera e-recept. Du som är apotekskund kan nu hämta ut dina läkemedel på ditt apotek.
Störningar i e-recepttjänsten26.2.2026 13:30:55 CET | Pressmeddelande
E-hälsomyndigheten har för närvarande störningar som påverkar e‑recepttjänsten i hela landet. Det gör att du som apotekskund inte kan hämta ut recept på apoteket. E‑hälsomyndigheten beklagar det inträffade. Vi felsöker och återkommer med mer besked så snart vi kan.
Uppdrag om juridisk vägledning för användning av hälsodata slutredovisas5.2.2026 15:04:59 CET | Pressmeddelande
Utveckla former för och ta fram juridisk vägledning för användningen av hälsodata. Det gav regeringen i uppdrag till E‑hälsomyndigheten och Integritetsskyddsmyndigheten (IMY) i juni 2025. Nu lämnar myndigheterna sin rapport från uppdraget.
Så användes Fritidskortet 2025 i Skåne län12.12.2025 08:24:09 CET | Pressmeddelande
Över 111 miljoner kronor har gått till barns fritidsaktiviteter sedan Fritidskortet lanserades i september 2025. Vi har sammanställt hur Fritidskortet använts per län och kommun fram till 30 november 2025, som var sista dagen att betala med Fritidskortet i år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum